dia sa boja vystúpiť z anonymity, ale dúfam, že na verejnom zhromaždení sa to zmení, lebo toto je už priveľa,“ vraví s nádejou v hlase.
Rozpráva o nádhernej topoľovej aleji, kde sa obyvatelia obce s obľubou prechádzali. V korunách stromov hniezdili rôzne druhy vtáctva. Jej slová potvrdzuje Jozef Sleziak, ktorý tu viedol ornitologický krúžok. Stromy fungovali aj ako vetrolamy. Podľa názoru pani Kušnírovej ich výrub nebol opodstatnený. „Starosta chcel z rybníkov vytĺcť, čo sa dá,“ tvrdí.
V obecnej čiernej skrinke sa objavil anonym, ktorý starostu obviňuje z devastácie životného prostredia v obci. Okrem iného. Trúfalé tvrdenia jeho autora či autorky nemožno citovať. Vážne obvinenia znesené na hlavu starostu by mali byť predmetom skúmania orgánov činných v trestnom konaní. Obyvatelia Alekšiniec argumentujú strachom. Pri vyslovení obvinenia z korupcie a úplatkárstva je potrebný dôkaz. Ten zrejme neexistuje.
Starosta Alekšiniec Igor Miškolci vysvetľuje, že o vydanie súhlasu na výrub drevín požiadal majiteľ rybníkov Jaromír Fuka z Malého Zálužia. V žiadosti uviedol, že stromy sú staré, ich vek je nad 60 rokov, podliehajú hnilobným a práchnivejúcim procesom, pri veternom počasí dochádza k vývratom, a tak ohrozujú zdravie a život okoloidúcich. Na základe jeho žiadosti starosta požiadal o odborné stanovisko Štátnu ochranu prírody Slovenskej republiky, Správu chránenej krajinnej oblasti Ponitrie v Nitre. Vydala stanovisko, v ktorom doporučila výrub stromov, no s podmienkou náhradnej výsadby do 31. mája 2005.
„Bol som si vedomý, že toto bude háklivá téma,“ hovorí starosta. „V obecných novinách som občanov informoval o tom, že na obecný úrad sme dostali niekoľko žiadostí o výrub stromov v okolí rybníka, kostola a bývalého kaštieľa. Nakoľko išlo o väčší počet stromov, prizval som na obhliadku pracovníkov Správy chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Na základe ich posudku obec vydala právoplatné rozhodnutie na výrub drevín. Chápem sťažnosti občanov, vytýkam im len to, že neprišli, nesadli si oproti mne a nepovedali mi do očí, že ich to ťaží.“ Prečo? „Doba je ťažká. Ľudia sa boja. Mnohí si z objektívnych i subjektívnych dôvodov neplnia svoje občianske povinnosti. Asi sa boja, že im to pripomeniem. Odo dverí by som ich však preč neposlal. Nikdy som to neurobil. Rád pomôžem, ak sa dá. Anonym, že sa nabaľujem na úkor obce a rôzne iné obvinenia konzultujem s orgánmi činnými v trestnom konaní a právnikom,“ dodal starosta Alekšiniec.
Alekšinské rybníky mala v prenájme firma RYBEX, spol. s r.o. Hovorí jej bývalý konateľ Leonard Bulla: „V roku 1989 malo prísť k rekonštrukcii rybníkov. Novembrové udalosti túto aktivitu stopli. Štátne rybárstvo sa zlikvidovalo a rybníky spustli. Výsadba nových drevín bude stáť od 35-tisíc do 40-tisíc korún. Drevo majiteľ predal na výrobu toaletného papiera za 30-tisíc korún.“ O výnosnom obchode nemôže byť reč.
Jaromír Fuka, majiteľ, zámer o predaji rybníkov popiera: „Syn študuje na rybárskej škole a verím, že jedného dňa sa pričiní o to, že rybníky opäť ožijú.“