O pedagogickú spôsobilosť môžu prísť okrem učiteľov cudzích jazykov aj vyučujúci z bilingválnych škôl. Stane sa tak v prípade, že majú štátnicu, ktorá ich oprávňuje vyučovať cudzí jazyk, ale nemajú vysokoškolské vzdelanie pedagogického smeru.
„Hádam niet školy, kde takíto učitelia nepôsobia. Buď sa urýchlene urobí novela vyhlášky, alebo o týchto ľudí prídeme. Aj napriek tomu, že stále je málo kvalitných jazykárov, iné riešenie nie je. Môže sa stať, že učiteľ odborných predmetov v cudzom jazyku s desaťročnou praxou, čo študoval niekoľko mesiacov v zahraničí, má certifikát z renomovanej zahraničnej univerzity, ktorý mu na Slovensku neplatí, sa zrazu po septembri stane nekvalifikovaný,“ tvrdí Pavel Sadloň.
O percente učiteľov, ktorí by sa takto stali „nespôsobilí“ na vyučovanie cudzích jazykov, hovoriť nechcel. Jeho kolega z asociácie Milan Antala upozornil, že stratou kvalifikácie postupuje učiteľ v tarifných platoch smerom dolu minimálne o jednu triedu. Po poklese už aj tak nízkej mzdy by na bilingválnych školách nezostalo veľa vyučujúcich.