NITRA. V Nitre sa nedávno stretli milovníci kameňov. Predajnú výstavu Svet kameňov pripravil nitriansky GEOklub – neformálne združenie zberateľov minerálov a nadšencov prírody.
Oči každého návštevníka potešili kamene najrôznejších tvarov a farieb, najmä tie ženské sa kochali v šperkoch a dekoratívnych predmetoch z týchto materiálov.
Zo Slovenska, Česka aj Maďarska
„Svet kameňov po tretíkrát organizujeme v Mlynoch, v skutočnosti je to však už asi jedenásty ročník tejto výstavy, ktorú sme predtým robili v komornejšom prostredí v priestoroch UKF. V Mlynoch máme možnosť dostať sa bližšie k ľuďom, ktorí sa možno zbieraniu kameňov nevenujú intenzívne, ale zaujíma ich to,“ povedal Vladimír Libant.
Po zakladateľovi klubu a svojom dlhoročnom predchodcovi Jánovi Jahnovi z UKF je súčasným predsedom GEOklubu Nitra a zakladateľom múzea Mineralium.sk - Tribečské múzeum minerálov v Jelenci. GEOklub sa stretáva raz mesačne v nedeľu, okrem výstav organizuje ďalšie akcie ako expedície za kameňmi, burzy, tematické návštevy múzeí a podobne.
Na výstave sa predstavilo 26 vystavovateľov, z GEOklubu ich bolo päť, zvyšní pricestovali zo Slovenska, ale aj z Česka a Maďarska. "Z drvivej väčšine sú tu zberatelia, niektorí z nich sú zberatelia aj predajcovia, malé percento sú výhradne predajcovia, ktorí ponúkajú náramky, prívesky, náhrdelníky, prstene, brošne, lampy a ďalšie výrobky z kameňov. Maličká miera komercie na výstave musí byť,“ poznamenal Libant.
Lazurit je len v pohorí Tribeč
Pre Nitru je typický minerál krásnej modrej farby – lazurit, ktorý je zberateľskou vzácnosťou. "Prvýkrát ho na Slovensku našli v rokoch 1936-37 práve na Zobore, v literatúre ho v roku 1957 popísal profesor Josef Sekanina. Odvtedy sa našlo viac ako 30 ďalších miest, kde sa dá lazurit nájsť, ale vždy to bolo len v pohorí Tribeč,“ dodal Libant.
Na výstave bolo možno vidieť stovky krásne farebných kameňov zo Slovenska i zahraničia - od obyčajného mäkkého mastenca, cez ametyst, malachit, fluorit, opál, azurit, topás, antimonit, celestín, meteorit až po surové diamanty.
Dvojkarátový tmavý diamant champagne zo Sierra Leone stál napríklad 320 eur, turmalín z Madagaskaru 450 eur. Topás z Utahu zberateľa vyšiel na 50 eur.
„Tento nádherne blankytný neónový turmalín z Brazílie stojí 140 eur, keby bol však vybrúsený, jeden karát takéhoto kameňa v prvotriednej kvalite stojí až 10-tisíc dolárov. Vyskytuje sa iba v troch krajinách sveta - Brazílii, Mozambiku a Nigérii,“ prezradil Ján Štubňa, zberateľ a pedagóg na Gemologickom ústave UKF.
„Sú aj kamene za viac ako 1000 eur, len ľudí, ktorí by si ich kupovali, je málo. Na predajnej výstave idú na odbyt skôr kamene s cenami rádovo v desiatkach eur,“ poznamenal Libant.
Raritou boli aj meteority, ktoré padli na Zem z vesmíru. „Veľmi zriedkavým je železokamenný meteorit, ktorý pochádza z Líbye. Vznikol tak, že meteorit padol na neznámu planétu a odtiaľ sa úlomky zmiešané s horninou planéty rozleteli späť do vesmíru a jeden z nich dopadol na Zem,“ povedal zberateľ Michal Ormandy, expert na meteority.
