Prvá časť má kapacitu 40 tisíc kubíkov, neskôr chcú otvoriť ešte jednu väčšiu kazetu. Zatiaľ na ňu vyvážajú odpad zo šiestich obcí, pre najbližší región by mala stačiť na 20 až 25 rokov. „Skládka je našou vlastnou príspevkovou organizáciou. Nechceme konkurovať veľkým skládkam. Napriek tomu, že spĺňame najnovšie ekologické normy, stačíme s minimálnym personálom a nízkymi režijnými nákladmi, úložné vrátane všetkých poplatkov u nás vlani nepresiahlo 700 korún za tonu,“ uviedol starosta Tvrdošoviec Michal Bara. „Vlani sme kúpili kompaktor, ak k nám bude vyvážať viac obcí, budú financie aj na vyasfaltovanie prístupovej cesty.“
Tvrdošovce rokovali o možnosti vyvážať na ich skládku aj tuhý komunálny odpad zo Šurian. Mesto vlani uzavrelo prvý kompletný rok uplatňovania separovaného zberu surovín. „V roku 2003 sme na skládku odviezli 3 025 ton odpadu a jeho uloženie sme zaplatili 5,58 milióna korún. Vlani sme separovaním znížili množstvo odpadu o 600 ton a zaplatili sme len 3,65 milióna,“ hovorí primátor Šurian Imrich Várady. „Separovaný zber sa od začiatku stretol s veľkou odozvou občanov, s akou ani optimisti nerátali. Ľudia vlani vytriedili 25 ton PET fliaš, za ktoré sme utŕžili 239-tisíc korún, ďalšie peniaze nám ešte poukáže recyklačný fond. Za ne chceme kupovať nové smetné nádoby a postupne budovať separačný dvor. Každú sobotu sa triedené suroviny zbierajú na sídliskách, raz mesačne v rodinných domoch. Občanov motivujeme znižovaním poplatkov za odvoz odpadu, základná taxa u nás klesla z 500 na 400 korún na osobu. Neplatiči si budú musieť resty odpracovať práve na separovanom zbere.“
Náklady na separovaný zber znižujú zapojením nezamestnaných v rámci projektu malých obecných služieb. Mestský bytový podnik, ktorý odpad zváža (od januára je mestskou akciovou spoločnosťou), Mestu účtuje len režijné náklady.