Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

V Čeľadiciach chcú vybudovať termálny aquapark

Obec Čeľadice sa nachádza vzdušnou čiarou približne desať kilometrov od Nitry. Prvá písomná zmienka o jej existencii pochádza z roku 1113. V súčasnosti v obci býva 758 obyvateľov, je v nej približne 330 domácností, z obchodnej siete tu existuje predajňa
potravín Jednota a Marko, rímsko-katolícky kostol, pohostinstvo, základná a materská škola, futbalový športový klub a približne desiatka podnikateľských subjektov.

„Chceme sa stať modernou a prosperujúcou obcou. Máme k tomu všetky predpoklady. Veľkú nádej vkladáme do pripravovanej výstavby rýchlostnej komunikácie R1. Tá bude obec obchádzať zo severnej strany. Máme byť prvou obcou v smere od Nitry, ktorá na ňu bude napojená vjazdom,“ hovorí starosta obce Jaroslav Papp. Perspektívu vidí aj v tom, že v budúcnosti by tu chceli vybudovať aquapark. Mal by vzniknúť na južnej strane obce, pod vinohradmi, v časti nazývanej Konopnica. „Geológovia tu pred istým časom mapovali výskyt uhlia. Rentabilita ťažby sa síce potvrdila, odložili ju však minimálne o niekoľko desaťročí. Zároveň narazili na prameň horúcej vody s teplotou 29 stupňov Celzia. Nachádza sa v hĺbke 554 metrov. Ak vraj vrt prehĺbime na tisíc metrov, mali by sme získať vodu s teplotou až štyridsať stupňov Celzia. Na výstavbu areálu už máme pripravený aj projekt. Vysporiadali sme preň už trinásť hektárov pozemkov, ešte nám zostáva zvyšok do dvadsať,“ dozvedáme sa od starostu.
Výstavba obce
V roku 2002 začali v Čeľadiciach s výstavbou kanalizácie. Práve od nej sa môže odvíjať ďalšia bytová výstavba. „Naším zámerom je vystavať 16 nájomných bytov v časti Rybník. V časti Maďaroš, kde má v tomto roku pribudnúť nová ulica, chceme vystavať sedemnásť bytov,“ hovorí starosta. Byty uprednostnia pred dokončením káblových rozvodov. O pripojenie na internet požiadalo iba štrnásť záujemcov. Pritom káblovka by im z obecnej pokladnice ubrala päť miliónov korún.
V rámci finančných možností sa pustia aj do budovania chodníka na cintoríne. Pribudnúť by tu mal aj prístrešok pred Domom smútku. „Mojím tajným želaním je výstavba cestného prepojenia s Malými Chyndicami. Ide o úsek v dĺžke približne 3,7 kilometra. Zrekonštruovať chceme aj približne sedemsto metrov dlhé cestné prepojenie s Dolnými Obdokovcami. Cesta sa nachádza v katastri Čeľadíc. Spomínané obce by tým získali jednoduchý prístup na budúcu R1,“ argumentuje starosta. Obec by sa zároveň stala zaujímavou aj pre viacerých obyvateľov z Nitry. Sú tu oveľa lacnejšie pozemky a po výstavbe rýchlostnej komunikácie sa z Čeľadíc až do Nitry bude dať dopraviť autom za necelých desať minút.
Podnikanie
Medzi najúspešnejšie rozvíjajúce sa firmy patrí spoločnosť Minutüb Slovakia. Venuje sa výrobe inseminačných pomôcok. V budúcom roku oslávi desiate výročie svojej existencie v Čeľadiciach. Začínala s desiatimi pracovníkmi v objekte starej nevyužívanej materskej školy. Dnes v nej pracuje šesťdesiat zamestnancov. Ich zámerom je rozšírenie výroby. Podali si žiadosť na podporu z európskych štrukturálnych fondov. „Postavením výrobnej haly a privezením modernej technológie chceme rozšíriť výrobu a ponúknuť obyvateľom obce ešte viac pracovných príležitostí,“ informoval nás konateľ spoločnosti Peter Grafenau. Ich materská firma sa nachádza v Nemecku a obhospodaruje dvadsaťosem percent celosvetového trhu vo výrobe inseminačných pomôcok. Dozvedeli sme sa, že takmer celá produkcia výroby v Čeľadiciach smeruje do krajín Európskej únie. „Naši ľudia si úspešne počínajú aj vo firmách mimo obce. Ivan Horváth je napríklad majiteľom najväčšej stavebnej firmy v Nitre. Okrem iného sa sústreďuje na výrobu stavebných buniek do kúpeľní, s ktorými podniká aj v Nemecku. Medzi ďalších podnikateľov a úspešných manažérov patria Ľubomír Bumbala, Martin Hamada, Vladimír Leckéši a Vladimír Németh,“ hovorí starosta Jaroslav Papp.
