Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

V kráľovstve „baleťáka” poddaným nie je do smiechu

Do jedenásťmiliónovej Kambodže, v ktorej registrujú len 130 novinárov, odišiel Martin Mydlár, študent nitrianskej univerzity, písať diplomovú prácu zo žurnalistiky.V redakcii novín Phnom Penh Post ako protislužbu za podklady k práci robil fotoreportéra. Vyslali ho aj na rozhovor s premiérom a ako divák zažil výmenu starého kráľa, ktorý trón rituálne odovzdal svojmu synovi. V tropickej monarchii plnej mínových polí Martin zistil, že ľudia napriek extrémnej chudobe majú rešpekt k životu. Niet sa čo diviť - krajina zažila genocídu, počas ktorej zahynuli milióny. Pamiatkou Pol Potovho režimu sú okrem iného aj sochy bez hláv.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V netesniacom lietadle
Po pristátí v Kuala Lumpure presadol Martin do lietadla Kambodžských kráľovských aerolínií. V starom Iljušine po prvý raz zistil, aké to asi je, keď v lietadle fúka. Kapitán sa neodvážil vzlietnuť so strojom viac ako do výšky tristo metrov. Cestujúcich stihol upozorniť, že ak lietadlo spadne, budú to mať bližšie k zemi. Lietadlá v Kambodži bežne pristávajú na vode a do vzduchu vzlietnu po krátkom zacúvaní do poľa, keďže štartovacie plochy sú pomerne krátke.
Zohnať kambodžské víza nie je pre našinca ľahké. Vybaviť sa dajú na dvoch európskych veľvyslanectvách – v Berlíne alebo Paríži. Treťou možnosťou je odletieť do krajiny bez víz a požiadať o ne až priamo v Phnom Penhe alebo v Siem Reape. Vyplniť potrebné papiere však nemusí byť také ľahké. Martin Mydlár dostal formuláre v znakovej reči - po kmérsky. Kontrolovali ho asi siedmi - zvlášť mali úradníka na overenie mena, fotky, víz, letu, porovnanie podpisov, prečítanie deklarácie... Za víza na jeden mesiac zaplatil dvadsať dolárov. Predĺženie platnosti ho stálo o sedemnásť menej - korupcia nie je neznámym pojmom ani v Kambodži. Povinné procedúry na letiskách sú však predsa len na niečo dobré. Nedeklarovať akýkoľvek tovar je v Kambodži trestným činom. Za väčšinu porušení zákona je v kráľovstve trest smrti. Aj za vyslovenie kráľovho mena na ulici.
Európan si v tropickom pásme privyká aj na počasie. Neuveriteľné horúčavy, keď teploty ani v noci neklesnú pod tridsať stupňov, striedajú od novembra do februára krátke, ale o to výdatnejšie dažde. Prichádzajú v pravidelných intervaloch každý deň. Už po prvej minúte lejaku je veľká časť krajiny pod vodou. Podľa dažďa sa dajú nastaviť hodinky – začína o jedenástej a skončí o dve hodiny neskôr. Ešte aj luxusnejšie a modernejšie domy stavajú kvôli možným záplavám na kolíkoch. V slovnej zásobe Khmérov nenájdeme slovo sneh, popisne ho volajú „zmrazená biela voda”. Poznajú ho z televízie, ale princíp mrznutia vody nechápu. Po zvyšok roka Kambodžu sužujú štyridsiatky a sucho.

SkryťVypnúť reklamu

Služba hotela: jašteričky
Prvé dni strávil dobrodruh v hoteli. „Po stenách mi liezli jašteričky aj netopiere. Veľmi rýchlo som ale zistil, že jašteričky sú jednou zo služieb hotela. „Nasadzujú” ich z praktického dôvodu – aby chytali komáre. Navyše sú vychované, vždy keď som vošiel, väčšina z nich niekam zaliezla. Neskôr som si kúpil vlastný dom, stál ma sto dolárov. S papierovačkami sa tam nikto nehrá, keď som odchádzal, predal som ho za rovnakú sumu. Som si ale istý, že aj keby som si ho nechal a vrátil sa po niekoľkých mesiacoch, nájdem ho v rovnakom stave. V Kambodži sa nekradne. Je to prekvapivé na takú chudobnú krajinu, oni si ale neuvedomujú, že sú chudobní. Priemerný mesačný plat je 15 dolárov, dá sa s tým v pohode vyžiť. Zaplatia z toho jedlo aj dopravu. Ešte aj menší luxus v podobe posedení pri pive si s takým platom môžu dovoliť,” tvrdí Martin. Vláda sa však v podstate postarala o to, aby ľudia nemohli cestovať za hranice svojej krajiny – cena pasu je 75 dolárov a len málokto si ho môže dovoliť.
Najesť sa dá obstojne v miestnych reštauráciách, aj keď nie vždy ste si načistom, čo pred vás položia. Bežným sortimentom sú vyprážané pavúky, hadie hlavy, kobylky a psy. Mačka a pes pre Kambodžanov nepredstavujú domácich miláčikov a najlepších priateľov človeka, túto úlohu zohrávajú opičky. Opicu by v juhovýchodnej Ázii nikto nezjedol, psa však v reštaurácii bežne zarežú pred zrakom hostí. Menej exoticky na stole popri psoch a mačkách pôsobia morské jedlá, kuracie mäso či jedlá s ryžou. Potrava sa naberá paličkami, príbor nepoznajú.

