Jediná slovenská turistická sprievodkyňa v zámku Schönbrunn vo Viedni je zo Šale

Pred dvoma rokmi odišla do Viedne, aby sa zdokonalila v nemčine. „Pracovala som v cestovnej kancelárii a preto mi bolo jasné, že znalosť tohto jazy




Pred dvoma rokmi odišla do Viedne, aby sa zdokonalila v nemčine. „Pracovala som v cestovnej kancelárii a preto mi bolo jasné, že znalosť tohto jazyka v zamestnaní dobre využijem,“ povedala pre Nitrianske noviny Gabriela Ana Alföldyová zo Šale, ktorá je ako jediná Slovenka turistickou sprievodkyňou v cisárskom zámku Schöbrunn vo Viedni.
„Štúdium nemčiny a život vo Viedni bol však náročný na peniaze. Finančné rezervy sa míňali, a tak som začala rozmýšľať nad tým, ako sa tam zamestnám. Dostať v Rakúsku pracovné povolenie a nájsť si zamestnanie, to vôbec nie je jednoduchá vec, aj keď je už Slovensko v Európskej únii,“ začala rozprávať Gabriela. Dlho si lámala hlavu, kým prišla na to, ako by tam mohla pracovať a žiť, a mzdu dostávať na Slovensku. V súčasnosti pracuje akoturistická sprievodkyňa v Schönbrunne. Neplatí ju však priamo Schönbrunn, ale cestovná kancelária na Slovensku, cez ktorú dostáva z Rakúska províziu za vstupné. Je to veľmi netradičná forma financovania, ale je legálna. Jednoducho povedané – poradila som si,“ s úsmevom informovala Gabika.
Keď sa dostala do Schönbrunnu, zistila, že cisársky zámok má vynikajúco pripravené služby nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Programy pre ne majú názvy Detský Schönbrunn a Zažiť zámok Schönbrunn.
Dospelí návštevníci to majú jednoduché. Každý dostane takzvaného audio sprievodcu a pomocou neho sa sprevádza sám. Ten prístroj vyzerá ako telefón. Audio sprievodcovia sú samozrejme vo všetkých svetových jazykoch, a potom aj v češtine, maďarčine a pod. Návštevník zo Slovenska dostane v súčasnosti sprievodcu v jazyku českom.
Detská sekcia Schönbrunnu však ešte donedávna fungovala len v nemčine. Nie je to múzeum v klasickom ponímaní. Je to animácia pre deti. Formy učenia histórie, spôsoby správania sa a rôzne iné témy, ktoré deti v živote budú potrebovať, sa tu realizujú formou hry. „Bolo mi veľmi ľúto, že deti, ktoré nemčinu neovládajú, sú o tento program ukrátené. Preto som sa začala zaoberať myšlienkou, ako by bolo možné sprístupniť detský Schönbrunn slovenským, českým a aj maďarským deťom, pretože ovládam aj maďarčinu. Tak som sa vlastne k tomu dostala. Vypracovala som projekt, ktorý bol výhodný nielen pre Schönbrunn, ale aj pre slovenské, maďarské a české deti,“ vysvetľovala sympatická sprievodkyňa a pokračovala: „Pretože môj projekt neobsahoval žiadne finančné riziko a ani finančné náklady, vedenie Schönbrunnu ho s určitými podmienkami prijalo. Jednou z podmienok bola vedomostná skúška v nemeckom jazyku. Bolo ju treba zvládnuť aj za špeciálnych okolností. Napríklad, ako si poradím, keď budem sprevádzať mentálne postihnuté deti. Jednoducho povedané, moji budúci šéfovia zo Schönbrunnu sa museli presvedčiť, že dokážem uskutočniť prehliadku aj pre špeciálne skupiny detí. Všetky skúšky som zvládla do konca augusta tohto roku a splnila podmienky. Som na to hrdá, že jediná z celého bývalého Československa mám v Schönbrunne právo sprevádzať hostí v slovenskom, maďarskom a českom jazyku.“
Pri tvorbe a realizácii tohto nevšedného projektu Gabriele Ane Alföldyovej veľmi pomohol Rakúšan – prof. Dr. Kramer, ktorý je šéfom Ústavu na výskum hospodárstva a ekonomiky vo Viedni a poradcom rakúskeho ministra financií. Zo začiatku ani on nedúfal, že Schönbrunn na ponuku pristúpi.
