na čas, ale aj na energiu,“ informovala nás magistra ošetrovateľstva Darina Jobagyová z Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti patriacej medzi neštátne zdravotnícke zariadenia.
Spoločne s ňou pracuje v agentúre diplomovaná sestra Rozália Sedláková. V okrese Šaľa pôsobia už šiesty rok a v okrese Galanta začali pred tromi rokmi. Zabezpečujú ošetrovateľskú starostlivosť podľa ordinácie lekára, a čo je mimoriadne dôležité – v domácom prostredí klienta. „Doma sa pacient cíti lepšie ako v nemocnici, a táto skutočnosť pomáha i nám. V domácom prostredí poskytujeme všetky ošetrovateľské služby v tom istom rozsahu ako zdravotné sestry v nemocnici na lôžkovom pracovisku. Títo pacienti bývajú veľmi ubolení, majú problémy s príjmom potravy a tekutín, ale nie sú to stavy, kvôli ktorým by museli byť hospitalizovaní. Mnohokrát aj sami odmietajú hospitalizáciu v nemocnici a chcú zostať doma,“ zdôrazňuje Darina Jobagyová.
Zdravotné sestry, ktoré zabezpečujú túto ošetrovateľskú starostlivosť, musia mať minimálne päťročnú prax na lôžkovom pracovisku, vyššie vzdelanie diplomantské a nižšie a vyššie vysokoškolské vzdelanie. Ošetrovateľky u pacientov realizujú odbery, kompletnú ihlovú liečbu, preväzy akýchkoľvek rán, či sú to diabetické nohy, ulcusy (vredy), alebo ťažké preležaniny, ošetrovateľskú rehabilitáciu a výtery. Starajú sa o onkologických a stomických pacientov, diabetikov, ale aj o zomierajúcich. Onkologickým pacientom, ktorí sú v permanentnej starostlivosti poliklinických oddelení klinickej onkológie, poskytujú v domácom prostredí aj infúznu terapiu, väčšinou analgetickú, antiemetickú a rehydratačnú.
Všestrannú ústavnú starostlivosť o pacientov trpiacich onkologickým a iným nevyliečiteľným ochorením v poslednom štádiu poskytujú už aj na Slovensku hospice. Svojim pacientom síce nesľubujú vyliečenie, no neberú im ani nádej. Výrazný rozdiel v porovnaní s nemocnicou spočíva v tom, že hospic garantuje nielen zmiernenie utrpenia a bolesti, ale kladie veľký dôraz aj na psychický stav pacientov. Samozrejmou súčasťou hospicovej starostlivosti je poskytovanie citovej, duchovnej a sociálnej podpory nielen samotnému pacientovi, ale aj jeho rodine, ktorá sa v súvislosti s nevyliečiteľným ochorením svojho člena ocitla vo výnimočne zložitej a náročnej situácii. Navyše, pacient má v hospici istotu, že aj v kritických okamihoch bude rešpektovaná jeho ľudská dôstojnosť a že v posledných chvíľach svojho života neostane sám. Zariadenie tohto typu otvorili v máji minulého roka aj pod strechou Zdravotno-sociálneho centra sv. Alžbety v Trsticiach blízko Šale
„Hospicové pracovisko v Trsticiach má desať lôžok. Ale onkologických pacientov je viac. My im vlastne poskytujeme mobilný hospic tým, že za nimi dochádzame domov a staráme sa o nich tam,“ vysvetľuje Darina Jobagyová.
Na jej slová nadväzuje Rozália Sedláková: „Máme pružnú pracovnú dobu, a to nám umožňuje starať sa o pacientov od skorého rána do večera. Väčšiu časť náplne našej práce tvoria preväzy, ktoré poskytujeme pacientom na ordináciu buď dermatológa, chirurga, alebo obvodného lekára. Kontrolné vyšetrenia dokazujú, že naša práca je osožná. Pre našich pacientov je to veľká výhoda, lebo rodina nie je týmito prácami zaťažená. Naša služba však neobsahuje len samotný výkon. Pacienta podporujeme aj psychicky, rovnako ako jeho rodinných príslušníkov a poúčame ich, ako majú s chorým zaobchádzať. Prejavujeme im účasť, ako by sme aj my boli členmi rodiny.“
V okrese Šaľa prevažujú preväzy a muskulárna liečba, ale v okrese Galanta práve infúzna terapia, ktorá je pre zdravotné sestry aj časovo veľmi náročná, pretože pri pacientovi je potrebné zotrvať počas celej liečby. „My starostlivosť o pacienta nemôžeme prerušiť. Naše služby poskytujeme nielen v pracovných dňoch, ale aj počas víkendov a sviatkov, na Vianoce a aj na Nový rok,“ dodala Darina Jobagyová.
Marián Mrva