
Vyšetril ho turnajový lekár, ktorý priložil kapitánovi nitrianskeho mužstva na boľavé miesta ľad. Chlapcovi bolo povolené ďalej hrať, bolesť v bruchu však bola veľmi silná, preto v zápase nepokračoval. Po jeho skončení odišiel do hotela, odkiaľ ho po niekoľkých hodinách previezol rodinný známy do nemocnice.
„Išiel som pre nahodený puk, keď ma poľský útočník narazil na mantinel. Napichol som sa na vlastnú hokejku, po čom som ostal ležať na ľade s vyrazeným dychom. Lekár mi následne urobil na lavičke obstrek, skúšal som ešte hrať, ale pre bolesť to nešlo. Vzal som si tabletky od bolesti a šiel som sa prezliecť. Niekoľko hodín po návrate na hotel mi volal mamin kamarát, či som v poriadku. Keď som povedal, že je mi zle, navrhol mi, že ma vezme autom do nemocnice,“ hovorí Michal Baláška.
Mal šťastie v nešťastí
Známy mladého hráča zobudil a keby sa tak nebolo stalo, mohol 14-ročný chlapec zomrieť v dôsledku vykrvácania. K zraneniu sleziny totiž došlo krátko predpoludním, no do nemocnice sa dostal až okolo pol siedmej večer. Na traumatológii vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura urobili pacientovi okamžite CT vyšetrenie a röntgen, ktoré odhalili krvácanie do brušnej dutiny. Hokejista mal v nej asi dva litre krvi, teda približne polovicu objemu, ktorý mu koluje v cievnom systéme!
Okamžite podstúpil operáciu, pri ktorej mu službukonajúci lekár Miloslav Klíma prasknutú slezinu odstránil. Michalova mama je presvedčená, že mu tým zachránil život. „Michal sa doslova druhýkrát narodil! Keby bol ostal spať na izbe, dnes by tu nemusel byť. Takmer vykrvácal, keď sa dostal do nemocnice, mal už veľmi nízky tlak. Pomohlo mu azda aj to, že je športovec a má odolný organizmus,“ myslí si Dana Balášková, ktorá pricestovala do Košíc, akonáhle sa synovej hospitalizácii dozvedela.
Michal Baláška hrá ako dorastenec za HKm Dynamax Nitra, je aj v reprezentácii Slovenska do 15 rokov. Športovať chce aj naďalej a podľa Miloslava Klímu to je možné - viacerí slovenskí hokejisti hrali aj po odstránení sleziny. S tréningom by mohol začať už o dva mesiace. V nemocnici mal pobudnúť do nedele.
„Už je to našťastie za nami, nechcem sa k tomu vracať, ale verím, že sa z tohto prípadu lekári ponaučia. Vyhmatať brucho a dať obstrek zranenému hráčovi nestačí, radšej ho poslať do nemocnice zbytočne, ako ohroziť jeho život,“ poznamenáva Dana Balášková. „Nakoniec však všetko dobre dopadlo a lekárom vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura mám byť za čo vďačná,“ dodáva.
Lekár vraj nič nezanedbal
Turnajovým lekárom bol Alexander Takács, ktorý sa o mladých hokejistov stará už dvadsať rokov. Popiera, že by čokoľvek zanedbal, podľa jeho slov zranenie sleziny nemohol zistiť, a preto si nemá čo vyčítať.
„Pri nikým nezavinenej zrážke sa chlapec narazil na mantinel, po čom ostal ležať na ľade. Sťažoval sa na vyrazený dych, ktorý som mu upravil. Mimo ľadovej plochy som ho prezrel, skontroloval, či niekde nekrváca. Pýtal som sa ho, kde ho bolí, hovoril, že na boku vľavo, ako má rebrá. Prehmatal som mu ich, či nie sú polámané a skontroloval svalovinu v okolí. Nič nesvedčilo na vážnejšie poranenie, hráč záporne odpovedal aj na otázku, či mu bolesť nevystreľuje do ramena. Dal som mu na narazené miesto ľad, obstreky väčšinou nerobíme. Neskôr som súhlasil, aby počas prerušenia hry vyskúšal kapitán nitrianskeho mužstva vyjsť na ľad, pretože chcel sám hrať. Ale on urobil len jeden okruh a šiel si sadnúť. Opakovane som ho kontroloval, potom som mu povedal, nech sa ide prezliecť. Čo sa s ním ale dialo po skončení zápasu, neviem, pretože som sledoval ďalšie stretnutie. Na hráča mal potom dohliadnuť buď tréner alebo vedúci družstva. A samozrejme, on sám mal niekomu povedať, ako sa cíti, že je mu zle, a že sa jeho stav zhoršuje,“ hovorí Alexander Takács, podľa ktorého je hokej najrýchlejší kolektívny šport a tiež jeden z najtvrdších. Na sobotňajšom turnaji v Košiciach došlo k viacerým zraneniam, pričom nemožno po každom posielať hráča do nemocnice. „Každý človek má iný prah citlivosti. Zranený Baláška síce cítil bolesť, ale tvrdil mi, že sa to zlepšuje. Nemám preto pocit, že by som niečo zanedbal. Urobil som, čo som mal. Ostatne, chlapcovi prišlo zle až po niekoľkých hodinách,“ dodáva lekár a poznamenáva, že krvácanie zo sleziny môže trvať niekoľko hodín i dní. „Mrzí ma táto udalosť, ale som veľmi rád, že mala šťastný koniec. Verím, že sa budem s týmto hráčom stretávať aj naďalej,“ podotýka A. Takács.
Slezina je prekrvený orgán, súčasť imunitného ústrojenstva. Filtruje sa v nej krv od poškodených krviniek. Bez sleziny sa dá plnohodnotne žiť, aj športovať.
Deviataci HKm Nitra spolu s realizačným tímom prajú Michalovi skoré uzdravenie a návrat na ľad. Víťazstvo na turnaji v Košiciach venovali práve jemu. Informoval nás vedúci družstva Róbert Šafár.
Autor: JAROSLAVA GAJDOŠOVÁ, denník Korzár, Košice, ki