Nezamestnaní, ktorí sa uchádzali o prácu v zlatomoraveckej mestskej polícii, siahli do vlastného vrecka. Keď chceli absolvovať psychotest, ktorý bol súčasťou výberového konania, museli zaplatiť tisíc korún. „Náčelník nám sľúbil, že ak nás aj do mestskej polície neprijmú, dostaneme výsledky psychotestov k dispozícii a môžeme ich použiť pre iné organizácie. No realita je iná. Hoci sme za testy zaplatili (peniaze sme odovzdali náčelníkovi), nedostali sme ich ani len k nahliadnutiu. Náčelník nás odkázal na psychologičku, no tá s nami nekomunikuje. Odkázala nás na náčelníka...“ sťažujú sa účastníci výberového konania. Prácu v mestskej polícii nakoniec nezískal ani jeden z nich. „Vraj sme neprešli psychotestami a nesplnili sme kritériá. Ale neoznámili nám, aké.“
Dobrovoľne nasilu?
Náčelník Ivan Hritz nepopiera, že účastníkov výberového konania pôvodne informoval, že dostanú zaplatené psychotesty k dispozícii. „Psychologička však povedala, že to nie je možné,“ dodáva náčelník. Tvrdí, že platba bola dobrovoľná a účastníci konania o nej boli včas informovaní. „Dozvedeli sme sa to až po absolvovaní fyzických testov. Mimochodom, nebola na nich prítomná žiadna výberová komisia, len náčelník. Keď sme chceli v konkurze ďalej pokračovať, jednoducho sme za psychotesty museli zaplatiť, iná možnosť nebola. Bolo to dobrovoľne nasilu. Navyše sme nedostali ani riadny pokladničný doklad, len počítačom napísané potvrdenie, podpísané psychologičkou,“ kritizuje jeden z účastníkov konania.
Problém bol podľa neho aj s výsledkami. „Až na moju osobnú žiadosť a po opakovaných telefonátoch náčelníkovi a psychologičke mi bola zaslaná kópia o nesplnení kritérií psychologického testu. Samotné vyhodnotenie, prípadne osobné nahliadnutie do testov či vyhotovenie kópie mi však umožnené nebolo.“
Chcú späť peniaze
Psychologička Mária Juhásová s nami odmietla komunikovať, odkázala nás na náčelníka. Ten na našu otázku, či môžu účastníci konania nahliadnuť do psychotestov, odpovedal: „Nech sa obrátia na psychologičku. My na mestskej polícii žiadne takéto materiály nemáme.“
„Chceme len to, za čo sme si zaplatili. V opačnom prípade
nech nám vrátia tisíc korún,“ reagujú účastníci konania. Jeden z nich sa v tejto veci obrátil na primátorku Zlatých Moraviec Serafínu Ostrihoňovú. Tá dospela k záveru, že je všetko v poriadku – v súlade s legislatívou. Pre naše noviny ale uviedla, že aj ona si pôvodne myslela, že účastníci sa budú môcť so psychotestami oboznámiť. Osobne v tom vraj nevidí problém.
Obrátia sa na súd?
To, čo vyzerá na prvý pohľad logicky, však podľa psychológov nie je také samozrejmé. Karol Kleinmann zo Slovenskej komory psychológov (predseda Regionálnej komory pre západoslovenský región) tvrdí: „Klient si nezaplatil psychologické testy, ale naše odborné stanovisko. A to znie – nevyhovel.“ Na kópiu takejto výslednej správy má podľa neho klient nárok, na samotný psychotest nie. Pre iné organizácie je vraj aj tak nepoužiteľný, každá má totiž svoje vlastné kritériá.
Problém sa už dostal aj na Najvyšší kontrolný úrad, ten sa ním však nakoniec nezaoberal. Konštatoval, že nepatrí do jeho vecnej pôsobnosti. Kompetentnými sú v tomto prípade už len súd, respektíve prokuratúra.
V Nitre platiť netreba
Problémy s psychologickými testami na nitrianskej mestskej polícii nemajú. „Sú súčasťou konkurzného konania, preto ich hradíme z vlastných zdrojov, od účastníkov peniaze nepýtame. Riadime sa heslom: my si vyberáme, my platíme,“ povedal nám zástupca náčelníka Silvester Nitry (na snímke). Nepamätá si na prípad, že by od nich niekto žiadal samotné psychotesty. K dispozícii ich účastníkom konania nedajú ani na trenčianskej mestskej polícii, poskytnú im len slovné vyhodnotenie. „Náklady na psychotesty si u nás hradia účastníci, suma sa pohybuje okolo tisícky. Tým, ktorí sú prijatí, ju preplatíme,“ informoval nás zástupca náčelníka trenčianskej mestskej polície Jaroslav Sieber. Dodal, že kto nesúhlasí s platbou, nemôže sa výberového konaniazúčastniť.