SkryťVypnúť reklamu

Prostitútka za päť dolárov,
prezervatív za sedem
Mestá sú relatívne bezpečné. Nezúri rasizmus, turistika je väčšinou ázijská, Európanov je v Kambodži veľmi málo. „Často sa okolo mňa zbehol hlúčik detí. Snažili sa predať čokoľvek, boli dotieravé. Nikdy by sa ma však nedotkli, nieto ešte okradli. Pred človekom majú nenormálny rešpekt, človek ako taký je nesmierne vysoká hodnota. Peniaze sa snažia vylákať len slovne, presviedčaním. V celom hlavnom meste je len šesť novinových stánkov, takže noviny zväčša predávajú detskí kolportéri. Bežne sa stávalo, že po hodine sa vrátili, spýtali sa, či som noviny dočítal a žiadali ich vrátiť,” pobavene spomína Martin. Medzi domácimi ale noviny podporu nemajú, veľká väčšina obyvateľov je negramotná. So záujmom počúvajú rádio a asi pätina ľudí vlastní televízor.
V hlavnom meste žije približne milión ľudí, polovica z nich prespáva na ulici. „Počas dňa je bezpečne, ale s príchodom noci sa všetko mení. Neoplatí sa vychádzať na ulicu osamote - turista sa ľahko stane obeťou znásilnenia, a ak za to nezaplatí, sú schopní ho aj zastreliť. Mafiáni si navyše po baroch vybavujú svoje účty. „Kvitne“ aj prostitúcia a obchod s drogami. Neprešiel deň, aby mi niekto neponúkol mladú prostitútku vo veku od 11 do 22 rokov. Paradoxom je, že prostitútka stojí len päť dolárov, no prezervatív sedem,” rozpráva Martin. Funguje aj pomerne bohatý obchod s drogami. Zohnať sa dá čokoľvek za smiešnu cenu. Omamné látky prichádzajú najmä z Thajska a po ceste naprieč Kambodžou končia v Singapure.
Aj doprava je nezvyklá - úchvatne pôsobia najmä slonie stanice. Na uliciach pod stromami sú „zaparkované” slony. Cestujúci po točitých schodíkoch pohodlne nastúpia na chrbát mamutieho prepravcu, ktorý údajne dosahuje rýchlosť od 40 do 60 km/hod. Ulice, na ktorých mimochodom stále nájdete povievať aj zástavy bývalého Československa, križujú klasické motorky. Často až so šiestimi pasažiermi, sediacimi na sebe. Motorkami prepravujú aj dobytok, najčastejšie kravy.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa kráľom stane „baleťák”
Kambodža nedávno menila kráľa. Pôvodný Norodom Sihanouk sa trónu vzdal zo zdravotných dôvodov. Čakala ho neľahká úloha – vybrať nástupcu spomedzi svojich šestnástich detí. Koruna nakoniec pripadla Norodomovi Sihamonio-
vi, ktorý desať rokov študoval v Prahe balet a hovorí plynulo po česky. Zákony s abdikáciou kráľa nepočítali, a tak sa narýchlo menila ústava. Doterajšieho kráľa vnímajú kontroverzne, paktoval s každým režimom – s Francúzmi, Pol Potom aj s komunistami. Roky žil v čínskom exile. „Ľudia kráľa nenávidia, ale majú pred ním rešpekt. Jeho portréty visia na všetkých väčších budovách. Keby panovník vyhlásil, že chce zastreliť sto ľudí, stovka by na jeho dvor prišla. Ktokoľvek je kráľom, stáva sa božstvom na zemi, reálnu politickú moc však nemá. Národné zhromaždenie ho vníma ako reprezentanta krajiny. Politicky ho nepotrebujú, nemôže nič vetovať ani navrhovať, môže len udeliť amnestiu,” vysvetľuje Martin, ktorý zažil korunováciu Norodoma Sihamoniho. „Prebiehala ako za komunizmu – manifestácia ľudí, deti v rovnošatách, veľkolepé ohňostroje, vypúšťali sa holubice. Starý kráľ zostúpil z trónu, vyzliekol sa takmer donaha, šaty, žezlo a korunu odovzdal následníkovi. Rituálne ho obliekli do civilných šiat, čím sa stal radovým občanom,” popisuje Martin Mydlár. Otec súčasného kráľa zomrel krátko po abdikácii.
Vybuchujúce
humanitárne balíky
Krajina má za sebou ťažkú minulosť, s ktorou sa dodnes vyrovnáva. Červení Khméri na severe vedú partizánsku vojnu, no vláda s nimi nič nerobí. Odhaduje sa, že ich je šesťtisíc. Osem kilometrov od hlavného mesta je nezvyčajná turistická atrakcia - „Killing fields” (vražedné polia), kde Pol Potov režim odstraňoval svojich protivníkov. Uprostred stojí opustený chrám, v ktorom je okolo osemtisíc ľudských lebiek. Sprievodca vysvetľuje, čo sa v krajine dialo, a pritom dodá aj niečo o smrti svojich blízkych, ktorí tiež neboli režimu po vôli. V nerovnom teréne sa šliape po mŕtvolách, lebo nebol čas ani peniaze na dôkladné zasypanie masových hrobov. Deti popravovali úderom o strom, dospelým stínali hlavy vetvami z kokosovníka, aby ušetrili náboje. Vražedné polia v iných častiach Kambodže striedajú polia mínové. „Je to najzamínovanejšia krajina na svete, leží v nej asi šesť miliónov mín. Humanitárne organizácie zhadzujú na pomoc ľuďom rôzne balíky, lenže tri štvrtiny z nich po dopade hneď vybuchnú a zvyšok, čo nepadol priamo na míny, je v zamínovanej oblasti, takže si k nim nikto netrúfne prejsť. Bezpečne sa dá prepraviť len po vode,” tvrdí Martin. Až ku koncu svojho pobytu si uvedomil, že Kambodžania sa nesmejú. Málokto je zle naladený či nepríjemný, ale humor absentuje. Neexistujú ani rozprávky, deťom sa hovoria mýty a povesti, ktorým veria aj dospelí. Chýba dobro, ktoré by víťazilo nad zlom.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 3. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok
 8. Zavedenie novej dane ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska
 1. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 6 584
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 3 885
 3. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 416
 4. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 946
 5. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 722
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 449
 7. Máme 30 rokov, vy môžete mať predplatné na rok len za 30 eur 1 300
 8. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur 1 285

