Pokoj vládol aj na pivovarskom dvore, bezpečnostná služba pri vstupe dnu nikoho nevpustila. „Je mimoriadna situácia a nič vám nemôžeme povedať,“ dozvedeli sme sa od jedného z čiernoodencov.
Veľká spotrebná daň
K rozhodnutiu zrušiť Pivovar Corgoň dospela holandská spoločnosť Heineken Slovensko po tom, čo sa v minulom roku podmienky na slovenskom pivovarníckom trhu radikálne zmenili. „Tlak trhu na nízke ceny na jednej strane, a rastúce výrobné náklady a prudké zvýšenie nepriameho daňového zaťaženia pivovarníkov na strane druhej, znižujú priestor pre ziskovú maržu. Racionalizácia organizácie a optimalizácia výroby nám umožní byť lepšie pripravení na budúce výzvy,“ vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti Heineken Slovensko Jean Paul van Hollebeke.
Jeho slová ďalej rozvíja hovorca spoločnosti Heineken Slovensko Peter Švec: „V priebehu roka na Slovensku predaj piva dramaticky klesá. Pre lepšiu ilustráciu môžem povedať, že za posledný rok sa predalo o sto miliónov klasických pollitrových fliaš menej, pričom spoločnosť Heineken sa na tomto poklese podieľala 42 percentami. No a v percentuálnom vyjadrení za prvých sedem mesiacov tohto roku poklesla výroba piva na Slovensku medziročne o 16 percent.“ Na zníženom odbyte sa podľa Šveca okrem všeobecného nárastu životných nákladov podpísalo hlavne zvýšenie spotrebných daní za pivo, a to predovšetkým to posledné v auguste 2003, o 66 percent. Vedenie spoločnosti vytrvalo, viac ako rok apelovalo na vládu a politikov, že tieto kroky sa môžu prejaviť nepriaznivým vývojom pivovarníctva, čo sa napokon potvrdilo. Podmienky pre podnikanie v sektore pivovarníctva sa na Slovensku podľa Šveca v roku 2003 „bez nášho zavinenia radikálne zmenili a my sme boli nútení primerane na to reagovať.“
Budovy sú na predaj
Výroba z nitrianskeho pivovaru sa v tomto mesiaci začala presúvať do pivovaru v Hurbanove a v Rimavskej Sobote. Značka Corgoň sa bude variť v oboch spomínaných pivovaroch, pri nezmenenom rozsahu jeho distribúcie po celom Slovensku i v nitrianskom regióne. Treba spomenúť, že v oboch mestách sa kvôli úsporám distribučných nákladov vyrába dlhšie ako dva roky. Ruší sa tiež výroba sladu, a to nielen v Nitre, ale i v Rimavskej Sobote, ktorá sa do konca roka presunie do sladovne v Hurbanove. Na našu otázku, prečo sa spoločnosť Heineken Slovensko rozhodla zrušiť práve nitriansky pivovar, Švec reagoval: „Najprv to bolo neľahké a bolestivé rozhodnutie pristúpiť k radikálnej redukcii našich výrobných kapacít. Najskôr sme sa jednoznačne rozhodli, že administratívne ústredie spoločnosti Heineken Slovensko ostane v Nitre. Mesto má výhodnú geografickú polohu pre naše celoslovenské aktivity. Aj preto, že práve najsilnejšia slovenská značka Corgoň má korene práve v Nitre. Hurbanovský pivovar so svojou produkciou vysoko nad milión hektolitrov v rámci našej skupiny má ďalšie perspektívy rozvoja, keďže je postavený v lokalite, kde je možná ďalšia výstavba. Pivovar v Rimavskej Sobote je druhý najväčší a stojí v priemyselnej zóne na okraji mesta. Problém nitrianskeho pivovaru spočíva v tom, že je súčasťou mesta, a teda je priestorovo silne limitovaný. Z jednej strany susedí s nemocnicou a z druhej strany je cesta. Rozširovanie jeho kapacity v prípade, že by sme zastavili výrobu v inom pivovare, je prakticky nemožné.“ Osud pivovaru je teda spečatený, pretože Heineken ani v budúcnosti nepredpokladá obnovenie výroby piva pod Zoborom. Technologické zariadenia sa využijú v zostávajúcich dvoch pivovaroch a budovy s pozemkami chce spoločnosť predať strategickému investorovi.
Odíde 240 zamestnancov
Reštrukturalizačný projekt spoločnosti Heineken Slovensko sa podpíše aj na znížení zamestnanosti, a to komplexne, na všetkých jeho pracoviskách. Z 1 200 pracovníkov bude prepustených 240, a to tak z pivovaru v Nitre, ako aj samotného ústredia, ale rovnako aj z oboch ďalších pivovarov. Najtvrdší dopad však bude mať na zamestnancov pivovaru v Nitre, kde bolo zamestnaných 120 ľudí. „Menšej časti z nich ponúkneme možnosť zamestnať sa v Hurbanove, pričom im zabezpečíme bezplatnú dopravu autobusom na nové pracovisko. V priebehu tohto týždňa s nimi budú prebiehať pohovory. Zamestnancom, s ktorými sa rozlúčime, budeme poskytovať do konca roka bezplatnú pomoc pri hľadaní novej práce a dostanú nadštandardné odstupné,“ dodal Švec.