Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
NITRIANSKY ŠTUDENT ŽURNALISTIKY MARTIN MYDLÁR PÍSAL SVOJU DIPLOMOVÚ PRÁCU VO VZDIALENEJ KAMBODŽI

V kráľovstve „baleťáka” poddaným nie je do smiechu

Do jedenásťmiliónovej Kambodže, v ktorej registrujú len 130 novinárov, odišiel Martin Mydlár, študent nitrianskej univerzity, písať diplomovú prácu zo žurnalistiky.V redakcii novín Phnom Penh Post ako protislužbu za podklady k práci robil fotoreportéra. Vyslali ho aj na rozhovor s premiérom a ako divák zažil výmenu starého kráľa, ktorý trón rituálne odovzdal svojmu synovi. V tropickej monarchii plnej mínových polí Martin zistil, že ľudia napriek extrémnej chudobe majú rešpekt k životu. Niet sa čo diviť - krajina zažila genocídu, počas ktorej zahynuli milióny. Pamiatkou Pol Potovho režimu sú okrem iného aj sochy bez hláv.

V netesniacom lietadle
Po pristátí v Kuala Lumpure presadol Martin do lietadla Kambodžských kráľovských aerolínií. V starom Iljušine po prvý raz zistil, aké to asi je, keď v lietadle fúka. Kapitán sa neodvážil vzlietnuť so strojom viac ako do výšky tristo metrov. Cestujúcich stihol upozorniť, že ak lietadlo spadne, budú to mať bližšie k zemi. Lietadlá v Kambodži bežne pristávajú na vode a do vzduchu vzlietnu po krátkom zacúvaní do poľa, keďže štartovacie plochy sú pomerne krátke.
Zohnať kambodžské víza nie je pre našinca ľahké. Vybaviť sa dajú na dvoch európskych veľvyslanectvách – v Berlíne alebo Paríži. Treťou možnosťou je odletieť do krajiny bez víz a požiadať o ne až priamo v Phnom Penhe alebo v Siem Reape. Vyplniť potrebné papiere však nemusí byť také ľahké. Martin Mydlár dostal formuláre v znakovej reči - po kmérsky. Kontrolovali ho asi siedmi - zvlášť mali úradníka na overenie mena, fotky, víz, letu, porovnanie podpisov, prečítanie deklarácie... Za víza na jeden mesiac zaplatil dvadsať dolárov. Predĺženie platnosti ho stálo o sedemnásť menej - korupcia nie je neznámym pojmom ani v Kambodži. Povinné procedúry na letiskách sú však predsa len na niečo dobré. Nedeklarovať akýkoľvek tovar je v Kambodži trestným činom. Za väčšinu porušení zákona je v kráľovstve trest smrti. Aj za vyslovenie kráľovho mena na ulici.
Európan si v tropickom pásme privyká aj na počasie. Neuveriteľné horúčavy, keď teploty ani v noci neklesnú pod tridsať stupňov, striedajú od novembra do februára krátke, ale o to výdatnejšie dažde. Prichádzajú v pravidelných intervaloch každý deň. Už po prvej minúte lejaku je veľká časť krajiny pod vodou. Podľa dažďa sa dajú nastaviť hodinky – začína o jedenástej a skončí o dve hodiny neskôr. Ešte aj luxusnejšie a modernejšie domy stavajú kvôli možným záplavám na kolíkoch. V slovnej zásobe Khmérov nenájdeme slovo sneh, popisne ho volajú „zmrazená biela voda”. Poznajú ho z televízie, ale princíp mrznutia vody nechápu. Po zvyšok roka Kambodžu sužujú štyridsiatky a sucho.

