domáci pán, ktorý v minulosti pracoval ako ošetrovateľ v nitrianskej nemocnici.
Odniesol aj dôchodok
Hoci si návštevníka nepamätal, uveril mu, že sa už v minulosti stretli. Neznámy muž bol slušný, usmievavý, dôveryhodný. Nakoniec, prišiel s dobrou správou – vraj priniesol dvojtisícový preplatok zo Sociálnej poisťovne. Ako inak, mal len päťtisíckorunáčku, preto z nej potreboval vydať. „Manželka išla po peniaze, on sa vybral do obývačky za ňou.“ Zrazu len sedel vo fotelke, odkiaľ mal dobrý výhľad – sledoval, odkiaľ žena vyberie peniaze. Potom jej oznámil, že ešte potrebuje jej občiansky preukaz. Ako na potvoru, mala ho v kuchyni. „Priniesla som mu ho a on hovorí: to nie ste vy, vás nehľadám. A už sa bral preč,“ spomína si domáca pani. Keď išla po odchode údajného pracovníka Sociálnej poisťovne vrátiť tri tisícky späť do škatuľky, čakal ju šok. „Peniaze boli fuč. Bol tam aj dôchodok, ktorý nám poštárka priniesla práve v ten deň doobeda. Zostalo nám len tých tritisíc korún,“ hovorí so slzami v očiach. „Ani nevieme, ako sa k tej škatuľke dostal, bola to chvíľa,“ krútia hlavami manželia. Obaja majú problémy so srdcom, napriek tomu nesú svoj osud statočne: „Čo na nás pánboh naložil, musíme prijať. Ešteže nám ten zlodej nič neurobil, veď nás mohol aj pozabíjať.“
Obaja starkí hovoria, že v budúcnosti už budú opatrnejší a cudzieho do bytu nevpustia. Tomu, že ešte niekedy uvidia svoje peniaze, neveria. Domácemu pánovi, ktorý je už vyše dvadsať rokov na dôchodku, však stále v hlave vŕta otázka: „Odkiaľ ten neznámy muž vedel, že som robil v nemocnici?“
„Podľa okradnutých manželov mal zlodej 45-50 rokov, bol vysoký asi 180 cm, zavalitejšej postavy. Na hlave mal po celý čas čiapku so šiltom sivej farby, oblečenú mal šedú vetrovku. Hovoril plynulou slovenčinou bez prízvuku,“ informovala nás npor. Renáta Čuháková z Krajského riaditeľstva PZ v Nitre.
Vraj vyhrala v lotérii
O celoživotné úspory prišla vo štvrtok aj 76-ročná obyvateľka Chrenovej. Krátko po 15. hodine ju navštívili dve neznáme ženy. „Tvrdili, že vyhrala v lotérii 159-tisíc a ako zálohu jej priniesli náramok. Domáca pani ich vpustila do bytu, kde sa jej pýtali, či si má šperk kde uložiť, či má šperkovnicu. Keďže babička žiadne šperky nemala, zmenili postup a žiadali od nej dvetisíc korún, pravdepodobne na zaplatenie trov,“ opisuje nám takmer neuveriteľný prípad npor. Čuháková.
Jedna páchateľka čakala pri vchodových dverách, druhá sa rozprávala so ženou v obývačke. „Obidve ju tak zmiatli, že vybrala z tašky svoje úspory a dvetisíc korún im dala.“ Jedna z návštevníčok potom požiadala o pohár veľmi studenej vody. Keď ho domáca pani z kuchyne priniesla, už oň záujem nemala. „Len jej oznámili, že na druhý deň prídu aj s výhrou. Až po ich odchode si starká všimla, že v kabelke jej chýba puzdro, v ktorom mala všetky svoje úspory. Obrali ju o 200-tisíc slovenských a 160-tisíc českých korún,“ upresňuje zástupkyňa policajného hovorcu.
Jedna z páchateliek bola blondína vyššej pevnejšej postavy, 180-185 cm vysoká. Oblečenú mala tmavomodrú vetrovku. Druhá bola nižšia, s tmavšími vlasmi. Oblečený mala tmavý kožený kabát, dlhý až po členky. Na všetkých prstoch oboch rúk mala prstene s rôznymi kameňmi. Obidve boli vo veku asi 50 rokov. Vystupovali veľmi seriózne, slušne a dôveryhodne.
Polícia na rôznych podvodníkov a zlodejov pravidelne upozorňuje v médiách, spolupracuje aj s cirkvou - farári varujú ľudí priamo v kostoloch. Najmä starší občania sú však stále dôverčiví a ľahko sa nechajú oklamať. „Preto sa obraciame aj na ich deti a vnukov, aby svojich príbuzných upozornili na rozmáhajúce sa nebezpečenstvo.“ Ak sa stretnete s podozrivými osobami, ktoré navštevujú domácnosti a ľuďom núkajú peniaze, treba okamžite kontaktovať políciu na známom telefónnom čísle 158.