Nitriansky krajský úrad investoval do koordinačného strediska integrovaného záchranného systému (IZS) už približne desať miliónov korún. V januári v ňom pribudli ďalšie počítače s telefónmi – určené sú pre operačných pracovníkov z radov polície, hasičov a zdravotníkov. Vznikli pre nich štyri pracoviská, ktoré však zatiaľ zívajú prázdnotou.
Koordinačné strediská IZS fungujú od júla 2003 na každom krajskom úrade. Ich pracovníci preberajú telefonáty na novú linku tiesňového volania 112, ktorú poznajú ľudia v celej Európskej únii. Samozrejme, v platnosti sú naďalej aj známe linky 150 (hasiči), 155 (zdravotnícka záchranná služba) a 158 (polícia). V budúcnosti majú všetky „zvoniť“ na koordinačných strediskách IZS. Uvažuje sa, že od roku 2007 úplne zaniknú a v prevádzke zostane len stodvanástka.
V súčasnosti je situácia taká, že keď zavoláte na číslo 112, operátor vás prepojí buď k hasičom, zdravotníkom alebo na políciu – tam všetky informácie musíte zopakovať. Na koordinačných strediskách IZS majú preto v budúcnosti sedieť zástupcovia všetkých záchranárskych zložiek, aby mohli priamo vysielať záchranárov do terénu. „Na nitrianske koordinačné stredisko IZS už môžu nastúpiť, samozrejme, isté technické vybavenie si musia priniesť so sebou. Z našej strany majú zabezpečené počítače, telefonické prepojenie na všetky operačné strediská záchranných zložiek, prístup na internet,“ hovorí Ján Koprda, vedúci oddelenia krízového riadenia a integrovaného záchranného systému na Krajskom úrade v Nitre.
„Nemáme na to vytvorené tabuľkové miesta. Tie určuje vláda,“ reaguje mjr. Miloslav Čeleš z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre. Ak by chceli hasiči posadiť na koordinačné stredisko IZS svojich príslušníkov, museli by ich stiahnuť z terénu. Tabuľkové miesta majú vytvorené len pre operačných pracovníkov, ktorí zabezpečujú linku 150.
Podobná je momentálne aj si-
tuácia na polícii. „Policajti Krajského riaditeľstva PZ v Nitre sa však nebránia myšlienke zriadiť jednotné pracovisko, ktoré napomôže k rýchlejšej koordinácii jednotlivých zložiek pri záchrane života, zdravia a majetku. Už vlani sa bol jeden operačný dôstojník oboznámiť na krajskom úrade so systémom. Zámer je taký, že by vyčlenení policajti slúžili na IZS a bola by zachovaná aj činnosť súčasných operačných stredísk,“ informoval hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Nitre mjr. Miloš Fábry. Dodal, že k dnešnému dňu nebolo zvolané rokovanie za účelom spoločného výkonu služby.
„Zdravotníckych pracovníkov by podľa zákona malo na koordinačné strediská poskytnúť ministerstvo zdravotníctva. Preto sa naň obrátime,“ dodal Ján Koprda z krajského úradu. Uviedol, že záchranný integrovaný systém má byť dobudovaný do polovice roka 2007. Dovtedy treba investovať do jeho technického zabezpečenia ešte nemalé financie.
MIRIAM HOJČUŠOVÁ
Budú mať lokalizačný systém
Pracovníci koordinačného strediska integrovaného záchranného systému preberajú telefonáty na číslo 112 z celého Nitrianskeho kraja. K dispozícii majú počítačový softvér, ktorý už po vťuknutí začiatočných písmen priradí obec do zásahového obvodu príslušnej záchranárskej zložky. Môže sa však stať, že obec, respektíve jej časť s rovnakým názvom sa nachádza v dvoch okresoch – napríklad Krškany sú v Nitre aj Leviciach. „Preto treba, aby volajúci na stodvanástku uviedol aj okres, respektíve mesto, z ktorého volá,“ upozorňuje Ján Koprda.
Situácia sa zjednoduší, keď budú mať koordinačné strediská IZS k dispozícii lokalizačný systém a grafickú mapu. „S ich pomocou budú priamo na obrazovke počítača vidieť, odkiaľ prichádza hovor. Pomôže to najmä ľuďom v núdzi, ktorí často nevedia, kde presne sa nachádzajú,“ vysvetľuje Jozef Burák, odborný radca na odbore krízového riadenia Krajského úradu v Nitre. Termín, kedy bude spomínaný systém k dispozícii, ešte nie je známy. Zatiaľ je možné lokalizovať len telefónne automaty – v počítači sa spolu s číslom ukáže aj ich adresa.