Hlavným zdrojom príjmov samosprávy majú byť v tomto roku dane. Všetci majitelia nehnuteľností musia začiatkom roka opäť podať daňové priznanie. Ešte si ich mnohí ani nevyzdvihli a už sa objavili prvé nezrovnalosti. Výšku daní si síce určuje každá obec či mesto samostatne vlastným Všeobecne záväzným nariadením (VZN), ich základná filozofia by však mala byť rovnaká. Nie je.
Nové Zámky znížili základnú daňovú sadzbu zo 4,70 na 3,50 koruny za štvorcový meter zastavanej plochy, zdaňujú sa všetky nadzemné aj podzemné podlažia. Poslanci zastupiteľstva v Bánove naopak usúdili, že netreba všetko daňové zaťaženie prenášať iba na občanov. „O rozpočte a daniach sme rokovali od piatej podvečer do pol jednej v noci,“ povedala starostka obce Helena Juríková. „Pivničné priestory u nás dani nepodliehajú. Má to však opačný výsledný efekt – kto má garáž v pivnici, neplatí a ten, kto ju postavil na dvore, už musí. Teraz ešte zisťujeme, či sa má zdaňovať neobývané podkrovie alebo akákoľvek povala. Osobne som nebola naklonená takémuto riešeniu, ale poslanci sú volení zástupcovia občanov a ich názor bol rozhodujúci. Začiatkom týždňa sa so zastupiteľstvom ešte poradíme, aby sme všetci chápali jednotlivé ustanovenia VZN rovnako a potom sa pustíme po uliciach rozdávať tlačivá ľuďom.“
„Pokiaľ viem, niektoré obce zdanili aj povaly a pivnice. V oficiálnych stavbárskych výrazoch však neexistuje pivnica, ale suterén – a suterén sa vo vyhláške o daniach vôbec nespomína,“ upozorňuje starosta, ktorý sám niekoľko rokov pracoval v stavebníctve. „Ak má niekto dom s podzemnou pivnicou, nielen že má vyššie náklady na stavbu, ale mu vyrubíme ešte aj vyššiu daň? Iná vec by bola, keby sa garáž alebo pivnica používala na podnikanie.“
Miestne dane sú plne v kompetencii obcí a miest. Ak by mali dostatočné zdroje iných príjmov, teoreticky by nemuseli za nehnuteľnosti pýtať nič. Už na prvý pohľad je však v samosprávnych VZN príliš veľa rozdielov. Je len otázkou času, kedy sa niektorý dostane na stôlprokurátora.