Keď chceli v Nových Zámkoch zrušiť prvú základnú školu, rodičia písali petície, na zhromaždení sa im musel zodpovedať vtedajší prednosta okresného úradu Ladislav Marenčák a viceprimátor František Štefánik. Vtedy ešte nešlo o ekonomické dôvody, ale o vrátenie objektu cirkvi, ktorá tam premiestnila Cirkevnú základnú školu Antona Bernoláka.
Proti zrušeniu Základnej školy na Němcovej ulici v Nových Zámkoch už neprotestoval nik.
Predali najlepší objekt
„Na Andovskej mali 630 žiakov, u nás len 270. Kriku ani krikľúňov nebolo, riešili sme to pokojným spôsobom, rokovali sme s primátorom mesta Gejzom Pischingerom. Rada školy sa asi zmierila s osudom,“ hovorí riaditeľka dnes už neexistujúceho subjektu ZŠ na Němcovej ulici Miroslava Mičíková. „Bolo jasné, že sme na rade. Keď sa pred tromi rokmi rušila Andovská, prešli k nám len ročníky 7 – 9 „na dožitie“. Hoci sme mali zapísaných prvákov aj na školský rok 2004/2005, rozhodnutia o prijatí sme museli zrušiť. Rodičia sa nemusia obávať - o žiakov sa školy bijú, lebo každý žiak znamená financie. Veľký záujem bol aj o každý kus nábytku. V roku 1984 sa do zariadenia investovali 2 milióny korún. „Němcová“ bola jednou z mladších škôl – v septembri by sme dovŕšili dvadsať rokov od uvedenia do prevádzky. Mali sme veľmi dobre udržiavaný areál, vlastnú automatickú kotolňu a najlacnejšiu prevádzku v meste. Čo iné školy dali na kúrenie, nám stačilo na všetky energie. Nemali sme dlhy - odkedy k nám prešla šurianska obchodná akadémia, platila štvrtinu prevádzkových nákladov. Možno aj preto nás dokázali predať.“
Ako sme uviedli v minulých číslach Našich novostí, do objektu bývalej ZŠ na Němcovej ulici sa v lete z budovy Pod kopcom sťahuje časť Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej (SPŠE), ktorá sídli v Nových Zámkoch na troch miestach. Elektrotechnici síce budú aj naďalej rozdelení do troch objektov, Pod kopec sa však premiestni stredná zdravotnícka škola, ktorá tak ušetrí vyše polmiliónové ročné nájomné.
Na Němcovej zostávajú doterajšie triedy Obchodnej akadémie Šurany, k elektrotechnikom pribudne ešte novozaložená Obchodná akadémia Nové Zámky. Neoficiálne sa hovorí o ďalšom rozšírení školy a zamýšľanej prístavbe.
Tretina zboru bez miesta?
Odovzdávanie vysvedčení prebehlo na Němcovej v smutno-slávnostnej atmosfére. V triedach sme už našli len lavice, vyprázdnené skrinky a holé nástenky. Siedmaci z troch atletických tried prechádzajú takmer všetci na Mostnú, o pedagógov už taký záujem nie je. Sama riaditeľka, ktorá tu učila matematiku, je zatiaľ bez miesta. „V pedagogickom zbore je 23 ľudí, z toho 16 má zatiaľ perspektívu, že sa od septembra zamestná. Školy majú dosť svojich učiteľov, vypomáhajú si aj dôchodcami. Navyše donedávna prebiehali výberové konania, sami riaditelia škôl nemali isté miesta.“
V Nových Zámkoch zostalo šesť základných škôl, tri majú nových riaditeľov. Zaujímavá situácia nastala v ZŠ na Hradnej ulici, kde nová riaditeľka i jej nový zástupca sú v dôchodkovom veku.
„Je to rozhodnutie rady školy, Mesto ako zriaďovateľ ho rešpektuje. Podľa zákona vek nemôže byť dôvodom na diskrimináciu pri výbere do funkcie riaditeľa,“ uviedol pre Naše novosti vedúci odboru školstva a kultúry Mestského úradu Nové Zámky Tibor Deák. „O menovaní zástupcu riaditeľky ešte nemám oficiálne informácie. Môže ho dočasne poveriť vykonávaním funkcie a neskôr na post zástupcu vyhlásiť výberové konanie. Novým riaditeľom odporúčame taký postup, kým sami plne preberú novú funkciu.“
Stredisko služieb končí
Riaditelia základných a materských škôl sa nedávno vyjadrovali k opodstatnenosti existencie Strediska služieb škole (SSŠ), ktoré pre nich vykonáva najmä údržbarske práce.
Za prvý polrok 2004 na SSŠ vynaložili vyše milióna korún. Riaditelia však s jeho činnosťou neboli spokojní, považovali ho za nerentabilné a uprednostnili by zadať údržbárske práce externým dodávateľom.
Komisia vzdelávania a školstva pri Mestskom zastupiteľstve (MsZ) v Nových Zámkoch odporučila ponechať činnosť Strediska služieb škole v redukovanej organizačnej štruktúre so siedmimi ľuďmi. Poslanci sa na júnovom rokovaní MsZ priklonili k názoru riaditeľov škôl a činnosť SSŠ pozastavili až do jeho úplného vyňatia zo siete školskýchzariadení.