Nitrianski vysokoškoláci zorganizovali európske stretnutie študentov záhradnej a krajinnej architektúry. Na Slovensku sa uskutočnilo po prvýkrát. Do Nitry pricestovali študenti z 25 krajín Európy a počas dvoch týždňov absolvovali exkurzie, prednášky, workshopy a spoločenské podujatia. Pozreli si Kalváriu, ktorá bola pre nich unikátna tým, že sa nachádza v strede mesta.
„Obdivovali výhľad z Kalvárie na celé mesto, ktoré sa im veľmi páčilo,” povedala jedna z hlavných organizátoriek Mária Bihunová. „Zároveň mali za úlohu pripraviť návrhy, ako by sa dal tento vyvýšený priestor, kde sa nachádza zasypaná skládka odpadu, zmeniť na oddychovú zónu, vhodnú na relax. Podobne sme postupovali aj pri návšteve kostolíka v Dražovciach, kde riešili revitalizáciu lomu. Všetky návrhy sme si ponechali a plánujeme ich vystaviť a sprístupniť verejnosti.”
„Študenti boli našou krajinou očarení. Najviac sa im páčili Tatry,” dodáva ďalšia organizátorka Andrea Prievalská. „Dvaja študenti z Lotyšska sa tu rozhodli stráviť svadobnú cestu a ďalšia partia sa sem chystá vrátiť na Silvestra.“
Stretnutie sa koná každý rok v inej krajine ako výročné stretnutie European Landscape Architecture Students Association (ELASA). Hosťujúca krajina vyberá hlavnú tému, ktorá je určujúca pre program stretnutia. Tento rok to bola téma Krajina – kultúra – človek. Výnimočné bolo tým, že ho organizovali dve krajiny. Českí študenti pripravili program vo Valašských Kloboukoch, kde riešili problém záchrany Bělokarpatského lesa, pozreli si mestský park v Brne a areál Lednice.
Mária Bihunová, ktorá je zároveň predsedkyňou neziskovej študentskej organizácie ELASA Slovakia pri Katedre záhradnej a krajinnej architektúry SPU v Nitre, považovala skúsenosť s organizovaním podujatia za veľmi cennú. „Niekoľko týždňov pred začiatkom nám ministerstvo životného prostredia odrieklo prisľúbenú finančnú pomoc. Na poslednú chvíľu sme museli zháňať ďalších sponzorov. Našťastie nám vyšli v ústrety aj na škole a na mestských úradoch, inak neviem, ako by to celé dopadlo. Podobné stretnutie bude na Slovensku určite až niekedy o dvadsať rokov,” dodáva Mária Bihunová. - čuj -
Až tri milióny ľudí na svete ročne zomiera na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Pritom liečba je pomerne jednoduchá. „Klinicky sa choroba prejavuje vykašliavaním a dušnosťou. Najprv po námahe, neskôr aj v pokoji. V konečných štádiách ochorenia sú niektorí pacienti odkázaní na trvalú inhaláciu kyslíka,“ informoval nás Daniel Paulovič, krajský odborník pre tuberkulózu a respiračné choroby v Nitrianskom kraji. Uviedol, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) venuje tejto problematike mimoriadnu pozornosť. Preto 28. október vyhlásila za svetový deň, ktorým sa snažia upozorniť verejnosť na toto nebezpečné ochorenie. Na Slovensku existuje približne päť percent obyvateľstva s problémami pľúc. „Najviac postihuje fajčiarov, ale nie je to podmienkou. Neliečení pacienti žijú kratšie v priemere o osem rokov. Základnou podmienkou úspešnosti liečby je prestať fajčiť a vylúčiť možné škodliviny vo vonkajšom prostredí, ako sú prach, chlad a exhaláty. Záujemcovia o vyšetrenie funkcie pľúc sa môžu nechať otestovať vo štvrtok 28. októbra na oddelení TaRCH vo Fakultnej nemocnici v Nitre - budova starej chirurgie - od 12. do 15. hodiny,“ pozýva záujemcov o vyšetrenie lekár Daniel Paulovič.