Skryť Vypnúť reklamu

Služba hotela: jašteričky
Prvé dni strávil dobrodruh v hoteli. „Po stenách mi liezli jašteričky aj netopiere. Veľmi rýchlo som ale zistil, že jašteričky sú jednou zo služieb hotela. „Nasadzujú” ich z praktického dôvodu – aby chytali komáre. Navyše sú vychované, vždy keď som vošiel, väčšina z nich niekam zaliezla. Neskôr som si kúpil vlastný dom, stál ma sto dolárov. S papierovačkami sa tam nikto nehrá, keď som odchádzal, predal som ho za rovnakú sumu. Som si ale istý, že aj keby som si ho nechal a vrátil sa po niekoľkých mesiacoch, nájdem ho v rovnakom stave. V Kambodži sa nekradne. Je to prekvapivé na takú chudobnú krajinu, oni si ale neuvedomujú, že sú chudobní. Priemerný mesačný plat je 15 dolárov, dá sa s tým v pohode vyžiť. Zaplatia z toho jedlo aj dopravu. Ešte aj menší luxus v podobe posedení pri pive si s takým platom môžu dovoliť,” tvrdí Martin. Vláda sa však v podstate postarala o to, aby ľudia nemohli cestovať za hranice svojej krajiny – cena pasu je 75 dolárov a len málokto si ho môže dovoliť.
Najesť sa dá obstojne v miestnych reštauráciách, aj keď nie vždy ste si načistom, čo pred vás položia. Bežným sortimentom sú vyprážané pavúky, hadie hlavy, kobylky a psy. Mačka a pes pre Kambodžanov nepredstavujú domácich miláčikov a najlepších priateľov človeka, túto úlohu zohrávajú opičky. Opicu by v juhovýchodnej Ázii nikto nezjedol, psa však v reštaurácii bežne zarežú pred zrakom hostí. Menej exoticky na stole popri psoch a mačkách pôsobia morské jedlá, kuracie mäso či jedlá s ryžou. Potrava sa naberá paličkami, príbor nepoznajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Prostitútka za päť dolárov,
prezervatív za sedem
Mestá sú relatívne bezpečné. Nezúri rasizmus, turistika je väčšinou ázijská, Európanov je v Kambodži veľmi málo. „Často sa okolo mňa zbehol hlúčik detí. Snažili sa predať čokoľvek, boli dotieravé. Nikdy by sa ma však nedotkli, nieto ešte okradli. Pred človekom majú nenormálny rešpekt, človek ako taký je nesmierne vysoká hodnota. Peniaze sa snažia vylákať len slovne, presviedčaním. V celom hlavnom meste je len šesť novinových stánkov, takže noviny zväčša predávajú detskí kolportéri. Bežne sa stávalo, že po hodine sa vrátili, spýtali sa, či som noviny dočítal a žiadali ich vrátiť,” pobavene spomína Martin. Medzi domácimi ale noviny podporu nemajú, veľká väčšina obyvateľov je negramotná. So záujmom počúvajú rádio a asi pätina ľudí vlastní televízor.
V hlavnom meste žije približne milión ľudí, polovica z nich prespáva na ulici. „Počas dňa je bezpečne, ale s príchodom noci sa všetko mení. Neoplatí sa vychádzať na ulicu osamote - turista sa ľahko stane obeťou znásilnenia, a ak za to nezaplatí, sú schopní ho aj zastreliť. Mafiáni si navyše po baroch vybavujú svoje účty. „Kvitne“ aj prostitúcia a obchod s drogami. Neprešiel deň, aby mi niekto neponúkol mladú prostitútku vo veku od 11 do 22 rokov. Paradoxom je, že prostitútka stojí len päť dolárov, no prezervatív sedem,” rozpráva Martin. Funguje aj pomerne bohatý obchod s drogami. Zohnať sa dá čokoľvek za smiešnu cenu. Omamné látky prichádzajú najmä z Thajska a po ceste naprieč Kambodžou končia v Singapure.
Aj doprava je nezvyklá - úchvatne pôsobia najmä slonie stanice. Na uliciach pod stromami sú „zaparkované” slony. Cestujúci po točitých schodíkoch pohodlne nastúpia na chrbát mamutieho prepravcu, ktorý údajne dosahuje rýchlosť od 40 do 60 km/hod. Ulice, na ktorých mimochodom stále nájdete povievať aj zástavy bývalého Československa, križujú klasické motorky. Často až so šiestimi pasažiermi, sediacimi na sebe. Motorkami prepravujú aj dobytok, najčastejšie kravy.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď sa kráľom stane „baleťák”
Kambodža nedávno menila kráľa. Pôvodný Norodom Sihanouk sa trónu vzdal zo zdravotných dôvodov. Čakala ho neľahká úloha – vybrať nástupcu spomedzi svojich šestnástich detí. Koruna nakoniec pripadla Norodomovi Sihamonio-
