ožiadali sme mesto o tieto priestory a vďaka pochopeniu a rozhodnutiu mestského zastupiteľstva sme ich dostali do dlhodobého prenájmu,“ povedal Gabriel Sýkora, majiteľ firmy Syko, ktorá zberný dvor vybudovala a prevádzkuje.
Mesto dalo do prenájmu pozemok, na ktorom vznikol nový zberný dvor, za symbolickú korunu na rok. Náklady firmy na stavebnú časť a vnútorné vybavenie predstavovali dva milióny korún. Vytvorené sú tu aj priestory, ktoré bude mesto využívať na uskladnenie posypových materiálov.
Občania môžu do dvora bezplatne doviesť takmer všetko, čoho sa chcú doma zbaviť. Opotrebované pneumatiky, kovy, starú elektroniku, drevený odpad, sklo, plasty, jedlé oleje a tuky a kombinované materiály – tzv. Tetra pack. Gabriel Sýkora počíta s tým, že až deväťdesiat percent z toho, čo sem občania dovezú, skončí ako roztriedený materiál určený na recyklovanie: „Časy, keď bol odpad stratový, sú za nami. Iba zbytok, ktorý nebude možné spracovať, skončí v komunálnom odpade. Okrem televíznych obrazoviek, ktoré obsahujú ortuť a osobitne ich spracováva iná firma, si poradíme so všetkým. S pomocou špeciálneho zariadenia odčerpáme aj freóny z chladničiek.“
Zberový dvor je pre verejnosť otvorený v pondelok a v stredu od 8.00 do 18.00 h a v sobotu od 8.00 do 14.00 h. Kontajnery sú označené podľa druhu odpadu, zamestnanci firmy pomôžu občanom vyložiť veci, ktoré privezú. Množstvo odpadu, ktoré chce občan na zbernom dvore odovzdať, nie je limitované, s výnimkou drobného stavebného odpadu, za ktorý sa platí v závislosti od jeho hmotnosti.
Na zberovom dvore boli vytvorené dve nové pracovné miesta, ale ak by sa rozsah prác zvýšil, Gabriel Sýkora pripúšťa, že tu časom bude zamestnanie aj pre ďalších.
MARIÁN MRVA