Rokovanie šurianskeho mestského zastupiteľstva minulý štvrtok okrem iného rozhodovalo o odpísaní približne milióna korún, ktoré Mesto dlhuje svojej vlastnej príspevkovej organzácii - mestskému bytovému podniku (MsBP). Ten má v súčasnosti stratu asi desať miliónov korún, od januára sa má transformovať na „eseročku“. Riaditeľ MsBP Miroslav Majerčík navrhoval uznať za premlčané a teda nevymožiteľné faktúry, vystavené v roku 2000, ako aj faktúry za práce, ktoré síce boli vykonané, ale oficiálne si ich Mesto nikdy neobjednalo (predovšetkým šlo o využitie mechanizmov na skládke tuhého komunálneho odpadu).
Niektorí poslanci sa divili, ako je možné niekoľko rokov „zabudnúť“ a premlčať faktúru od vlastnej mestskej organizácie. Ďalších zaujímalo, či sa prípadný odpis približne milióna korún prejaví na hospodárskom výsledku bytového podniku. „Ide o ďalší problém, ktorý trvá ešte z minulého funkčného obdobia. Mechanizmy na skládke naozaj pracovali. Ich výkony sa však nefakturovali mesačne, ale naraz na konci roka a výsledná suma mala pravdepodobne slúžiť na vylepšenie hospodárskeho výsledku bytového podniku. Ako inak je možné, že 560-tisíc, fakturovaných Mestu v roku 2000, nikto nezaplatil a napriek tomu nasleduúce dva roky nikomu nechýbali? Teraz tie peniaze buď zaplatíme - len neviem, kde by sme ich v mestskom rozpočte našli, alebo ich odpíšeme a bytový podnik bude mať namiesto desiatich miliónov stratu jedenásť. Celá vec sa však ťahá dlho a treba už o nej rozhodnúť,“ uzavrel primátor Šurian Imrich Várady.
Poslanci odhlasovali odpísanie približne miliónovej sumy ako nedobytnej. V snahe predísť zahmlievaniu ekonomických výsledkov poslanci kriticky posúdili aj ekonomický efekt nedávneho šurianskeho jarmoku. Na prvý pohľad síce priniesol zisk okolo
80 000 korún, suma však nezohľadnila náklady Mesta na vybudovanie energetických prípojok k stánkom a na následné čistenie miesta a okolia jarmoku. Keď odpočítali skutočné náklady, zisk z jarmoku sa dostal na podstatne reálnejšiu úroveň - okolo 20-tisíc korún. „Dostaneme nielen obraz o skutočnom ekonomickom prínose, ale súčasne môžeme posúdiť, či nám naša vlastná firma neposkytuje služby príliš draho a nebolo by efektívnejšie objednať si ich dodávateľsky,“ skonštatovali na záver tohto boduprogramu.