Invalidný dôchodca Jaroslav Varga z Nitry je už pätnásť rokov bez ľavej nohy. Ako bývalý pracovník Pozemných stavieb Nitra okrem invalidného dôchodku dostával od roku 1990 aj úrazovú rentu. Práve o ňu však zmenou zákonov 1. januára 2004 prišiel.
Podľa novelizácie zákona mala jej vyplácanie prevziať Sociálna poisťovňa v Nitre. „Neustále odo mňa vyžadovali rôzne potvrdenia. Kým som im ich pozháňal, bol už máj, odvtedy sa nič nedeje. Keď k nim prídem, vždy mi cez telefónnu klapku povedia, aby som sa ohlásil o týždeň, že už to bude v poriadku. Celé to trvá už vyše roka a peniaze stále nedostávam,“ posťažoval sa nám 51-ročný Jaroslav. O nohu prišiel pri práci s miešačkou betónu v Panelárni Čab, keď mu nohu odtrhlo v polovičke stehna nad ľavým kolenom. Bez protézy a barly je neschopný chôdze. Stalo sa mu to 14. februára 1990, teda práve pred pätnástimi rokmi. Domnieva sa, že problémy s vyplácaním renty mohlo spôsobiť zlúčenie Pozemného staviteľstva do jednej spoločnosti s bratislavským Metrostavom Slovakia. K tomu však prišlo až v októbri 2004. Úrazovú rentu mu do konca roka 2003 vyplácali Pozemné stavby. Tie už boli v tom čase v konkurze a po vstupe zákona do platnosti si situáciu zrejme zjednodušili a prestali mu úrazovú rentu jednoducho vyplácať bez toho, aby si voči Sociálnej poisťovni splnili ohlasovaciu povinnosť. „Keby som bol zdravý, tak by som sa vedel pustiť aj do podnikania. Zamestnať sa však nemôžem, lebo nemám istotu, že tá práca by bola natrvalo. Niekto môže povedať, že mám aspoň invalidný dôchodok, ale všetko ostatné ostáva iba na papieri,“ hovorí Jaroslav. V čistom vraj v tom čase zarábal približne 3470 korún, čo mu vtedy stačilo na vcelku slušné živobytie.
Stanovisko Sociálnej poisťovne, pobočka Nitra
Zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (nadobudol účinnosť 1. januára 2004) a jeho ustanovením paragrafu 272 ods. 1 zákonodarca uložil Sociálnej poisťovni povinnosť prebrať výplatu odškodňovania aj za také pracovné úrazy a choroby z povolania, ktoré vznikli pred 26. novembrom 1993, teda pred existenciou zákonného poistenia. Ide aj o prípad p. Vargu. Z výkladu príslušných ustanovení citovaného zákona vyplýva, že príslušná pobočka Sociálnej poisťovne nemá prevziať výplatu plnenia do doby, pokiaľ takýto zamestnávateľ potrebnými dokladmi nepreukáže, že nárok poškodeného trval k 31. decembru 2003 a trvá v príslušnej výške aj po 31. decembri 2003.
Nič však nebráni takýmto zamestnávateľom, aby do doby preu-
kázania a výšky nároku pokračovali sami vo výplate poškodeným zamestnancom. O tejto možnosti bol informovaný aj zamestnávateľ p. Vargu. Napriek urgenciám Sociálnej poisťovne, pobočka Nitra, si však doposiaľ nesplnil povinnosti. Preto čitateľovi odporúčame obrátiť sa priamo na zamestnávateľa.
V prípade splnenia povinností zo strany zamestnávateľa a ofi-
ciálneho prevzatia prípadu (k čomu doposiaľ neprišlo) Sociálna poisťovňa, pobočka Nitra, zabezpečí výplatu a doplatok na dávke úrazového poistenia spätne od
1. 1. 2004. Znamená to, že začne s výplatou príslušného plnenia po oficiálnom podpise preberacieho protokolu a dávku doplatí i spätne - aj za obdobie patriace od 1. januá-
ra 2004. Nesúhlasíme s tvrdením poškodeného, že prišiel o úrazovú rentu, ani s formuláciou, že márne bojuje o úrazovú rentu už vyše roka, pretože z neho vyznieva, akoby nárok poškodenému zamestnancovi bezdôvodne zanikol a zatiaľ sa o tento nárok zbytočne uchádza. Sociálna poisťovňa sa tým dostáva do svetla, akoby mala snahu nevyplácať poškodenému klientovi rentu a dokázať mu, že jeho nárok už neexistuje, pričom opak je pravdou. Práve Sociálna poisťovňa vynakladá maximálne úsilie, aby poškodenému zamestnancovi bolo čo najskôr vyplácané plnenie v príslušnej výške, ak mu tento nárok trvá aj po 1. januári 2004. Do doby prevzatia prípadu môže pokračovať vo výplate zamestnávateľ. O oboch skutočnostiach sú informovaní zamestnávatelia aj poškodení klienti. Ak Sociálna poisťovňa (po preukázaní nároku) začne s výplatou v neskoršom termíne, vyplatí sa mu plnenie i spätne, a to i za obdobie, patriace od 1. januára 2004. „Keď sa klient dostaví do pobočky Sociálnej poisťovne, tak s ním komunikujeme aj osobne,“ dodala Katarína Šrámeková, vedúca odboru úrazového poistenia Sociálnej poisťovne, pobočka Nitra.
Dočká sa konečne peňazí?
Oslovili sme aj zástupcov Metrostavu. František Bedej z útvaru manažmentu nás informoval, že spomínaný problém prevzali ako vecné bremeno a skutočne si s ním nevedia poradiť. Príčiny, prečo Pozemné stavby od 1. januára 2004 prestali úrazovú rentu vyplácať, nepozná. „Všetky doklady sú v archíve Pozemných stavieb v Nitre, niektoré už boli skartované. Sociálna poisťovňa od nás žiadala vyhlásenie, že Pozemné stavby v tom čase nemali uzatvorené žiadne dobrovoľné zmluvné poistenie s niektorou komerčnou poisťovňou za škodu pri pracovnom úraze. Viem, že je to zdĺhavá byrokracia, ale toto sa nám doposiaľ nepodarilo zabezpečiť. Zatiaľ sa nám totiž nepodarilo nájsť jednoznačnú odpoveď na otázku, či takáto zmluva bola, alebo nebola uzatvorená,“ dozvedáme sa od zástupcu Metrostavu. Rovnako ako Sociálna poisťovňa si vraj aj oni musia všetko preveriť, aby nevznikli pochybnosti o správnosti vyplácania úrazovej renty. Je to vraj ťažké, keď sa so starým prípadom majú zapodievať úplne noví ľudia.
Dodávame, že zo Sociálnej poisťovne nás ubezpečili, že rokovania so štatutárnymi zástupcami Metrostavu už pokročili natoľko, že doriešenie tohto konkrétneho prípadu sa blíži k záveru. Úrazovú rentu tak invalidnému dôchodcovi Jaroslavovi Vargovi budú môcť vyplatiť už v najbližšom čase, a to so spätnou platnosťou od 1. januára 2004. Sme radi, že na tom majú zásluhu aj Nitrianskenoviny.