vi, ktorý desať rokov študoval v Prahe balet a hovorí plynulo po česky. Zákony s abdikáciou kráľa nepočítali, a tak sa narýchlo menila ústava. Doterajšieho kráľa vnímajú kontroverzne, paktoval s každým režimom – s Francúzmi, Pol Potom aj s komunistami. Roky žil v čínskom exile. „Ľudia kráľa nenávidia, ale majú pred ním rešpekt. Jeho portréty visia na všetkých väčších budovách. Keby panovník vyhlásil, že chce zastreliť sto ľudí, stovka by na jeho dvor prišla. Ktokoľvek je kráľom, stáva sa božstvom na zemi, reálnu politickú moc však nemá. Národné zhromaždenie ho vníma ako reprezentanta krajiny. Politicky ho nepotrebujú, nemôže nič vetovať ani navrhovať, môže len udeliť amnestiu,” vysvetľuje Martin, ktorý zažil korunováciu Norodoma Sihamoniho. „Prebiehala ako za komunizmu – manifestácia ľudí, deti v rovnošatách, veľkolepé ohňostroje, vypúšťali sa holubice. Starý kráľ zostúpil z trónu, vyzliekol sa takmer donaha, šaty, žezlo a korunu odovzdal následníkovi. Rituálne ho obliekli do civilných šiat, čím sa stal radovým občanom,” popisuje Martin Mydlár. Otec súčasného kráľa zomrel krátko po abdikácii.
Vybuchujúce
humanitárne balíky
Krajina má za sebou ťažkú minulosť, s ktorou sa dodnes vyrovnáva. Červení Khméri na severe vedú partizánsku vojnu, no vláda s nimi nič nerobí. Odhaduje sa, že ich je šesťtisíc. Osem kilometrov od hlavného mesta je nezvyčajná turistická atrakcia - „Killing fields” (vražedné polia), kde Pol Potov režim odstraňoval svojich protivníkov. Uprostred stojí opustený chrám, v ktorom je okolo osemtisíc ľudských lebiek. Sprievodca vysvetľuje, čo sa v krajine dialo, a pritom dodá aj niečo o smrti svojich blízkych, ktorí tiež neboli režimu po vôli. V nerovnom teréne sa šliape po mŕtvolách, lebo nebol čas ani peniaze na dôkladné zasypanie masových hrobov. Deti popravovali úderom o strom, dospelým stínali hlavy vetvami z kokosovníka, aby ušetrili náboje. Vražedné polia v iných častiach Kambodže striedajú polia mínové. „Je to najzamínovanejšia krajina na svete, leží v nej asi šesť miliónov mín. Humanitárne organizácie zhadzujú na pomoc ľuďom rôzne balíky, lenže tri štvrtiny z nich po dopade hneď vybuchnú a zvyšok, čo nepadol priamo na míny, je v zamínovanej oblasti, takže si k nim nikto netrúfne prejsť. Bezpečne sa dá prepraviť len po vode,” tvrdí Martin. Až ku koncu svojho pobytu si uvedomil, že Kambodžania sa nesmejú. Málokto je zle naladený či nepríjemný, ale humor absentuje. Neexistujú ani rozprávky, deťom sa hovoria mýty a povesti, ktorým veria aj dospelí. Chýba dobro, ktoré by víťazilo nad zlom.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 2. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 190
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 894
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 823
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 932
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 460
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 310
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 924
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 640
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 490
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 294
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Nemocnica v Zlatých Moravciach má niekoľko pozitívnych zamestnancov

Deficit zdravotníckeho personálu nemocnica pociťuje nielen v období pandémie.

Ilustračné foto.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

 Vajda Činko (v strede) s blízkymi.

V Nitrianskom kraji evidujú nárast detskej pornografie. Na jej šírení sa podieľajú aj deti

Natáčajú sa chlapci aj dievčatá. Niektoré ponúkajú záujemcom zábery za 3-4 eurá.

Ilustračné foto.

Staré divadlo je pripravené hrať okamžite, otázkou je pre koho

Divadlo hralo najmä organizované predstavenia pre školy a škôlky. Tým sa v súčasnosti hromadné podujatia neodporúčajú.

Martin Kusenda, riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Maľbu na trnavskom paneláku za tisíce eur autor prerobí, ľuďom sa nepáči

Mala vyžarovať pozitívnu energiu, ľudia zo sídliska ju však prijali veľmi rozpačito.

Pri nehode v centre Zvolena vyhasol ľudský život

Nehoda sa stala v blízkosti Zvolenského zámku.

Pátrajú po dvoch odsúdených mužoch

Obaja hľadaní pochádzajú z Hlohovca.

Už ste čítali?