S niekoľkými deťmi začali chodiť v rámci krúžku na výlety do okolia a spoznávať hrady v Nitrianskom re-
gióne. Keďže náklady na cestovanie boli stále vyššie, požiadali o podporu Nitriansku komunitnú nadáciu. Vypracovali projekt a získali štyritisíc korún.
Turistické vychádzky spájajú s aktívnou prácou. Ich projekt je podľa Stanislavy Blahovej jediným na Slovensku. „Je to celkom jednoduché. Keď prídeme na Nitriansky hrad, dajú nám hrable, lopaty, metly, vrecia a deti upratujú lístie alebo zbierajú odpadky,“ hovorí Jozef Blaho. „Deti sa učia nielen manuálne pracovať, ale viac si všímajú okolie, spoznávajú historické budovy. Zároveň tak netradične absolvujeme hodiny dejepisu, zemepisu, prírodopisu, pracovného vyučovania alebo ekológie. Mnohí rodičia sú prekvapení, keď vidia fotografie, na ktorých ich syn tlačí fúrik alebo zametá lístie. Súčasná mládež akoby zabúdala manuálne pracovať.“
Výlety sa snažia spojiť s niečím príjemným a zaujímavým. Často sú to rozhovory s odborníkmi, ktorí sa o hrady starajú. Deti sa naučili rozoznávať typy muriva, stavebný sloh, pomenovať jednotlivé časti hradu. Minulý školský rok vypracovali projekt s názvom Na hrade a v podhradí – v premenách času a z Nitrianskej komunitnej nadácie ich podporili sumou osemtisíc korún. V tomto školskom roku prišli s projektom Začarované hrady, na ktorý dostali pätnásťtisíc korún. Peniaze použili nielen na cestovné, ale aj na nákup odbornej literatúry a pracovného náradia. „Stále sa zlepšujeme a spolupracujeme s odborníkmi z celého Slovenska. Naším odborným garantom je predseda Slovenskej hradovednej spoločnosti, pomáhajú nám pracovníci z pamiatkového ústavu aj Katedry histórie na UKF v Nitre,“ dodáva Jozef Blaho. Od októbra do januára boli deväťkrát na Nitrianskom hrade, sedemkrát na Gýmeši a trikrát na Hrušove a Uhrovci. V súčasnosti pracujú na novom projekte a Nitriansku komunitnú nadáciu chcú žiadať o grant vo výške 100- tisíc korún.