V septembri začala Gabriela pracovať aj na tom, aby prospekty k tomuto projektu mohli byť v Schönbrunne prístupné už aj v slovenskom jazyku. „Už ich mám v slovenčine i maďarčine. Rozposlala som ich po školách, ale musím priznať, že zatiaľ to neprinieslo žiadnu odozvu. Možno je to aj z toho dôvodu, že slovo múzeum neznie pre deti veľmi atraktívne. V prípade detského Schönbrunnu však necharakterizuje presne to, čo si deti a aj učitelia a rodičia u nás pod pojmom múzeum predstavujú. Detský Schönbrunn má svoje teritórium v bývalých izbách cisárskych detí. Pre deti je to mimoriadne atraktívne,“ pokračovala Gabika a svoje tvrdenie hneď ilustrovala obrázkami z prospektu.
Rakúski rodičia veľmi radi organizujú v tomto detskom múzeu narodeniny pre svoje deti. Celou prehliadkou sa ťahá jeden pozitívny motív – takzvaný dobrý duch zámku, ktorý sa volá Poldi. Je v každej miestnosti, akoby ukazoval deťom, čo sa tam nachádza. Prvá miestnosť je galéria cisárskych detí. Už tam sú deti vtiahnuté priamo do historického deja, pretože dostanú do rúk listy s portrétom dospelého cisára. K tomu je text, ktorý veľmi jednoduchým spôsobom opisuje, čo v živote cisár urobil a návod, ako nájsť v galérii portrét dieťaťa tohto cisára. Deti pri hľadaní svojho cisárskeho rovesníka spolupracujú s rodičmi alebo s učiteľom, a pritom sa niečo aj naučia. Cisári sú umiestnení tak, aby si deti zapamätali, kto bol otec, kto starý otec a kto prastarý otec.
Potom sa spustia kĺzačkou do podzemia, kde im zvieratká, ktoré v podzemí žijú, pomôžu pri objasňovaní záhady, ako sa vlastne zámok Schönbrunn staval. V ďalšej miestnosti sú historické oblečenia. Deti si môžu ohmatať a obliecť historické šaty, a tiež sa pozrieť, čo sa voľakedy na cisárskom dvore nosilo pod šatami. V nasledujúcej miestnosti sa naučia zdraviť cisára, cisársku poklonu, a tiež reprezentovať rodičov. Potom je tam dievčenská a chlapčenská sekcia, kde sa cisárske deti učili, a nakoniec detská izba, kde sú kópie ich hračiek, s ktorými sa malí návštevníci môžu hrať do ľubovôle.
Prehliadka a hranie v Detskom múzeu v Schönbrunne trvá jeden a pol hodiny. Tým však pobyt detí v zámku nekončí. Je tam ešte vnútorné nádvorie a jedna umelo vytvorená baroková izba s trónom, kde sa deti môžu hrať a kresliť si. „Pre rodičov a deti je to mimoriadne zábavný spôsob ako prežiť popoludnie. Na Slovensku máme niečo podobné v Bojniciach, kde je raz do roka tiež animácia strašidiel, ale v Schönbrunne je to po celý rok,“ dodala s úsmevom Gabriela Ana Alföldyová.
Marián Mrva

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 26 317
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 582
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 926
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 308
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 200
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 873
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 699
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 149
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 442
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 592
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 458
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 371
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 295
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Nitra v Poprade zapísala historickú otočku, góly zvratu z 0:3 na 4:3 strelili výlučne odchovanci. Corgoni vedú sériu 3:2 a v piatok môžu využiť mečbal.

Buček zažiaril a zimák onemel.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 149
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 442
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 592
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 458
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 371
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 295
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu