

Z 27 chlapcov a dievčat vo veku od troch do 18 rokov s poruchami správania, narušenou výchovou alebo z prostredia, kde boli vo vážnom ohrození, strávilo v ústave Vianoce osemnásť, do bio-
logickej rodiny sa dočasne vrátilo deväť. Iba zopár ostávajúcich detí navštívili príbuzní v Hurbanove. „Aj keď väčšina detí prichádza do nášho ústavu po predbežnom opatrení súdu zo zlého sociálneho prostredia, túžia po svojom domove a najbližších. Darčeky, piesne a tance všetkých generácií miestnych obyvateľov im priniesli do života svetielko radosti,“ povedala Alena Molnárová z Krízového centra v Hurbanove.
V krízovom centre možno umiestniť 32 detí, kapacita zariadenia je počas celého roka plne využitá. Na „čakačke“ je priebežne sedem až desať detí. Stará sa o ne 22-členný personál. Z krízového centra putujú ohrození chlapci a dievčatá po náprave podmienok v rodine domov, alebo v horšom prípade do ústavnej výchovy. Krízové centrum plánuje na rok 2005 rozšírenie svojich kapacít.
Deti z Detského domova v Dedine Mládeže v Komárňanskom okrese oslavovali vianočné sviatky dvakrát. Po prvýkrát v riadnom termíne v rekreačnom stredisku v Bojniciach, druhé oslavy ich čakali po návrate.
„V Detskom domove v Dedine Mládeže vyrastá 43 sirôt žijúcich rodičov. Sú medzi nim deti od troch rokov, najstarší obyvateľ má už však nad 20,“ informovala zamestnankyňa zariadenia Eleonóra Struháriková. Ako uviedla, deti dostali v Bojniciach najmä sladkosti, tie ozajstné darčeky ich čakali v domove pod vianočným stromčekom. „Každý si pripravil pre Ježiška zoznam vecí, po ktorých túži. Boli na ňom hračky, oblečenie, šperky, kozmetika. Zoznam potom odovzdali vychovávateľke, ktorá sa postarala o to, aby sa časť z túžob naplnila,“ povedala Struháriková a doplnila, že zakúpiť dary sa vedeniu zariadenia podarilo aj vďaka sponzorom z regiónu. Prekvapením pre deti po návrate boli tiež vynovené dvere na každej izbe. Rok 2005 prináša pre obyvateľov zariadenia veľké zmeny. Na poschodí novostavby detského domova budú vytvorené dve rodinné bunky. V každej z nich bude žiť „rodinný“ život 8 -10 detí s náhradnými rodičmi.
Pod stromček dostali rodičov
Najkrajší vianočný darček na svete dostali pod stromček dvaja chlapci z komárňanského detského domova. Adamka a Jožka si adoptovali bezdetní manželia. Deti budú vyrastať v úplnej rodine. V Detskom domove v Komárne strávilo tohoročné Vianoce 40 detí vo veku od narodenia do štyroch rokov. Na Štedrý deň si pochutili na šošovicovej polievke, perníkoch a zákuskoch, po popoludňajšom spánku ich pod vyzdobeným stromčekom čakala kopa darčekov. Nechýbali hračky, sladkosti, ale ani malé bicykle a DVD prehrávač s rozprávkovými filmami, ktoré ústav zakúpil alebo dostal do daru vďaka veľkorysým sponzorom. „Čiastku 30-tisíc korún, ktorú domovu daroval primátor Komárna Tibor Bastrnák, použije vedenie domova na dobudovanie detského ihriska, ktoré si malí obyvatelia užijú až na jar,“ informovala riaditeľka ústavu Silvia Dorotovičová. Kapacita detského domova je 45 miest, ročne pribúda priemerne 35 detí. Vlani išlo desať detí z ústavu do adopcie, ďalších desať do pestúnskej starostlivosti. Jedno dieťa bude vyrastať v profesionálnej náhradnej rodine. Jedno dieťa putovalo z Komárna do adopcie až do zahraničia. Dve deti sa vrátili do biologickej rodiny, ďalšie boli umiestnené v detskom domove a domove sociálnych služieb. Podľa riaditeľky sa ústav v budúcom roku sústredí na vytvorenie profesionálnych náhradných rodín, kam by malo byť umiestnených desať detí. „Budeme hľadať pre našich malých chovancov manželov, ktorí majú radi deti a dokážu ich s láskou vychovávať,“ povedala Dorotovičová. S vďakou si spomína na trojdetných manželov z Novozámockého okresu, ktorí si vlani z ústavu chceli adoptovať dve deti, keďže však našli pokope päť malých súrodencov, nechceli ich od seba odtrhnúť a osvojili si všetkých.
