
tomu, aby si narkomani vpichovali už použité ihly, prípadne si ich medzi sebou vymieňali.
Klientelu má združenie medzi ľuďmi, ktorí nemajú záujem prestať drogy užívať. Väčšinou sú už po niekoľkých neúspešných liečeniach. Najmladším je 16-ročný Nitran, najstarším 62-ročný pán zo Serede. Aby sa „stormáci“ dostali do povedomia, oslovili lekárne, taxikárov a všetkých tých, ktorí môžu s drogovo závislými prísť do kontaktu. Vybudovali si dôveru a narkomani teraz iniciatívne prichádzajú na stretnutia. Do terénu vychádzajú školení pracovníci trikrát do týždňa. Sú očkovaní proti hepatitíde, majú za sebou kurz prvej pomoci a odborné školenia. Kvôli vzájomnej ochrane chodia vždy vo dvojici.
V čase výjazdu si zapínajú aj „terénne“ mobilné telefóny, na ktorých ich záujemcovia môžu zastihnúť a dohodnúť si miesto na stretnutie. Výmena ihiel a striekačiek prebieha v centre mesta, na Chrenovej a na Klokočine. Klienti sami vložia použitý materiál do pripravenej bandasky. Len za minulý rok sa v Nitre a Seredi vymenilo takmer 22-tisíc striekačiek. Združenie tak „získalo“ 70 kíl odpadu, ktorý na základe zmluvy spálila Fakultná nemocnica v Nitre. V minulom roku mali vyše tisíc kontaktov a získali stovku nových klientov. Situácia je horšia v Seredi, na rozdiel od Nitry tam kvitne aj pouličná prostitúcia. Drogy nie sú medzi prostitútkami zriedkavé. V Seredi vraj „šliapu chodník“ aj chlapci.
Výmena prebieha na základe vzorca N+5. Klient dostane toľko striekačiek, koľko sám priniesol a ešte päť navyše. „Pre nich je to dávka odvahy prísť a ukázať sa nám. Ručíme im za anonymitu, no často sa boja chodiť, aby ich polícia neprichytila so striekačkami. Niektorí len prídu, potichu si vymenia materiál a odídu, iní sa potrebujú vyrozprávať. Hovoria o problémoch s rodičmi, prípadne o skúsenostiach s políciou. Vždy sa im snažíme poradiť. Využiť môžu aj možnosť rýchleho ošetrenia na ulici,“ hovorí Miroslava Páleníková zo združenia Storm. Rozšírený názor, že takéto aktivity vedú k podpore drogovania, rezolútne odmieta. „Aj tak by si pichli. Pracujeme na základe filozofie „harm reduction“ (eliminovanie poškodenia/ublíženia). Oni sú schopní na rozriedenie drogy použiť vodu z mláky, a pritom ani obyčajná voda nie je kvalitná. Odhliadnuc od toho, že samotná droga je nebezpečná, si spôsobia ešte aj zápaly žíl,“ vysvetľuje. Každý okrem sterilných ihiel a striekačiek dostane aj alkoholové a suché tampóny, injekčnú vodu, cigaretové filtre, dva kondómy a práškovú kyselinu ascorbovú. Ponúkajú ju ľuďom, ktorí berú heroín, pretože ten sa rozpúšťa v kyslom prostredí. Zabraňujú tak použitiu napríklad citrusových plodov, ktoré môžu obsahovať plesne. Narkoman pri prvom kontakte dostane aj škrtidlo. Sortiment sa má v budúcnosti s pribúdajúcou klientelou rozšíriť napríklad o lubrikačné gély či testovanie na syfilis priamo v teréne. Storm chce získať aj auto, aby mal dosah aj na prostitútky na diaľnici. Okrem dvoch spomínaných miest plánujú rozšíriť pôsobnosť aj na Nové Zámky a Trnavu.
Užívateľom drog pomáhajú v ich prirodzenom prostredí – na ulici. Pracujú s nimi bez toho, aby vyžadovali ukončenie konzumácie drog. Abstinencia nie je jediným cieľom. Zistilo sa, že najviac užívanou drogou v Nitre je pervitín, v Seredi heroín. Drogy najčastejšie v Nitre užívajú ročníky 1981-1986, v Seredi je skupina užívateľov podobná, ale drogy berú aj starší. Väčšina klientov žije v spoločnej domácnosti so svojimi rodinami, desatina z nich nemá stredoškolské vzdelanie.
Na Slovensku fungujú ešte tri podobné projekty – dva v hlavnom meste a jeden v Banskej Bystrici. V Žiline obdobné združenie pôsobiť nemohlo, pretože na uliciach ich napádali skinheadi.