V Nitrianskom okrese by malo podľa nového zákona fungovať šesť staníc záchrannej zdravotnej služby: štyri v Nitre, po jednej vo Vrábľoch (najskôr sa uvažovalo nad Lúčnicou nad Žitavou) a Lefantovciach. „Siedma mala byť v Branči, ale nakoniec sa to zmenilo na Komjatice v okrese Nové Zámky,“ hovorí riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Viktor Žák.
Zatiaľ zo spomínaných staníc existujú len dve v Nitre, nové ešte nevznikli. „Hrozilo, že k určitým obyvateľom by v zmysle nového zákona nikto neprišiel. Preto som vydal príkaz, aby až do vzniku a plného sfunkčnenia nových stredísk zabezpečovali záchrannú službu naši zdravotnícki pracovníci – tak ako doteraz,“ uviedol Viktor Žák.
Dodal, že nitrianska nemocnica by chcela prevádzkovať aj stanicu záchrannej zdravotníckej služby vo Vrábľoch, o Lefantovce však záujem nemá. „Je to na hranici dvoch okresov – väčší záber bude mať do okresu Topoľčany,“ zdôvodňuje. Osobne si myslí, že o stanice v obciach sa budú uchádzať neštátne subjekty, pretože to pre nich bude veľmi výhodné. „Budú mať veľmi málo roboty a rovnaký príspevok na stanicu, ako máme my v 100-tisícovom meste.“
Záchranná zdravotná služba sa bude zabezpečovať prostredníctvom operačných stredísk, zriadených ako rozpočtové organizácie ministerstva zdravotníctva a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Tí budú prevádzkovať ambulancie záchrannej zdravotnej služby na základe povolenia ministerstva. Na Slovensku v súčasnosti funguje okolo stovky staníc záchrannej zdravotnej služby. „Podľa nového zákona ich má byť 217. Neviem si predstaviť, kde na to rezort zoberie peniaze. Len prevádzka bude stáť ročne okolo 2,5 miliardy korún,“ reaguje Žák. Zo zákona by mala záchranka doraziť k pacientovi do pätnástichminút.