Na miestach, kde svietilo slnko, sa sneh a plochy s poľadovicou rozpustili rýchlejšie a ľudia neraz museli obchádzať kaluže vody. Na zatienených plochách, kde vlastníci alebo prenajímatelia objektov ľad neodstránili, sa to poriadne šmýkalo. „Musím si dávať veľký pozor, aby som sa nepodkĺzla. Mnohí sa zrejme spoliehali, že sneh sa rozpustí a teraz, keď prišla poľadovica, ľudia majú problémy,“ povedala nám pred týždňom Martina Chrenová (na snímke s dvaapolročným synom Dominikom). S množstvom snehu mali problémy aj pracovníci vrábeľského Veposu. „Sneh nakladáme na nákladné vozidlá a odvážame ho najmä z Moravskej a Hlavnej ulice. V niektorých miestach je totiž poškodená kanalizácia a voda nestíha odtekať,“ informoval nás vedúci Veposu Miroslav Sojka.
Proti náľadiu sa im pri oteplení osvedčilo jeho rozbíjanie pluhovaním, na priechodoch pre chodcov a podobných miestach ľad odstraňovali aj ručnými sekáčikmi.
V tomto roku na posyp použili vyše sedemdesiat ton drviny. „Táto zima bola pre nás dosť zlá. Mesto vynaložilo vysoké náklady, museli sme odstraňovať neobvyklé množstvo snehu a ľadu, hoci ešte v januári sa zdalo, že už je po zime,“ zhodnotil nezávideniahodnú situáciu Miroslav Sojka. Veď museli udržovať a zabezpečovať zjazdnosť na približne štyridsiatich kilometroch ciest a pätnástich kilometroch chodníkov. Uviedol, že údržbu chodníkov si objednali aj viaceré podnikateľské subjekty. „Za údržbu cesty alebo chodníka platia dve koruny bez posypu za meter štvorcový a tri s posypom. Samozrejme čistíme aj chodníky k jednotlivým školám, lebo tie prešli pod správu Mesta,“ dodal vedúci Veposu. Teraz ich čaká ďalšia úloha, ktorou je zozbieranie drviny zo všetkých ciest a chodníkov.