NITRA. Mesto získalo dotáciu z Environmentálneho fondu na odstránenie starých čiernych skládok odpadu. Vyše 111-tisíc eur musí využiť do konca novembra. Je to šibeničný termín, keďže zmluva s fondom bola podpísaná až v minulom týždni.
„S odstraňovaním čiernych skládok sme začali už pred jej podpisom, takže to stihneme,“ povedal Pavol Jakubčin z radnice.
Skládky likvidujú Nitrianske komunálne služby, na zozname ich majú šesť. Náklady by mali dosiahnuť 171 799 eur, túto sumu pôvodne mesto žiadalo od envirofondu. Keďže dostalo menej (111 583 eur), rozdiel doplatí zo svojich zdrojov.

Mužom prišlo nevoľno
Najväčšia a najproblémovejšia čierna skládka sa dlhé roky nachádzala na Súľovskej ulici - v susedstve Borovej ulice, na ktorej žijú neprispôsobiví obyvatelia.
„Už sme ju odstránili, bolo tam do 980 ton odpadu,“ povedal Ladislav Peniaško, riaditeľ Nitrianskych komunálnych služieb. Po skládke behali stovky potkanov, do okolia sa šíril neznesiteľný zápach. Chlapi mali čo robiť, dvom prišlo nevoľno.
Túto lokalitu čistili po prvý raz, odpad sa tu podľa Peniaška hromadil možno aj desať rokov. Miestni ho nemajú problém nosiť ani do neďalekého lesíka nad Borovou ulicou. „Čistili sme ho pred tromi rokmi, stálo to okolo 30-tisíc eur,“ poznamenal riaditeľ.

Čistia aj na cudzom
Za peniaze z envirofondu už bola zlikvidovaná aj čierna skládka na Železničnej stanici Dražovce. Hoci nejde o mestský pozemok, odpad musí odstrániť mesto, pretože jeho pôvodca je neznámy.
„V priebehu piatich rokov sme to čistili už štvrtýkrát. Osadili sme aj panely, aby sme zabránili opakovanému vzniku čiernej skládky,“ dodal Peniaško.
Z dotácie odstraňujú aj skládku pri ceste k veľkokapacitným kravínom, v Dražovciach pri Dobrotke (viadukt), na Mikovom dvore a na poľnej ceste na Ivanku v katastri Veľké Janíkovce.
V poslednej spomenutej lokalite odpad podľa Peniaška určite nemajú na svedomí obyvatelia mesta: „Je tam zložitý prístup cez obce, Nitrania by najazdili zbytočných 20 kilometrov. Odpad tam určite vozia z Ivanky pri Nitre a Cetína.“

Zmena v zákone
Na mnohých miestach vznikajú čierne skládky opakovane. Pavol Jakubčin povedal, že ide najčastejšie o prímestské časti Horné a Dolné Krškany, Dražovce a Párovské Háje.
Vlani dalo mesto odstrániť na základe nariadenia okresného úradu celkom šesť skládok. Stálo to 35-tisíc eur. V tomto roku to bolo osem menších skládok za vyše dvetisíc eur plus spomínaných šesť veľkých skládok, na ktoré poskytol gro peňazí Environmentálny fond.
Peniaško sa obáva, že sa situácia s nelegálnym odpadom na budúci rok zhorší. Do platnosti totiž v januári vstúpi nový zákon, podľa ktorého už nebudú môcť ľudia zadarmo voziť drobný stavebný odpad na zberové dvory. Keďže sa bude platiť, budú ho môcť v Nitre odovzdať len na jednom zberovom dvore, na ktorom majú certifikované váhy.
„Očakávam, že počet čiernych skládok aj z tohto dôvodu narastie,“ myslí si šéf Nitrianskych komunálnych služieb.

Pribudnú fotopasce?
V boji s čiernymi skládkami by mali pomôcť aj fotopasce, ktoré sa aktivujú, keď zaznamenajú pohyb. Urobia snímky, ktoré automaticky zašlú majiteľovi.
Zatiaľ má fotopasce k dispozícii len mestská polícia, ktorá ich podľa Jakubčina „inštaluje na miestach, ktoré sú na to vhodné“. Nevhodný je napríklad otvorený priestor, kde nie je technická možnosť osadiť fotopascu tak, aby ju nepoškodili alebo neukradli.
Mesto už v roku 2013 avizovalo, že kúpi ďalších pätnásť fotopascí, doteraz sa ale na tento účel nenašli peniaze.
Obidve fotografie sú z čiernej skládky na Súľovskej ulici.
Priestranstvo na Súľovskej po vyčistení. Takto nevyzeralo už dlhé roky. Dokedy to vydrží, si nikto netrúfa povedať.