Úspešne si vedie aj súkromne hospodáriaca farma roľníkov rodiny Ľudovíta Tomana. Rozhodli sa nadviazať na tradície poľnohospodárskej výroby. V roku 2001 kúpili zanedbaný hospodársky dvor Čeľadice. S pestovaním plodín začínali na dvoch hektároch pôdy. Dnes jej obhospodarujú viac ako deväťsto, chovajú 180 prasníc a šesťsto kusov ošípaných. Na „družstve“ si prácu našlo celkovo deväť ľudí. Uplatnenie tu našli traktoristi, kŕmiči a mechanici. Za povšimnutie stojí ich aklimatizačná obora, v ktorej sa v súčasnosti nachádza po desať kusov danielej a jelenej zveri. V máji v nej očakávajú prírastok od piatich jeleních samíc.
Pestovanie viniča
Pestujú ho na rozlohe 29 hektárov. Z odrôd prevláda rizling vlašský, müller thurgau, veltlín zelený, modrá frankovka či vavrinecké. Hrozno iba dopestujú, na spracovanie putuje do Nitry alebo Bratislavy. Kedysi sa víno vyrábalo na Lapáši. Vo vinici majú troch stálych zamestnancov. „Je to však nikdy nekončiaca práca,“ hovorí agronóm Milan Darnadi.
Hasičský zbor a Červený kríž
V minulosti bol takmer každý členom Červeného kríža alebo dobrovoľného hasičského zboru. Dlhoročným vedúcim hasičov v Čeľadiciach bol dnes 85-ročný Štefan Bakai. V podvedomí mnohých však nadlho zostane aj ako premietač filmov. Za aktívnu prácu na poli spoločenského života prevzal nejedno čestné uznanie. Rôznymi diplomami by vraj mohol vytapetovať nejednu stenu domu. „Spoločne s manželkou Barborou vychovali až dvanásť detí. Výborne si v súčasnosti vedie aj ich vnučka Tatiana. Okrem iného si v stolnom tenise vybojovala titul majsterky SR medzi dorastenkami, je reprezentantkou SR a extraligovou hráčkou Športového gymnázia Nitra,“ nešetrí slovami chvály starosta. Za úspešných rodákov Čeľadíc považuje futbalového rozhodcu Baltazára Bakaia, Baltazár Dubeň bol prezidentom Slovenského združenia telesnej kultúry a športu a horolezec Vincent Dubeň prevzal v Argentíne vyznamenanie za záchranu života ďalšieho horolezca. V roku 1984 sa okrem iného zúčastnil aj na expedícii, ktorá zdolala najvyššiu horu sveta Mount Everest.
Detský folklórny súbor Rabonka
Súbor vznikol pred osemnástimi rokmi. Spievajú a tancujú k rôznym sviatkom, najmä vianočným, fašiangovým, vystupujú na katarínskych zábavách či jarmokoch. „Texty mnohých piesní a predlohy zvykov nám dodal dnes už 95-ročný Gašpar Holeš,“ hovorí vedúca súboru Alžbeta Seredičová. V ich repertoári sú najmä piesne a tance z okolia Nitry a Požitavia. Počas vystúpení v rôznych domovoch dôchodcov sa ľudia od dojatia neraz rozplačú. „Vraj, akoby sa vrátili do rokov mladosti,“ spomína aj na takéto milé príhody vedúca súboru, s ktorým žne úspechy aj na medzinárodných festivaloch. V minulosti s deťmi veľké úspechy dosahovala aj Eva Dobiášová. Prvým držiteľom Zlatého slávika Petra Dvorského bol vtedy napríklad Michal Seredič. V súťažiach medzi najlepších vždy patrili súrodenci Bališoví a z jednotlivcov Martin Beláň. V obci už vyše šesťdesiat rokov úspešne pôsobí aj dychovka vedená Eugenom Miklem. Tá sa však podobne ako Rabonka borí s generačným problémom.
Šport
Hlavne futbal a stolný tenis sú liahňou športových talentov. Stolní tenisti žali v minulosti slávu a diplomy za rôzne výkony a družstvo mužov aj dnes úspešne boduje v najvyššej okresnej súťaži. Najväčšia pozornosť sa tradične sústreďuje na futbalistov. Dôveru vkladajú najmä do vlastných odchovancov. Medzi najlepšími figurujú mená ako Milan Dobiáš, Miroslav Varga, Roman Štrba, Daniel Dobiáš, Milan Srnka a Jozef Líška. Marek Čibik a Dušan Koprda hrali napríklad aj druhú futbalovú ligu a Slavomír Bališ je v súčasnosti hráčom FC Nitra. Trénerom futbalistov je Benjamín Dvorský. „Naši chlapci si pod jeho vedením na Vianočnom turnaji Nitrianskych novín v malom futbale vybojovali pekné druhé miesto,“ vyzdvihol ich hráčske kvality starosta obce.

