Zamestnanci Tekovskej hvezdárne v Leviciach nedávno vyskúšali svoje nové, v strednej Európe jedinenčné pojazdné planetárium. V telocvični Základnej školy v Hronských Kľačanoch nafúkli velikánsku pologuľu, v ktorej útrobách si už od januára budú môcť ľudia pozrieť formou premietania hviezdnu oblohu, mesačné fázy, ale aj veľmi pútavú grécku mytológiu vo hviezdach.
Planetárium vraj nafukovali 15 minút. Sami boli prekvapení jeho veľkosťou. „Je to ako cirkusové šapitó s dvoma otvormi. Cez jeden sa vháňa dnu vzduch a cez druhý sa ľudia plazia dnu,“ opisuje riaditeľka hvezdárne Rozália Ondíková.
Prepravujú ho v dvoch kufroch a jednej športovej taške. Na postavenie potrebuje miestnosť širokú deväť krát šesť metrov a vysokú štyri metre. Do úvahy prichádzajú telocvične a veľké kultúrne sály. Vo vnútri sa sedí na karimatkách. Do planetária sa vojde 30 detí, ale z bezpečnostných dôvodov doň budú vpúšťať iba pätnásť.
O existencii pojazdného planetária sa dozvedeli na Dňoch astronómie v Prešove. Peniaze naň poskytol Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý má hvezdáreň v kompetencii. Nákup zabezpečil Miroslav Vidovenec zo Slovenskej ústrednej hvezdárne.
Do Levíc ho doviezli z Ameriky. „Planetáriá sa vyrábajú v Japonsku a Amerike. Nakoľko japonské planetárium bolo príliš drahé, začalo sa vybavovať z inštitútu na učebné pomôcky v štáte Massatchusets,“ spomína Ondíková. Podobné zariadenie majú najbližšie až v Taliansku. Planetárium putovalo na Slovensko tri mesiace. Nejakú dobu trvalo, kým prerobili napojenie na elektrický prúd. V Amerike majú totiž iné
zásuvky.
Premietanie bude trvať približne 20 minút, dlhšie by sa vraj sústredenosť detí nedala udržať. Program budú môcť vidieť aj oby-
vatelia okolitých obcí. Stačí, ak nájdu vhodnú miestnosť. „Umožníme im pohľad, k akému by sa nedostali - či už z finančných dôvodov alebo kvôli tomu, že ich je málo na zaplnenie veľkého planetária,“ vysvetľuje.
S planetáriom chcú začať jazdiť od januára budúceho roka. Dovtedy musia pripraviť podklady, propagačné materiály, nahovoriť text. „Ponúknuť môžeme slnečnú sústavu, mesačné fázy, grécku mytológiu. Dodatočne chceme objednávať ďalšie programy,“ vymenú-
va Rozália Ondíková. Záujem o planetárium prejavili nielen školy a obce. „Volal už aj jeden astronóm z českého Berounska, že by si ho chcel pozrieť,“ usmieva sa.
Na jarmoky, vinobrania a púťové akcie s ním chodiť nemôžu. Planetárium potrebuje uzatvorený priestor. Poškodiť ho vraj môže aj priame slnko. Tekovská hvezdáreň by chcela pristaviť k svojej budove ešte vlastné planetárium, aby mohla program ponúknuť aj ľuďom, ktorí ju navštívia vLeviciach.