V Komárne pohostili gulášom
Typickou maďarskou špecialitou, pikantným gulášom a horúcim čajom pohostili na Štedrý deň v Komárne dve stovky bezdomovcov a sociálne odkázaných obyvateľov. Tí, ktorí prijali pozvanie primátora Komárna Tibora Bastrnáka a miestnych podnikateľov do vianočného šiatra pri Kostole sv. Rozálie, si mohli tiež vybrať teplé ošatenie či hračky pre deti. „Trávim tu už väčšiu časť Štedrého dňa po tretí raz, humanitné podujatie sa stáva tradíciou. Ľudia, ktorí žijú v biede, sú veľmi povďační za tanier chutného jedla, poniektorí si vezmú porciu domov, aby mali čo jesť aj zajtra, iní prídu aj s deťmi. Mali sme tu aj mladých manželov, ktorí tlačili detský kočík,“ povedala kuchárka Gizela Vargová. Vianočný guláš výborne chutil päťdesiatročnému Michalovi. „Odkrútil som si 25 rokov v lodeniciach. Roznášal som jedlo zo závodnej kuchyne. Keď kuchyňu sprivatizovali, stal som sa nadbytočným. Dva roky som nezamestnaným. Poberám 3 080 korún mesačne. Z lodeničiarskej garsónky ma pre dlžobu na nájomnom vyhodili, bývam v drevenej bunke. Podpora stačí ako-tak iba na prežitie,“ vyznáva sa. Na otázku, ako bude ďalej, mykne plecami: „Nijako,“ zamrmle a poberie sa preč, stískajúc malý obedár so zajtrajším obedom.
K obedu patrila aj sprcha
Ovocie spolupráce viacerých civilných a náboženských organizácií „ochutnali“ počas vianočných sviatkov novozámockí bezdomovci a osamelí ľudia. Každoročná večera, organizovaná pre týchto ľudí rímskokatolíckym farským úradom v Nových Zámkoch, bola tohto roku o niečo štedrejšia. V rámci projektu Spája nás láska a nádej, vypracovaného štatutárom Fondu rozvoja kultúry a vzdelávania v Nových Zámkoch Vojtechom Magyarom, sa podarilo získať prostriedky na financovanie viacerých aktivít. Pre odkázaných ľudí sa sviatočná atmosféra začala už 23. 12., keď dobrovoľníci z Kolpingovej rodiny v Nových Zámkoch rozdali balíčky suchej stravy, hygienických potrieb a teplých ponožiek. Počas malého posedenia ich pohostili novozámockí skauti a zamestnanci farského úradu. Priestory Marianumu boli aj tento rok miestom, kde sa s nimi o štedrovečernú večeru, pripravenú aj z chutných darov veriacich, podelili kňazi novozámockého rímskokatolického farského úradu. Po večeri im odovzdali darčeky, ktoré im v týchto zimných mesiacoch asi najviac chýbajú - šály a rukavice. Ľudí bez strechy nad hlavou určite potešilo, že na túto večeru už mohli ísť čistí, lebo v rámci projektu im zakúpili aj poukážky na hygienickú očistu. Ďalšia teplá strava aj s darčekmi im bola podaná aj po vianočných sviatkoch, kedy prišlo až 60 ľudí. Zdá sa, že Novozámčania sa začínajú viac starať o svoje okolie a o ľudí, odkázaných na ich pomoc. Na príprave a realizácii sa okrem organizátorov - Fondu rozvoja kultúry a vzdelávania, rímskokatolíckeho farského úradu a Kolpingovej rodiny v Nových Zámkoch - zúčastnili aj iné organizácie a náboženské obce. Je zvlášť potešujúce, že sa do projektu zapojila tiež mládež, reprezentovaná skautským hnutím.