Od 16. februára tam už zrejme nikoho nevpustia – ani samotných nájomníkov. Z areálu sa stane stavenisko. Kto odmietne priestory uvoľniť, bude vraj vysťahovaný násilím. „Ako výlučný vlastník nehnuteľnosti využijeme právo otvorenia bytov a presťahovania vášho majetku do depozitu na vaše náklady,“ oznámila nájomníkom firma Casta Invest Slovakia.
Podal trestné oznámenie
V ubytovni má byt aj rodina pána Kožaka. Už si zvykli, že túto vykurovaciu sezónu sú bez tepla, od minulého týždňa je odpojený aj plyn. Horšie však je, že už druhý týždeň netečie žiadna voda. Pán Kožak ju nosí v umelohmotných fľašiach – niečo si naberie na tržnici, niečo mu dá kamarát zo susedstva. Hovorí, že by mu v týchto sparťanských podmienkach pomohla aspoň dvojplatnička. „Nemám však na ňu peniaze. Som nezamestnaný – za aktivačné práce dostanem 1500 korún, ďalších 1500 je sociálna podpora,“ počíta Pavol Kožak, ktorý v byte žije s dcérou a exmanželkou. Ak majiteľ objektu naplní svoj sľub, bola by im dvojplatnička aj tak zbytočná. V týchto dňoch totiž majú odpojiť aj elektrinu.
V niekdajšom robotníckom hoteli stále býva asi šesť rodín, ďalších sedem má v bytoch svoje veci. Ich problémy sa začali, keď objekt - pôvodne patriaci Pozemným stavbám - opakovane zmenil vlastníka. Jeho súčasným majiteľom je spomínaná spoločnosť Casta Invest Slovakia, ktorá ho chce zrekonštruovať a byty ponúknuť za komerčných podmienok. Nájomníkov už vlani vyzvala, aby sa k 1. máju 2004 vysťahovali. Argumentuje, že „nehnuteľnosť odkúpila bez ťarchy a bremien“. Užívateľom bytov preto odmieta poskytnúť náhradný byt. Ľudia sa obrátili na súd – ten 30. apríla 2004 vydal predbežné opatrenie, ktoré by ich až do ukončenia súdnych sporov malo ochrániť pred odpojením od energií aj vysťahovaním. Neochránilo. Právny zástupca pána Kožaka dal podnet na začatie trestného stíhania, pretože sa domnieva, že bol spáchaný trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia.
„Voči predbežnému opatreniu sme sa odvolali. K odvolaniu sa krajský súd doteraz nevyjadril,“ reaguje Igor Hatiar z Casty. Tvrdí, že dôvodom na odpojenie médií bol ich havarijný stav: nekúri sa, pretože už na jeseň prišlo k poškodeniu prípojky, voda netečie, pretože roztrhlo vodovodné potrubie. A plyn? Vraj hrozil jeho únik. V zlom stave je podľa Hatiara aj elektrina.
„Chcú nás odtiaľto vyštvať,“ myslia si o súčasnej situácii nájomníci.
Pomôže im polícia?
„Tento jednoizbový byt mi Pozemné stavby pridelili ako zamestnancovi ešte v roku 1977,“ ukazuje nám pán Kožak dohodu o odovzdaní a prevzatí bytu. „Casta tvrdí, že je to ubytovňa, a preto nemám nárok na náhradu. Áno, toto je centrálna ubytovňa – ale ja nebývam v ubytovni, ja mám v ubytovni pridelený byt. A to je zásadný rozdiel. Na tejto adrese mám aj trvalý pobyt, zapísaný v občianskom preukaze,“ hovorí Pavol Kožak, ktorému teraz hrozí, že sa z neho stane bezdomovec. „Nemáme kam ísť. Nezostáva nám nič iné, len čakať, čo bude ďalej. Vo februári som poslal na Castu žiadosť o jednoizbový byt. Doteraz mi neodpovedali.“
Spoločnosť Casta oznámila nájomníkom, že im v prípade potreby na ich vlastné náklady zabezpečí náhradné ubytovanie. Podmienkou bolo, aby záujemcovia podali do 9. februára písomnú žiadosť. „Urobili tak dve rodiny,“ povedal nám koncom týždňa Igor Hatiar z Casty. Zatiaľ ešte nevedel, kam konkrétne ľudí presunú, hľadal sa aj vhodný depozit na ich veci.
Jedinou nádejou pre Pavla Kožaka je v tejto situácii súd. Chce dokázať, že má k bytu nájomný vzťah, a teda že nejde o dočasné bývanie v ubytovni, z ktorej ho môže majiteľ len tak vyhodiť. Termín pojednávania však zatiaľ stále nebol vytýčený. „Ťahá sa to už rok,“ konštatuje skepticky muž, ktorý sa už obrátil aj na políciu. „Tam mi neoficiálne poradili, aby som oslovil televíziu... Určite však policajtov zavoláme, keď nás budú chcieť vysťahovať.“