VÝČAPY-OPATOVCE. Názory obyvateľov obce, do ktorej majú prísť kresťanskí utečenci z Iraku, sú rôzne. Niektorí majú z ich príchodu strach, iní na obavy nevidia dôvod.
Z Výčap-Opatoviec pochádza občianske združenie Pokoj a dobro, ktoré sa angažuje v projekte pomoci 25 rodinám asýrskych kresťanov, ktorí majú prísť do Nitrianskeho kraja. O tejto téme tu preto hovoria už dlhší čas.
„Ja určite nemám z ich príchodu obavy, pretože mám to šťastie, že poznám ľudí z občianskeho združenia, ktorí to organizujú, takže im verím, že to zvládnu,“ povedal pre agentúru SITA obyvateľ Výčap-Opatoviec Gabriel Čulák. Ich vierovyznanie pritom pre neho nehrá žiadnu rolu. „Mne osobne je to jedno, ja by som sa nebál ani moslimov, nerobím v tom rozdiel. Ale myslím si, že kresťanov tu ľudia príjmu skôr ako moslimov,“ povedal.
Opačný názor má pani Eva z rovnakej obce. „Máme strach, nevieme, čo sú to za ľudia, je to iná mentalita. Môže sa tu hocičo zvrtnúť a stať. Vyzerá to však tak, že si nepomôžeme, lebo je tu nejaké združenie, ktoré vyvíja činnosť a ľudia v dedine idú bokom,“ myslí si.
Názory ľudí z oboch názorových táborov zaznievali aj v pondelok na obecnom zastupiteľstve. Pred poslancami vystúpili s prezentáciou projektu aj pracovníci Migračného úradu Ministerstva vnútra SR. Ako informoval agentúru SITA starosta Jozef Holúbek, minulý štvrtok bolo na Migračnom úrade stretnutie so starostami obcí, do ktorých majú prísť imigranti z Iraku.
„Bolo tam ďalších asi deväť starostov z iných obcí. Stretnutie sa ukončilo spísaním zápisnice, v ktorej boli uvedené počty, koľko ľudí by malo ísť do jednotlivých dedín,“ povedal Holúbek.
Minister vnútra Robert Kaliňák v pondelok na tlačovej konferencii v Nitre uviedol, že o konkrétnych počtoch ľudí a ich umiestnení zatiaľ rozhodnuté nie je. „V tejto chvíli sú starostovia aktívnejší ako je nevyhnutné. Ak týchto ľudí neplánujú ubytovať u seba doma, tak sa ich to vôbec netýka,“ vyhlásil Kaliňák.
Celkovo 149 ľudí nájde svoj nový domov v zariadeniach Nitrianskeho biskupstva a tiež priamo v mestách a obciach, kde sa im rozhodli pomôcť dobrovoľníci. Ide o komunitu kresťanov, ktorí hovoria aramejsky, teda jazykom Ježiša Krista. Na Slovensko prídu v najbližších dňoch charterovým letom. V prvej fáze strávia istý čas v azylovom tábore v Humennom.
Všetci už absolvovali dôkladné bezpečnostné previerky a prejdú všetkými zdravotnými vyšetreniami. Dozvedia sa tiež o živote na Slovensku a tunajších tradíciách. Keď budú pripravení, prejdú do miesta svojho nového bydliska. Obavy starostov a obyvateľov miest a obcí sú podľa Kaliňáka neodôvodnené. „Hovoriť o nich ako o bezpečnostnom riziku je absurdné. To oni sú tí, ktorí sú ohrození,“ podčiarkol.