Celý svet prežíva bolesť ľudí, postihnutých obrovskou prírodnou katastrofou, ktorá 26. decembra minulého roku zasiahla juhovýchodnú Áziu. Obete sa počítajú nie na stovky ani tisíce, ale už na státisíce. Ostala spúšť, mŕtve telá a zúfalstvo tých, čo prežili. V tejto chvíli nikto nevie, čo bude ďalej. Zo všetkých krajín sveta prúdi do postihnutých miest pomoc. Ani Slovensko nie je výnimkou. Jedným z organizátorov verejnej zbierky na pomoc obetiam nešťastia je aj nezisková organizácia Fénix, ktorá vznikla minulý rok v Nových Zámkoch. „Zameriavame sa na človeka v kríze a ťažkých situáciách. Chceme vybudovať poradenské a azylové centrum pre ľudí v životných krízach, pomáhať všade tam, kde ide o zachovanie a dôstojnosť ľudského života,“ uviedla riaditeľka organizácie Fénix Michaela Farkašová.
„Našu zbierku povolilo Ministerstvo vnútra SR od 17. januára do 1. septembra 2005, rozhodnutie nesie číslo 203-2005/02685. Výnos má byť použitý v zahraničí na programy pomoci obetiam prírodnej katastrofy, likvidáciu škôd a pomoc pri obnove postihnutých území v juhovýchodnej Ázii.“
Názov dostal Fénix podľa mytologického vtáka, ktorý zhorí v plameňoch a potom nanovo vzlieta z popola. Symbolizuje vzkriesenie, nový začiatok, nádej a sebaprekonávanie.
„Verím, že ľudia v dnešnom skomercionalizovanom svete nezabudli pomáhať a byť dobrými,“ pokračuje Michaela Farkašová. „Nie všade sa stretávame s pochopením. Oslovili sme okrem iného aj riaditeľov a majiteľov veľkých firiem - čiže tých, ktorí môžu pomôcť najviac. Istý riaditeľ ma odbil so slovami, že on podporuje kultúru a šport. V tej istej firme sme na chodbe stretli upratovačku, ktorá bez slova vytiahla z peňaženky 20 korún, že pri sebe viac nemá, ale určite ešte pošle.“
Na Slovensku je približne 5,3 milióna obyvateľov. Keby každý prispel iba desiatimi korunami, vyzbierame 53 miliónov. Slovák za 10 korún kúpi desať rožkov, jednu kávu v automate, natankuje 3 decilitre benzínu, pošle dve – tri SMS a podobne. Za 53 miliónov sa dá však v Indonézii postaviť napríklad nemocnica alebo útulok pre tých, čo síce prežili, ale už si nikdy nedokážu samipomôcť.