Skryť Vypnúť reklamu

Leteli až z Bruselu
Už takmer dvadsať rokov sa chovu súťažných holubov ako jediný v obci venuje Ján Mičiak (na snímke). V súčasnosti ich má približne päťdesiat. Jeho holub v minulom roku absolvoval šesť zahraničných letov. Medzi najťažší patril 24-hodinový let z Bruselu, na vzdialenosť takmer tisíc kilometrov. „Holuby sú v nebezpečí aj pred dravcami. V minulom roku jednému jastrab roztrhol pazúrmi hrvoľ. Našťastie sa mi ho podarilo zašiť a holub sa vyliečil,“ spomína chovateľ.

V škole je málo detí, hrozí jej zánik

Zdá sa, že najväčším problémom obce bude zachrániť existenciu miestnej školy. V tomto roku síce oslávia tridsiate výročie jej postavenia, či však budú vôbec oslavovať, je zatiaľ otázne. „V tých časoch sa nám vyriešil problém s dvojzmennosťou. Ešte pred pätnástimi rokmi školu navštevovalo viac ako 240 detí. V súčasnosti ich máme 85,“ porovnáva rapídny úbytok žiakov zástupkyňa riaditeľa Anna Nasterová. V minulosti k nim dochádzali deti aj z okolitých obcí. Dnes ich rodičia vozievajú do Nitry. Vraj aj kvôli možnostiam uplatnenia sa v športových a jazykových triedach. Mnohí sa tiež nazdávajú, že v meste ich deti dostanú kvalitnejšie vzdelanie. Aj žiaci v Čeľadiciach sa učia anglický jazyk od prvého ročníka, podobne ako v Nitre, majú tu zosieťovanú počítačovú učebňu a dosahujú výsledky porovnateľné s inými školami, argumentuje zástupkyňa riaditeľa. Úbytok žiakov pre nich znamená úbytok financií. Museli zriadiť spoločné triedy a znížiť počet vyučujúcich. „V tomto prípade by nemal platiť princíp financovania podľa počtu žiakov. Spravodlivejšie by bolo, keby nás dotoval štát, lebo my vlastne našimi deťmi „dotujeme“ školy v meste,“ poukazuje starosta. Ak im žiakov ešte ubudne, čo reálne hrozí, prevádzku školy jednoducho neutiahnu. V septembri má do prvého ročníka nastúpiť len jeden prváčik, z deviateho ročníka odíde štrnásť žiakov.
Súčasťou areálu je aj materská škola. „Sme v nádhernom prírodnom prostredí, deti majú dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. Keď je vonku daždivo, využívame na spoločné tvorivé práce najmä priestory herne. Chystáme v nej výmenu starej, vydúvajúcej sa linoleovej podlahy, za plávajúcu. Čiastkou okolo päťtisíc korún nám na ňu prispeje firma Toman,“ hovorí Marta Rebrošová, riaditeľka materskej školy.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 2. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 5. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 10. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 31 079
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 896
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 898
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 355
 5. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 12 757
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 786
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 223
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 905
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 751
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 083
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

V Galante bude 16 odberných miest, dve z toho formou drive-in

Mesto zostavilo aj zoznam ulíc, ktoré spadajú pod jednotlivé odberné miesta.

Neogotický kaštieľ v Galante.
Ilustračné foto.
MHD v Nitre pred koronou.

Nitrianska vokálna kapela naspievala známy hit

Len v priebehu pár dní získal videoklip na sociálnej sieti desiatky tisíc videní.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Epidemiológovia v Trenčíne vyšetrujú ohniská nákazy v dvoch závodoch

V rámci Slovenska prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Už ste čítali?