Členovia skupiny Backwards, ktorí sú známi svojou interpretáciou pesničiek Beatles, zavítali nedávno do Nitry. V Parku kultúry a oddychu vystúpili v programe pre jednu banku. „Teší nás, že sme opäť v Nitre. Už sme tu neboli veľmi dávno. Dokonca si netrúfnem povedať, kedy sme tu hrali naposledy. Ale určite to je už pár rokov,“ povedal Fero Suchanský alias George. V decembri ich vraj čaká celá šnúra vystúpení pre firemné plesy. Ako poznamenal slovenský George: „To sú tí, čo majú lowe, peniaze.“
Minulý rok úspešne absolvovali koncertné turné po Spojených štátoch amerických a Čechách. Na Slovensku plánujú koncertovať v priebehu januára.
„Americké turné trvalo pol druha mesiaca. Navštívili sme veľmi veľa miest, napríklad Cleveland, Detroit, Chicago, Washington DC, New Jersey, Baltimore. Po návrate nás čakala ďalšia šnúra po Českej republike, kde sme odohrali 24 koncertov,“ menoval Dalibor Štroncer alias John. Keďže sa jeden z koncertov v Prahe vypredal v priebehu troch týždňov, pridali chlapci z Backwards pre svojich fanúšikov ešte jeden.
Svoju schopnosť interpretovať pesničky Beatles s neuveriteľnou presnosťou potvrdili minulý rok na súťaži Beatlefest v New Yorku, kde obsadili prvé miesto už po druhýkrát. Prvú cenu získali v roku 1998. V čom spočíva ich umenie? „Zaznelo to v našom prvom muzikáli na Novej scéne v Bratislave, v ktorom sme účinkovali - sme zdraví, mladí a načisto šialení,“ povedal s humorom Suchanský. Štroncer ho však opravil: „Pri hraní pesničiek dbáme, aby bol zvuk čo najautentickejší. Naše skúšky trvajú niekedy až šesť hodín. Snažíme sa „vychytiť“ každý detail a dávať do toho úplne všetko na sto percent.“
V Spojených štátoch amerických sa slovenským „beatlesákom“ veľmi páčilo. „Dovolím si tvrdiť, že toto posledné turné bolo jedno z najlepších, aké sme mali v Štátoch. Cítili sme sa tam príjemne, ohlasy boli tiež veľmi pozitívne,“ povedal Štroncer.
Rozdiel v reakciách publika v Amerike a na Slovensku je vraj veľmi citeľný. „U nás sú ľudia viac konzervatívny, americké publikum je odviazanejšie,“ vysvetil Škorvaga. Podľa Mira Džunka - Paula je ich odviazanosť spojená so spomienkami na koncerty Beatles. „Veľa Američanov si totiž pamätá na atmosféru ich koncertov, a keďže my sme sa ju snažili priblížiť, boli nadšení,“ dodáva.
Počas posledného pobytu v Amerike si chlapci kúpili novú gitaru. Nie je to však jediná časť ich aparatúry spoza oceánu. „Celá naša aparatúra je zo Spojených štátov, okrem zosilňovačov, ktoré nám špeciálne vyrobili v Anglicku. Ide o autentické nástroje z obdobia 60. rokov. Investovali sme do nich peniaze, aby sme čo najlepšie vedeli priblížiť zvuk,“ dodal slovenský John Lennon.