NITRA. Na okresnom súde pokračoval proces s dvomi vodármi, ktorí sú obžalovaní zo smrti malej Vanesky. Dieťa v máji 2012 spadlo v Krškanoch do kanalizačnej šachty.
Miroslav G. a Ivan K. podľa obžaloby nezabezpečili prekrytie šachty a ani problém neoznámili nadriadeným. Muži trvajú na svojej nevine, tvrdia, že o chýbajúcom poklope nevedeli a nikto ich naň neupozornil. Vypovedali už minule, na novembrové pojednávanie neprišli. Súhlasili, aby sa konalo v ich neprítomnosti.
Vodárov by nespoznala
Súd vypočul ženu, ktorá hovorí, že dvoch vodárov na chýbajúci poklop upozornila. Nedokáže ich však identifikovať. O odkrytej šachte informovala aj vtedajšieho mestského poslanca, bolo to niekoľko mesiacov pred tragédiou. Napriek všetkému zostala šachta prekrytá len provizórnou doskou a utopilo sa v nej dieťa.
„Ten kanál nebol roky zakrytý,“ povedala na súde pani Kristína, ktorá býva pri rieke a šachtu má len niekoľko metrov od domu.
Na jeseň 2011 hovorila o probléme na schôdzi s predstaviteľmi mesta, ktorá sa konala v kultúrnom dome v Krškanoch. „Upozornila som, že je kanál otvorený a ide odtiaľ veľký pach. Ja som to zakryla igelitom, potom doskou a opakovane aj pneumatikou z traktora,“ povedala svedkyňa.
Dodala, že asi dva týždne po schôdzi stretla pred obchodom poslanca Františka Bečicu a sťažovala sa, že sa s kanálom nič nerobí: „Povedal, že sa na to pozrie.“
O niekoľko mesiacov neskôr videla svedkyňa pri rieke mužov, ktorí čistili mrežu len niekoľko metrov vzdialenú od šachty. Pýtala sa ich, či zakryjú aj šachtu. „Oni povedali, že to nemajú v kompetencii.“
S kým konkrétne vtedy hovorila, ale nevie, nepamätá si ani konkrétny dátum. „Chlapov som tam videla v roku 2012, niekedy pred májom. Mali oblečené niečo tmavé.“
Obhajca obžalovaných sa pýtal, či by mužov spoznala. „Nie, ani keby som ich teraz stretla. Už som bola predvolaná, ani jednu z osôb som nespoznala a neoznačila,“ reagovala pani Kristína.
Pri rieke býva už šesťdesiat rokov, no nepamätá si, že by na šachte bol poklop: „Nikdy som tam žiadny nevidela.“

Kontroly dvakrát ročne
Podľa bývalého riaditeľa odštepného závodu Mareka Buranského nie je možné, aby poklop na šachte chýbal desiatky rokov. Povedal, že koncom roka 2010 sa robila celková rekonštrukcia objektu, kládli nové potrubie: „Musel tam byť daný poklop, inak by sa to neskolaudovalo.“
Poklopy na šachtách podľa Buranského kontrolovali minimálne dvakrát ročne, taký bol interný predpis. Dvaja obžalovaní vodári to nemali v náplni práce, boli zaradení na čistiareň odpadových vôd.
Kontroly robil útvar kanalizácie. Jedna sa konala 22. decembra 2011, teda dva mesiace po tom, ako na schôdzi pani Kristína hovorila o chýbajúcom poklope.
„Zisťovali sme, či tam bola kontrola, ale nepamätám si, čo sa zistilo," povedal na súde bývalý riaditeľ. Nepamätá si ani na to, že by mu podriadení predložili doklad o vydaní poklopu zo skladu, ani že by mu oznámili, že tam bol v tom roku umiestňovaný poklop.
Informáciu o tom, či bol zo skladu v spomínanom období vydaný kanalizačný poklop, je možné zistiť v skladovej evidencii. Podľa Buranského sa v nej však neuvádza údaj o tom, kde bol poklop osadený.
Pracovníci chýbajúci poklop nehlásili
Na súde vypovedal aj bývalý vedúci skupiny kanalizačných pracovníkov. Aj on povedal, že kanalizačné poklopy kontrolovali „dvakrát ročne, ale aj častejšie“.
Spomenul si, že kontrola bola aj približne pol roka pred tragédiou, no „pracovníci nehlásili, že tam niečo chýba“. Ak bol na šachtu po kontrole osadený poklop, podľa svedka „musí byť o tom záznam“.
Písali nesprávnej organizácii
Bývalý mestský poslanec František Bečica na súde potvrdil, že ho pani Kristína upozornila na chýbajúci poklop: „Bolo to síce neoficiálne, ale aj tak som reagoval a na najbližšom zasadnutí výboru mestskej časti, 17. októbra 2011, to sekretárka zapísala do zápisnice.“
Jedna zápisnica išla na radnicu, na organizačný odbor. „Bolo tam, že požadujeme, aby bol poklop dodaný. Organizačné to napísalo na Mestské služby,“ povedal Bečica, ktorý má aj doklad, že Mestské služby podnet dostali.
Čo sa s ním dialo potom, nie je známe. „Až keď sa stala tragédia, sme sa dozvedeli, že tá šachta nepatrí Mestským službám.“ Bečica nevie, či bol podnet odstúpený vodárenskej spoločnosti.
„Preverovali sme to, no my sme nedostali žiadne oznámenie - písomné, telefonické ani mailové - o chýbajúcom poklope,“ povedal na súde bývalý riaditeľ odštepného závodu Buranský. Pojednávanie má pokračovať vo februári.

Rodičia žiadajú od vodární 120-tisíc eur
Trojročná Vaneska skočila na provizórne prekrytú vodárenskú šachtu na brehu rieky. Doska sa zlomila a dieťa sa prepadlo. Tragédia sa stala v máji 2012 v Krškanoch. Rodičia zažalovali Západoslovenskú vodárenskú spoločnosť, od ktorej žiadajú nemajetkovú ujmu 120-tisíc eur.
Občianskoprávne konanie je prerušené. Súd čaká, ako dopadne trestné konanie. Obžalovaní sú svaja vodári, ktorí šesť dní pred tragédiou neďaleko šachty čistili mrežu. Vinu odmietajú. Tvrdia, že si nevšimli, či na šachte chýba poklop a nikto ich vraj na túto skutočnosť neupozornil.