Laboratórium Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (predtým sa volal Štátny zdravotný ústav – laicky hygiena, dnes RÚVZ) v Nových Zámkoch sa venuje expertízam faktorov životného a pracovného prostredia - potravín, vôd (pitných, odpadových, bazénových), monitoruje kvalitu ovzdušia. Vlani tu urobili vyše 40-tisíc vyšetrení, v rámci voľných kapacít poskytovali aj služby za úhradu, ktorá putovala do štátneho rozpočtu. V roku 2001 ako prvé zdravotnícke zariadenie na Slovensku získalo od Slovenskej národnej akreditačnej služby akreditáciu laboratórnych výkonov - najvyšší odborný kredit, platný pre územie celej Európskej únie. V máji tohto roku pracovisku akreditáciu obnovili s platnosťou do roku 2009. Laboratórium ju už nevyužije – koncom decembra ho rušia.
„Na gremiálnej porade ministra zdravotníctva koncom júla nás oboznámili s racionalizačným opatrením, ktorým sa koncom decembra ruší 23 laboratórnych pracovísk RÚVZ na Slovensku,“ hovorí Milan Krkoška, regionálny hygienik a vedúci služobného úradu RÚVZ v Nových Zámkoch. „O miesto prichádza 30 vysoko kvalifikovaných laboratórnych pracovníkov, ktorých sme museli uvoľniť. Ak niekto doteraz nie mojím pričinením opustil pracovisko, ako riaditeľ som sa snažil pomôcť nájsť mu nové miesto, ale ešte nikdy doteraz nešlo o 30 ľudí. Časť z nich to prijala s pochopením, tí najlepší majú prisľúbené nové miesta (niektorí dokonca z viacerých firiem), ale viacerí budú bez práce. Niektorí svoj hnev obrátili osobne proti mne, výsledkom bolo niekoľko anonymov a podaní až na ministerstvo, ktoré ich u nás prešetrovalo.“
Časť povinností zanikajúcich laboratórií v Nových Zámkoch, Komárne, Topoľčanoch a Leviciach si rozdelí RÚVZ v Nitre a centrum v Bratislave. Výrobcovia potravinárskych produktov, ktorí podľa zákona potrebujú atesty o ich kvalite, ich budú zadávať súkromným firmám. V Nových Zámkoch taká už dlhšie existuje, inde priebežne vznikajú, niektoré laboratóriá sa menia na súkromné zamestnanecké spoločnosti. „Vzhľadom na silnú privátnu konkurenciu si u nás na to netrúfali. Časť vybavenia laboratória prejde do Nitry, prebytočný majetok ponúkneme na predaj alebo prenájom,“ pokračuje M. Krkoška. „Epidemiologické vyšetrenia budú prioritne vybavované na regionálnom úrade v Nitre. Súčasná epidemiologická situácia je dobrá, ale ak sa vyskytne problém a bude treba naraz viac vyšetrení, budú trvať dlhšie. Vďaka ostávajúcim odborným pracovníkom je reálny predpoklad, že zvládneme aj prípadné hromadné výskyty infekčnýchochorení.“