Začiatkom novembra sa v Dome kultúry Palárikovo uskutočnilo celoslovenské stretnutie odpadárov. Zúčastnilo sa ho 43 zástupcov mimovládnych organizácií, samospráv, občianskych združení, poradcov pre grantovú a dotačnú politiku, odborníkov pre oblasť odpadového hospodárstva. Garantom pracovného stretnutia bola Spoločnosť priateľov Zeme z Košíc. Cieľom akcie bolo posilnenie a skoordinovanie aktivít, smerujúcich k znižovaniu množstva odpadov. Uznávaní odborníci prezentovali poznatky z uplatňovania rôznych systémov triedeného zberu doma i v zahraničí. Dubnická environmentálna skupina predstavila množstevný zber a spravodlivé poplatky za odpady. Programom priemyselného, domáceho a komunitného kompostovania sa zaoberala Spoločnosť priateľov Zeme. Pozornosť bola venovaná problematike spaľovní komunálneho a nemocničného odpadu, aktuálnym problémom odpadového hospodárstva v SR. Na stretnutí Palárikovo prezentovalo svoj systém separovaného zberu, hosťom umožnili prehliadku zberného dvora a obecného kompostoviska. Odzneli tiež cen-
né informácie o pripravovanej chemickej politike Európskej únie – REACH. Pokračovaním pracovného stretnutia bude celoslovenský seminár o trvale udržateľnom nakladaní s odpadmi, ktorý sa bude konať 9. decembra v Dome kultúry Palárikovo. Cieľom bude informovať mestá a obce o možnostiach trvalo udržateľného nakladania s odpadmi s dôrazom na vytvorenie motivačného prostredia pre pôvodcov odpadov a ich efektívneho zapojenia do systémov triedeného zberu. Prednášať budú zástupcovia Ministerstva ŽP SR, zástupcovia Recyklačného fondu, experti z ČR pre danú oblasť a ďalší odborníci.
Garantom seminára bude Spoločnosť priateľov Zeme, záštitu nad seminárom prevzal minister životného prostredia SR László Miklós. Správna rada Recyklačného fondu (RF) schválila za jedenásť mesiacov tohto roka 75 projektov podnikateľských subjektov, ktoré majú prispieť k lepšiemu zhodnoteniu odpadov. RF na ne zatiaľ poskytol 690 miliónov korún. Zároveň schválil 287 žiadostí obcí o príspevok za vytriedenie odpadu, ktorým vyčlenil 25 miliónov korún. Na tlačovej besede o tom informoval riaditeľ Recyklačného fondu Ivan Zuzula. Ako zdôraznil, mnohé obce už pochopili, že prostriedky, ktoré môžu takto získať, nie sú zanedbateľné. Za tonu vyseparovaného odpadu patrí obciam od 1 300 do 1 800 korún. Najväčšiu sumu za separovaný zber za rok 2003 z miest získala Žilina - vyše dva milióny. Nové Mesto nad Váhom si takto prilepšilo sumou 972-tisíc a Nové Zámky takmer 600-tisíc korún. Podľa riaditeľa Zuzulu si RF plní poslanie, vyplývajúce mu zo zákona. Veľké firmy spolupracujú s fondom bez problémov. Pripustil však, že celkovo prispieva do fondu len asi 75 až 80 % firiem, ktorým to vyplýva zo zákona. Platná legislatíva však neumožňuje fondu robiť kontroly. Jeho predstavitelia sa rokovaniami snažia zlepšiťsituáciu.