a ČK Poľska Mareka Malczewskeho. „Bol som v Maďarsku zablahoželať Jeho Excelencii G. Habsbursgovi, ktorého zvolili do funkcie na decembrovom sneme a pri tejto príležitosti som navrhol stretnutie,“ uviedol V. Karvaj. „Zorganizovali sme ho za šesť týždňov. Červený kríž otvára hranice - už v minulosti nám viackrát pomohli partneri z Maďarska, v Štúrove a Ostrihome sa uskutočnili spoločné odbery krvi. Pre ďalšiu spoluprácu sme získali aj Švajčiarov, Nemcov a Rakúšanov, spojenými silami by sme vo svetovej organizácii mohli presadiť niektoré spoločné projekty. Maďari majú veľmi dobré projekty pre bezdomovcov, od nás zasa partneri žiadajú výukové programy prvej pomoci v školách.“
„Je to významný deň. Naše priateľské vzťahy so Slovenskom sú hádam ešte viac bratské ako bývali pred niekoľkými rokmi,“ potvrdil Zdenko Vlk. „Vzájomná spolupráca na niekoľko rokov ustala, po vstupe do Európskej únie však prišli nové podmienky. Ak chceme v rámci EÚ niečo dosiahnuť, musíme spolupracovať s ďalšími krajinami. Začalo sa štádium zjednocovania a zhodnocovania našich vzťahov,“ uviedol G. Habsburg.
Generalita ČK krajín V4 navštívila okrem Nových Zámkov aj Levice, na záver programu sa v Hurbanove mali podpísať dohody o spolupráci, napríklad pri povodniach a živelných pohromách, ktoré v posledných rokoch postihli práve strednú Európu. Okrem toho sa rokovalo o ďalšej misii záchranárov do Indonézie a o kontrole využitia humanitárnej pomoci, smerujúcej na Ukrajinu.
Podľa V. Karvaja sa s veľmi dobrými výsledkami skončila nedávna Valentínska kvapka krvi. Na Slovensku zaevidovali 13 544 odberov, z toho bolo 2 760 prvodarcov. „Oproti vlaňajšku sme zaznamenali päťdesiatpercentný nárast. Osobitne ma teší podiel Nových Zámkov, kde sa zapojilo 209 prvodarcov,“ povedal. „O to viac ma mrzí odmietavý postoj novozámockých poslancov pri schvaľovaní dotácií práve pre darcov krvi. Verím, že svoj postoj ešte prehodnotia.“