Lívia Gabrišová, zástupkyňa prednostu MsÚ v Galante:
Výstavba tohto gigantického divadla sa začala už za socializmu. Keď štát doteraz nemal dostatok finančných prostriedkov, aby budovu SND dokončil, je predpoklad, že táto neutešená situácia bude v budúcnosti pokračovať.
Prihováram sa za to, aby sme našli vhodného investora, ktorý by bol v prvom rade schopný divadlo dostavať a sprevádzkovať, lebo až potom sa bude dať využívať na kultúru, alebo podobné účely. Peniaze, ktoré by štát v tomto prípade ušetril na prevádzke Slovenského národného divadla, by sa mohli investovať do regionálnej kultúry.
Miroslav Demín, riaditeľ Mestskej knižnice v Šali a protagonista amatérskeho divadelného súboru ASI v Šali:
Ťažko mi je vysloviť jednoznačný názor, pretože som veľkým priaznivcom divadla. Beriem však do úvahy aj ekonomickú stránku a rešpektujem čiastočne názory ministra Ivana Mikloša. Aj ja si často kladiem otázku, či potrebujeme túto megabudovu a akým smerom by sa malo uberať jej prevádzkovanie. Určite to bude stáť veľa peňazí, pričom štát by mal podľa mňa zainvestovať viac aj do regionálnej kultúry, kde sú finančné prostriedky poddimenzované. Na druhej strane, kultúru nemôžeme merať peniazmi. Argument, že národné divadlo už máme, podľa mňa neobstojí, pretože o dvadsať rokov už nebude vyhovovať potrebám občanov SR. Myslím si však, že pod týmto problémom sa skrýva ďalší problém, nemenej akútny – stav slovenskej kultúry ako takej. Preto mi teraz svedomie káže vysloviť názor, aby sme SND dostavali my, občania SR. Aby sme si ho aj prevádzkovali sami, hoci nie sme bohatý štát. Aby budova SND raz bola pre nás takou pýchou, akou je pre Austrálčanov opera v Sydney, ktorá prešla rovnakými peripetiami. Verím, že to raz tak v spoločnej Európe bude.
Ľubor Gál, riaditeľ Organizácie sociálnej starostlivosti v Šali:
Som za to, aby sa divadlo dostavalo s účasťou štátu. Objekt by mal slúžiť kultúre a predovšetkým divadlu. Domnievam sa, že akýkoľvek vstup zahraničného investora by mohol zámer, pre ktorý bol objekt postavený, zmeniť. Keď totiž niekto vloží do objektu vlastné peniaze, má právo určovať charakter využitia objektu. Pokiaľ viem, hľadá sa spôsob, ako prostriedky potrebné na prevádzku divadla dotovaného štátom dostať na takú úroveň, aby boli znesiteľné pre štát. Keď sa to podarí, myslím si, že je možné zachovať pôvodný zámer – dostavať nové divadlo a prevádzkovať ho. Pokiaľ ide o zámer súčasného vedenia SND, aby aj pôvodné scény slúžili národnému divadlu, považujem ho za nie veľmi korektný. Skôr si myslím, že tieto objekty by mohli prejsť do súkromných rúk a divadelným národným stánkom by mal byť len nový objekt. Domnievam sa tak preto, lebo neexistuje žiadny historický dôvod, aby sme lipli na týchto budovách.
Slávka Tóthová, riaditeľka MsKS – Domu kultúry v Šali
Môj názor je, že SND by malo zostať vo svojej historickej budove, najmä čo sa týka opery a baletu. To by asi nebolo možné, ak by štát prevzal financovanie a prevádzkovanie celej novej budovy SND, lebo aj stará budova SND potrebuje peniaze na údržbu a prevádzku. Zrejme by neexistoval ani divácky potenciál na dve scény národného divadla. Obávala by som sa aj toho, že v novej budove je deväťstomiestne hľadisko. Mám skúsenosť z činohry, že v poslednom roku mala väčšina predstavení poloprázdne hľadisko. Neviem, ako by boli zvládané náklady, ak by bolo poloprázdne deväťstomiestne hľadisko. Rozumnejšie je podľa mňa ísť do dostavby budovy SND s nejakým investorom a vytvoriť možno kongresové centrum, ktoré na Slovensku chýba, a ktoré by sa v prípade potreby mohlo využívať aj na divadelné predstavenia.
Eva Zsilleová, vedúca oddelenia kultúry pri Mestskom úrade v Galante
Jednoznačne som za to, aby sa nové SND v Bratislave dobudovalo. Pred pätnástimi rokmi sme ho potrebovali, a teraz už nie? Śtát sa má oň jednoznačne postarať. Národné divadlo je domom národa, to by malo byť jeho prvoradou úlohou. Neverím tomu, že ak časť SND dostane Američan a štát bude menej platiť za prevádzku, ušetrené peniaze sa rozdelia na regionálnu kultúru. Na regionálnu kultúru by sa predsa mali vyčleniť zodpovedajúce peniaze, či už štát SND dostavia, alebo nie.