e termínu župan a župa do reálií samosprávy má podľa nich nielen historické opodstatnenie, ale je predovšetkým jednoduchšie a kratšie.
Šéf trnavského VÚC Tomeček poukazuje na tradíciu v okolitých krajinách, kde tiež „oprášili“ jednoslovné historické pomenovania. V Poľsku majú maršalkov, v Českej republike hejtmanov, v Rakúsku landeshauptmannov, tak aj na Slovensku by bolo dobré vrátiť sa k názvu župan, poznamenal. Navyše, názov predseda podľa neho nezodpovedá skutočnosti, pretože šéf VÚC nepredsedá žiadnemu kolektívnemu orgánu. Je to štatutárny zástupca samosprávneho kraja, vysvetlil.Nitriansky župan Milan Belica je za akúkoľvek zmenu, predovšetkým ide podľa neho o to, aby sa našiel veľmi krátky a výstižný názov pre túto funkciu. „Tento dlhý názov - predseda VÚC sa jednak veľmi ťažko pamätá a mnohokrát si to ľudia pletú a komolia to. Žiaľ, niekedy aj pred vzácnymi zahraničnými návštevami,“ poznamenal.
Za zmenu je aj košický župan Rudolf Bauer, podľa ktorého by k zmene malo prísť čo najskôr. „Som za - župa, župan, podžupan je slovo staroslovanského pôvodu. Myslím, že by to bolo omnoho jednoduchšie, prijateľnejšie pre ľudí,“ povedal. Jeho prešovský kolega Peter Chudík pripomína, že šéfov VÚC si často mýlia s prednostami krajských úradov, čiže s predstaviteľmi štátnej správy, hoci ide o volených zástupcov samospráv. Pomenovanie župa a župan je podľa neho najvhodnejšou alternatívou.