Podľa rozbehnutej reformy fiškálnej decentralizácie majú byť hlavným zdrojom príjmov samosprávy dane od fyzických a právnických osôb. V týchto dňoch si občania môžu vyzdvihnúť na obecných a mestských úradoch nové tlačivá. V Šuranoch však na objednané a zaplatené tlačivá čakali až do štvrtku 13. januára. „Do konca februára treba nové daňové výmery vydať občanom, po vyplnení skontrolovať, vrátiť a potom môžeme čakať peniaze. Skôr ako v marci však neprídu,“ predpovedá primátor Šurian Imrich Várady. „Podľa novej štruktúry rátame s celoročnými príjmami z podielových daní vo výške 42,58 milióna korún. Na január by malo pripadať 3,5 milióna, ale nik nevie, kedy a koľko nám skutočne vyplatia. Z podielových daní má Mesto financovať napríklad originálne školské kompetencie a opatrovateľskú službu. Niečo sme si nechali na depozite, hneď v januári však musíme za verejné osvetlenie zaplatiť vyše pol milióna.“
Šurany zatiaľ nemajú schválený definitívny mestský rozpočet. Poslanci schválili zvýšenie daňových sadzieb približne o desať percent, doteraz však nebol známy príjem školstva. Až minulý týždeň prišli z ministerstva definitívne finančné normatívy na jedného žiaka v meste. „Mysleli sme si, že menšie základné školy (ZŠ) budú zvýhodnené vyššou sumou na žiaka. Ministerstvo však posudzuje celkový počet žiakov v meste a podľa neho nás zaradili do jednej z najnižších finančných kategórií. Na školstvo dostaneme 22,044 milióna korún, čo je asi na vlaňajšej úrovni,“ pokračuje primátor. Podľa predbežných počtov v septembri nastúpi do základných škôl 96 prvákov. Keďže okrem štyroch štátnych je v meste i cirkevná škola, po prvýkrát nebude dosť detí pre otvorenie prvej triedy v každej ZŠ. Počty prvákov majú ďalej klesať - v roku 2009 ich má byť 70 a rok nato len 66.
Najväčšou finančnou záťažou rozpočtu bude splácanie záväzkov bývalého mestského bytového podniku. Mesto si na tento účel vzalo úver 4 milióny korún, o ďalšom záväzku 850-tisíc korún ešte rozhodne súd. Bytový podnik sa od tohto roka pretransformoval na „eseročku“.