Na jednej strane ju chápem, veď dôchodky nie sú vysoké, ale na druhej strane musím povedať, že by som bola najradšej, keby zľavy pre dôchodcov zostali také, aké sú, alebo by som ich zrušila celkom. A tu je moje odôvodnenie: obaja s manželom pracujeme a do práce cestujeme autobusom MHD (ja navyše aj štátnym autobusom do blízkej dediny – ale to je tu nepodstatné). Jeden zo školopovinných synov navštevuje školu v Krškanoch, kam cestuje tiež autobusom MHD, navyše cestou zo školy musí prestupovať.
A teraz to spočítam: moja cesta do práce 2 x 12 = 24 (s čipovou kartou), manželova cesta do práce 2 x 12 = 24, synova cesta do školy 3 x 6 = 18. To je 66 korún na jeden deň. Keď je v mesiaci 20 pracovných dní, precestujeme 1 320 korún. A tu je otázka. Koľkokrát do mesiaca potrebuje dôchodca cestovať MHD a kam? Každý deň k lekárovi, na nákupy? Ale my, ktorí dochádzame za prácou, tak musíme robiť každý deň! A kto zaplatí tie straty, ktoré vzniknú poskytnutím rôznych zliav? Myslím si, že zase len tí, ktorí tými autobusmi cestujú denno-denne a to tak, že onedlho sa cestovné možno zvýši zase.
Autorka príspevku vyzývala písať poslancom, rodákom, primátorovi... Kam mám napísať ja a požiadať o nejakú zľavu? Chcem ubezpečiť dôchodcov, že tie platy, ktoré s manželom máme, tiež nie sú vysoké, lebo keby boli, určite by sme do práce cestovali pohodlne autom. V dnešnej dobe nie je ľahké vyžiť z dôchodkov, ale ani z platov!
Chcem sa tiež pripojiť k príspevku „Potrestaní dôchodcovia“. Bývam 9 km od Nitry a bola som veľmi prekvapená zvýšením cestovného MHD pre dôchodcov do 70 rokov. Čipovú kartu nemám, tak platím až 14 Sk za jednu cestu. MHD ma stojí viac ako cesta vlakom. Keď ma obvodný lekár pošle na nejaké vyšetrenie, tak len cesta ma stojí najmenej 50 Sk. Polikliniky sú dosť vzdialené od staníc, aby starší ľudia chodili pešo. Verím, že kompetentní prehodnotia túto situáciu k našej spokojnosti.