

ajetku však stále neprišlo, má sa tak údajne stať v najbližších dňoch.
Penzión pre bohatých?
Poslanci sa využitím nehnuteľnosti zaoberali po prvýkrát koncom minulého roka. Vtedy sa zhodli na tom, že by mala slúžiť dôchodcom. Materiál, ktorý uvažoval s otvorením domu a zariadenia s opatrovateľskou službou, vrátili na dopracovanie. Mal sa doplniť o variant domova dôchodcov. S ďalším nápadom prišli v uplynulých dňoch sami obyvatelia Zobora. Vyše tristo sa ich podpísalo pod petíciu, v ktorej žiadajú, aby v budove vznikol penzión pre solventných dôchodcov. Navrhujú, aby bol prevádzkovaný s minimálnym, prípadne žiadnym príspevkom mesta. Riaditeľka Správy zariadení sociálnych služieb Anna Kasanová zase zauvažovala, že by na Zobore mohlo vzniknúť internátne bývanie pre mladé rodiny. V takom prípade by však bolo treba posilniť terénnu opatrovateľskú službu priamo v domácnostiach starých ľudí.
Poslanci nakoniec rozhodovali o dvoch návrhoch. Za domov dôchodcov boli jedenásti, dvaja boli proti, jedenásti sa hlasovania zdržali. Za zriadenie domu a zariadenia s opatrovateľskou službou hlasovali dvanásti poslanci, jedenásti sa zdržali. Keďže ani jeden z predložených návrhov neprešiel, musela zasadnúť dohadovacia komisia. Zastupiteľstvo nakoniec dospelo k rozhodnutiu, že sa k materiálu vráti, až keď budú usporiadané vlastnícke vzťahy k budove na Zobore, a keď bude známy spôsob financovania jej rekonštrukcie. Podľa odhadov bude na tento účel potrebných 70 až 100 miliónov korún. Mesto Nitra chcelo pôvodne získať peniaze z fondov Európskej únie. Podľa primátora však až do konca roka 2006 nie je šanca na úspech. „Zostáva nám buď čakať, alebo hľadať financie z iných zdrojov, alebo si zobrať úver. Boli aj úvahy o odpredaji budovy na poskytovanie zdravotníckej starostlivosti,“ konštatoval primátor Ferdinand Vítek.
Najvýhodnejší variant
Predseda sociálnej komisie Jozef Weber úvahami o predaji nadšený nie je. Pripomenul, že Mesto má problémy najmä s nedostatočnou kapacitou domov s opatrovateľskou službou (DOS). Práve preto by niektorí poslanci, medzi nimi aj viceprimátor František Baláž, uprednostnili variant číslo 1. Podľa neho by mal na Zobore vzniknúť dom a zariadenie s opatrovateľskou službou. Tento variant je zároveň finančne najvýhodnejší.
V časti, využívanej ako dom opatrovateľskej služby, by vzniklo 69 garsóniek a štyri byty 1 + 1. V časti, určenej pre zariadenie opatrovateľskej služby, by bolo 34 izieb. Uvedený variant umožní zrušiť DOS na Hollého ulici - jeho obyvatelia by sa presťahovali na Zobor. Uvoľnené byty na Hollého by sa mohli využívať ako sociálna ubytovňa.
Práve sťahovanie obyvateľov z Hollého na Zobor vzbudzuje odpor Zoborčanov. Ako sme už spomenuli, uprednostili by radšej solventných klientov. Aj primátor si myslí, že by na Zobore mal byť vyšší komfort, aby mali dôchodcovia na výber medzi rôznymi kategóriami zariadení.
Domov dôchodcov?
Ak by na Zobore Mesto vybudovalo domov dôchodcov, ubytovanie by tu našlo 173 osôb. Podľa variantu, ktorý vypracoval vedúci sociálneho oddelenia Jozef Jaršinský, by na 1. podlaží bolo ubytovanie penziónového typu v nadštandardne zariadených miestnostiach s výberovým spôsobom stravovania. Uvažuje sa s kapacitou 7 dvojlôžkových a 21 jednolôžkových izieb. Na prízemí by mal fungovať štandardný domov dôchodcov s 20 dvojlôžkovými a 35 jednolôžkovými izbami. V suteréne by sa poskytovalo ubytovanie nižšieho štandardu (16 jednolôžkových izieb). Na druhom podlaží sa plánuje oddelenie sociálnych služieb, ktoré by nepretržite poskytovalo opatrovateľské služby osobám s ťažkým zdravotným postihnutím a poruchami správania (47 osôb).