História bola jediným predmetom, ktorý ho v škole zaujal, a hoci ho život poslal na rôzne miesta, sprevádza ho dodnes. Taký je Slavomír Chren, slovenský atlantológ, cestovateľ a bádateľ.
Nemusíte s ním súhlasiť, ale musíte obdivovať jeho zanietenie, trpezlivosť, skromnosť a najmä lásku k tajomstvám. V piatok 15. októbra na pôde Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch prezentoval svoju novú knihu Povesť o Atlantíde.
„Mnohí si myslia, že je to len nejaká rozprávka. Ale to, čo napísal staroveký filozof Platón o Atlantíde, je skutočnosť, ktorá sa premieta práve v tejto knihe a určite vzbudí záujem čitateľov. Dalo veľa námahy, kým táto kniha vznikla. Som vďačný všetkým, ktorí prispeli k jej vydaniu, a bol by som rád, keby sa dostala do povedomia širokej verejnosti, ale aj vedcov a bádateľov, ktorí pátrajú po bájnom ostrove Atlantis,“ uviedol vo svojom príhovore Slavomír Chren.
K vzniku Povesti o Atlantíde okrem iných prispeli svojím časom i umom aj Vasilios Chrisafidis a Tomáš Winkler, ktorí sa právom stali krstnými otcami nového diela. Obaja, ako ľudia s úctou hľadiaci na každý knižný klenot, nemali srdce znehodnotiť ešte tlačou voňajúci výtlačok čo i len niekoľkými kvapkami vína. Každý z nich však túto dilemu vyriešil originálne.
Kým T. Winkler rozmarínovou halúzkou pofŕkal radšej autora, V. Chrisafidis pôsobivou modlitbou k bohyni múdrosti - starovekej Athéne - poprosil o požehnanie pre autora i jeho dielo. Vznešenú atmosféru umocnili aj vzácni hostia: predseda Spoločnosti Slovensko-helénskeho priateľstva FILIA Titos Papadopoulos s manželkou, viceprimátor Nových Zámkov Juraj Kisely, čestná občianka mesta - dirigentka Elena Šárayová-Kováčová, podnikateľ Jaroslav Baláž, zástupcovia kultúrnych inštitúcií i Matice slovenskej.
A na čo sa môžeme tešiť v budúcnosti? Pre Naše novosti S. Chren uviedol: „V budúcom roku chystám minimálne dve ďalšie knihy. Jedna sa bude zaoberať problematikou Atlantídy - to by už mala byť takmer záverečná časť môjho bádania. Ďalšia novinka bude hovoriť o záhadách a istotne ohúri celý vedecký svet. Rôznych tajomstiev je ešte požehnane. Na ich vyriešenie je potrebný potenciál ľudí, ktorý, ako sa mi zdá, na Slovensku chýba. Mne sa už podarilo rozlúštiť viaceré záhady a aj keď to vedci nie vždy berú na vedomie, viem, že mám pravdu. Nie som žiadny fantasta. Úspešné nemusia byť len vedecké individuality, ale aj laici. Z dávnej i nedávnej histórie poznáme viacero príkladov, že ak sa bádatelia poctivo venovali určitej problematike, dokázali priam divy. Bez nadšenia by však nedokázali to, za čo ich dnes obdivuje celý svet,“ konštatuje S. Chren. „Staroveku sa venujem 35 rokov. Z môjho doterajšieho bádania som zistil, že záhadným ostrovom Atlantis je vlastne ostrov Kréta. Preštudoval som o nej mnoho literatúry, aj som ostrov navštívil. Môžem s istotou povedať, že táto moja hypotéza je pravdivá,“ dodáva.
Sladkým darčekom na tému Atlantída milo prekvapili S. Chrena pernikári, manželia Girgoškoví.