Blogy SME

 1. Miro Jankes: Januárové obrázky (2023)
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan)
 3. Post Bellum SK: Svedectvo štyroch žien, ktoré prežili holokaust
 4. Ľuboš Vodička: Park a iné zaujímavosti v rakúskom Laxenburgu pri Viedni
 5. Ivan Mlynár: Zabije nás “liberálny nadľudský poriadok “, alebo nám to spočíta niekto iný ? Bude to niekto iný
 6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (27.1. - 2.2.1923)
 7. Radko Mačuha: "Za Komunizmu bolo lepšie"
 8. Víťazoslav Würschner: Demokrati vytvorili mafiu.
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 637
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 961
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 875
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 866
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 5 000
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 569
 7. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 275
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 229
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Na hlavnej pošte v Nitre.

Jedna definitívne skončí od februára, druhá v apríli alebo máji.


17 h
Adam Nemec je odchovanec Liptovského Mikuláša. Na snímke z reprezentácie zľava Nemec, Tomáš Chrenko ml. (Nitra) a Ján Chovan (Tampere, Fínsko).

Šikovný útočník rozmýšľa, či nasledovať kroky staršieho brata.


26. jan
Dominik Hronec

Scandi každý rok zdôrazňuje témy, ktoré sú súčasťou trendov v severskej kinematografii a hlavne spoločnosti.


25. jan
Návštevníci klziska počas prvého dňa

Taký záujem nečakali.


25. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vírus pre zviera znamená istú smrť. Účinná terapia ani vakcína zatiaľ neexistujú.


24. jan

Páchatelia rozprávali po poľsky.


16 h

Poškodením majetku a krádežou peňazí vznikla majiteľom celková škoda viac ako 3 000 eur.


25. jan

Skúšajú poistné ventily na vypustenie pary.


24. jan

Blogy SME

 1. Miro Jankes: Januárové obrázky (2023)
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan)
 3. Post Bellum SK: Svedectvo štyroch žien, ktoré prežili holokaust
 4. Ľuboš Vodička: Park a iné zaujímavosti v rakúskom Laxenburgu pri Viedni
 5. Ivan Mlynár: Zabije nás “liberálny nadľudský poriadok “, alebo nám to spočíta niekto iný ? Bude to niekto iný
 6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (27.1. - 2.2.1923)
 7. Radko Mačuha: "Za Komunizmu bolo lepšie"
 8. Víťazoslav Würschner: Demokrati vytvorili mafiu.
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 637
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 961
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 875
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 866
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 5 000
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 569
 7. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 275
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 229
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu