je u nás na ústupe. Napriek tomu si ešte stále veľa ľudí neuvedomuje, že nový zákon je veľmi prísny. Predtým museli orgány činné v trestnom konaní pytliakovi dokázať, že spôsobil väčšiu škodu, ako bola výška minimálnej mzdy, aby bol trestne stíhaný. Dnes stačí, aby lovil bez povolenia, a už sa to klasifikuje ako zásah do výkonu rybného práva, za čo môže byť pytliak potrestaný až na dva roky odňatia slobody, alebo dostať vysoký peňažný trest.“
Už dva týždne – od 15. marca – je v platnosti všeobecný zákaz lovenia rýb na všetkých vnútorných vodách celého Slovenska, ktorý potrvá do 1. júna. Zákaz je potrebný pre prirodzené rozmnožovanie rýb – neresenie. Chránené sú všetky druhy kaprovitých rýb ako napríklad kapor sumec, tri druhy pleskáčov – siný, tuponosý a vysoký, mrena, všetky druhy jalcov, boleň, lieň, zubáč veľkoústy, zubáč volský, atď. Rybárska organizácia však môže požiadať o skorší lov kapra od 16. mája, výnimky udeľuje Ministerstvo životného prostredia.
„Na tečúcich vodách zákaz nie je, tam platí iba zákaz lovenia určitých druhov rýb. Keď takúto rybu chytíte, musíte ju šetrne vrátiť do vody. Loviť tam môžete napríklad karasa striebristého, amura bieleho, beličku, pleskáča zelenkavého, ostrieža...,“ vysvetľuje Gabriel Klimek a pokračuje: „Trochu inak je to so šťukami, tie sú chránené od 1. januára do 15. mája.“
O vodný revír SZR Galanta, ktorý má dovedna rozlohu približne šesťdesiat hektárov, sa stará šesťsto dospelých a viac než sto mladých rybárov. Patria doň tečúce vody na úseku Čiernej vody, Malého Dunaja, Dudváhu a aj ich spojovacie kanály. Vnútorné vody majú galantskí rybári na troch štrkoviskách a jednom odstavenom ramene Malého Dunaja. Koncom februára oslávili členovia Mso SRZ v Galante päťdesiate piate výročie vzniku svojej organizácie. Pri tejto príležitosti ocenili prácu svojich členov. Jedným z najvýznačnejších ocenení bol titul Čestný člen Mso SRZ Galanta, ktorý získali rybári Juraj Fekete, Vojtech Tóth, Ladislav Deák, Štefan Knapp, František Román a Arpád Kertész.
Foto a text: MARIÁN MRVA