ZLATÉ MORAVCE. Časy štedrovečerného stolovania a tradičného vianočného stromčeka v minulosti priblíži výstava Vianoce v múzeu, ktorú dnes otvorili v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach - pobočke Ponitrianskeho múzea v Nitre. Potrvá do 15. januára. Výstavu pripravilo múzeum v spolupráci s folklórnym súborom Kolovrátok.
Ako povedala Ľubica Packová-Záhradárová z Ponitrianskeho múzea, so sviatočným stolovaním v minulosti sa spájalo veľa magických úkonov. Stôl prestretý obrusom s rôznymi vianočnými vzormi, svietniky kombinované s výzdobou rôznych farieb, sušené a čerstvé ovocie podľa vlastného výberu a chuti, rôzne druhy jedál atď. Takto si asi pripravuje väčšina z nás vianočný stôl. Naši predkovia toľko možností síce nemali, ale príprava na vianočné sviatky bola predovšetkým spojená s magickými úkonmi. V minulosti bol stôl umiestnený v rohu miestnosti a prestretý obrusom, plachtou, z ktorej sa vysievalo obilie. Poukladali sa naň všetky plodiny, ktoré sa dopestovali počas roka a jedlá z nich pripravené. Najstarším symbolom Vianoc bola slama, ktorá sa spočiatku rozprestrela po celej izbe no neskôr sa dávala už len pod stôl. Okolo nôh stola sa obkrútila reťaz, ktorá sa uzamkla, čo symbolizovalo súdržnosť rodiny.
Vianočný umelý stromček umiestnený v hociktorej časti miestnosti, ozdobený guľami rôznych tvarov a farieb, blikajúce svetelné reťaze a množstvo darčekov. Inak si to snáď ani nikto nevie doma predstaviť. V minulosti sa odrezal z ihličnatého stromu vrcholec, ktorý sa zavesil nad stôl a zdobil sa ovocím, orechmi.
V tradičnej kultúre mal dar charakter vinšu, piesne, alebo odplaty, ktorú dostával vinšovník. Príbeh príprav na Vianoce a magických úkonoch, ktoré s nimi boli spojené Vám rozpovieme na výstave. Súčasťou výstavy bude i miniatúra štedrovečerného stola s členmi rodiny v gazdovskom požitavskom kroji na bábikách od pani Pekárovej, medovníky a ručne vyrobené ozdoby, ktoré vyhotovili ženy zo Zlatých Moraviec.
Autor: re