• Národná rada SR opätovne schválila zákon o rodine, ktorý v decembri vetoval prezident Ivan Gašparovič. Poslanci nepodporili zmenu, ktorú hlava štátu navrhla v prípade pestúnskej starostlivosti. Nový zákon o rodine nahradí 40 rokov starú normu, upravujúcu rodinné právo. Nanovo definoval základné pojmy ako manželstvo, rodičovské práva a povinnosti, ako aj pravidlá náhradnej starostlivosti či poručníctva a opatrovateľstva. Zákon umožní aj utajené pôrody a uľahčí osvojenie detí.
• Ministerstvo obrany prevedie ďalší prebytočný nehnuteľný majetok na obce, tentoraz v sume takmer 120,5 milióna korún. Rozhodla o tom vláda. Mestu Nitra plánuje rezort dať sklady, ktorých hodnota je podľa posudku takmer 13 miliónov korún. Prebytočný nehnuteľný majetok na samosprávu môže rezort previesť na základe zákona schváleného Národnou radou SR v marci. Podmienkou je nezáujem iných štátnych rozpočtových či príspevkových organizácií. O prevode na obce alebo VÚC bude rozhodovať vláda.
• Nové ekonomické a výrobné softvéry zavádza v týchto dňoch Slovenská televízia, ktorá začína fungovať ako spoločnosť holdingového typu. Oddelilo sa generálne riaditeľstvo a tri regionálne štúdiá - bratislavské, banskobystrické a košické. S prechodom na nový systém je spojené aj ďalšie hromadné prepúšťanie v STV. Výpovede z dôvodu nadbytočnosti dostalo 41 ľudí z administratívy aj výroby.
• Branná povinnosť a systém záloh ostanú zachované aj po nástupe profesionálnych ozbrojených síl. „Prechod na stopercentnú profesionálnu armádu neznamená, že v budúcnosti nebudeme povolávať mladých mužov k splneniu si svojej brannej povinnosti,“ povedal minister obrany Juraj Liška. Mladí muži nad 18 rokov tak už síce nebudú rukovať na povinnú vojenskú službu, armáda ich však bude registrovať v centrálnej databáze, aby v prípade nutnosti nastúpili k obrane SR. Zálohy by v budúcnosti mohli byť povolávané napríklad aj v prípade prírodných katastrof.
• Minister školstva Martin Fronc predložil zákon o študentských pôžičkách, ktorým sa zavádzajú poplatky za vysokoškolské štúdium, do medzirezortného pripomienkového konania. Minister verí, že tentoraz parlament zákon schváli. Považuje ho za nevyhnutný. Domnieva sa, že aj vďaka tomuto zákonu sa začne vytvárať tlak na kvalitu a školy budú mať viac peňazí. Nový systém podľa neho umožní aj poskytovanie prospechových štipendií, ktoré v súčasnosti prakticky neexistujú. Okrem toho budú môcť študenti získavať pôžičku. Ak zákon prejde v parlamente, platiť by mali začať všetci vysokoškoláci od budúceho akademického roka. Poplatok bude maximálne 26-tisíc korún za rok, pričom jeho výšku určí škola.
Príjemne prežitý týždeň vám želajú Nitrianskenoviny.