mníkov z polikliník na podpísanie nových zmlúv.
Riešiť bude treba aj údržbu a správu spoločných priestorov. „Chceme vytvoriť fond údržby budov, na ktorý budeme ukladať päťdesiat až šesťdesiat percent vybraného nájomného. Upratovanie a drobné opravy by si vo vlastnej réžii mali zabezpečiť nájomníci. Momentálne čakáme, kým nám z nemocnice zašlú ich zoznam. Ak sú v poliklinikách prenájmy, ktoré nemajú súvis s poskytovaním zdravotných služieb, budeme ich v budúcnosti minimalizovať,“ dodal primátor. Tvrdí, že Mesto nechce na poliklinikách zarábať. Podmienky by vraj mali byť podobné ako doteraz.
Nemocnica vyberala od lekárov ročné nájomné 1500 korún na meter štvorcový, čo je najvyššia suma, akú povoľuje zákon. Rozhodlo tak ministerstvo zdravotníctva. Podľa Viktora Žáka (do minulého týždňa riaditeľ nemocnice) na pokrytie nákladov aj údržbu postačuje 500 korún. Ďalšia tisícka je teda ziskom. Za neférové považuje, že kým boli polikliniky stratové, patrili nemocnici. Teraz, keď sa situácia zmenila, prešli na samosprávu. „Dlhé roky (až do roku 2003) bolo v poliklinikách regulované ročné nájomné len 250 Sk/m2. Potom sa zvýšilo na 750 a o tri mesiace na 1500 korún. V takejto situácii považujem za nezmysel bezodplatne sa zbavovať majetku – a to zvlášť v čase, keď čaká nemocnicu transformácia na akciovú spoločnosť. Ziskové polikliniky by jej mohli pomôcť pri vyrovnanom hospodárení,“ konštatuje Viktor Žák, ktorý sa pred časom obrátil na ministra hospodárstva so žiadosťou, aby bol prevod majetku na Mesto Nitra pozastavený. Neuspel. Za paradoxné považuje aj to, že nemocnica musí tento rok samospráve zaplatiť za polikliniky daň z nehnuteľnosti. Pritom od apríla už sú vo vlastníctve Mesta.
Majetok nitrianskych polikliník bol k 31. decembru 2003 vyčíslený v zostatkových cenách na 45 mi-
liónov korún. Mesto Nitra sa muselo zaviazať, že budú slúžiť na poskytovanie zdravotnej starostlivosti bez časového obmedzenia. Jeho povinnosťou je zároveň udržiavať rozsah činností a kvalitu starostlivosti minimálne na súčasnej úrovni.