V Nitre sú ďalšie bezpečnostné kamery, prepoja ich na dve polície

Štátni policajti zatiaľ vidia prenos z desiatich kamier. Tá, o ktorú majú najväčší záujem, medzi nimi nie je.

Nová kamera na Staničnej ulici, pred železničnou stanicou.Nová kamera na Staničnej ulici, pred železničnou stanicou. (Zdroj: jk)

NITRA. V meste sú ďalšie bezpečnostné kamery. Jednu inštalovali na Staničnej ulici, medzi železničnou a autobusovou stanicou. Druhá sa nachádza na križovatke ulíc Čajkovského a Bellova. Obe budú napojené na mestskú políciu aj na policajný zbor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvodne sa hovorilo, že štátni policajti budú vidieť výstupy zo všetkých mestských kamier. Najväčší záujem mali o online prenos z najrušnejšej nitrianskej križovatky medzi Tescom a Mlynmi. Tento zámer ale zatiaľ nevyšiel z technických dôvodov.

Opäť získali dotáciu

Dodávateľom nových kamier je nitrianska firma Venron, ktorá zákazku v hodnote 26 700 eur získala v elektronickej súťaži. „Práce má podľa zmluvy dokončiť do 18. decembra,“ povedal Pavel Sabo, zástupca náčelníka mestskej polície.

SkryťVypnúť reklamu

Dotáciu na nové kamery poskytla Rada vlády pre prevenciu kriminality. Z rovnakého zdroja bolo v tomto roku financovaných aj šesť kamier, ktoré sa nachádzajú pred zimným štadiónom, v starom parku, na Párovciach, na Klokočine pred Sandokanom, v Dražovciach a na Farskej. Na poslednej spomenutej ulici bola kamera aj predtým, bola však už stará a pokazená.

„V súčasnosti je nefunkčná jedna kamera, a to na križovatke ulíc Hviezdoslavova a Mikovíniho. Bola zdemontovaná z dôvodu poškodenia elektrickej inštalácie v podchode. Po oprave elektroinštalácie bude kamera opäť sfunkčnená,“ povedal Sabo.

Prepojili zatiaľ desať kamier

Súčasťou predchádzajúcej zákazky bolo aj prepojenie mestských kamier na štátnu políciu. Zatiaľ sa to podarilo zabezpečiť len v prípade kamier, ktoré boli inštalované od roku 2012 - majú novú technológiu.

SkryťVypnúť reklamu

„V súčasnosti je v kamerovom systéme mesta Nitry aktívnych 37 kamier, z toho desať je prepojených na Policajný zbor SR,“ povedal Sabo.

Konkrétne ide o kamery na Námestí Kráľovnej pokoja, na križovatke ulíc Roľnícka a K rieke, na Župnom námestí, na križovatke ulíc Na Hôrke a Kmeťova, na detskom dopravnom ihrisku, v parku na Sihoti, na parkovisku pred zimným štadiónom, na križovatke ulíc Párovská a Mariánska, na križovatke ulíc Topoľčianska a Sčasného a na ulici Jurkovičova (tržnica).

Príslušníci policajného zboru sledujú výstup z mestských kamier na operačnom stredisku na Kalvárii, z dotácie dostali veľký monitor. „Nemôžu však zasahovať do obsluhy a otáčať kamerami, respektíve približovať zábery,“ povedal nedávno náčelník mestskej polície Erik Duchoň.

SkryťVypnúť reklamu

V budúcnosti má byť na policajný zbor prepojená aj staršia kamera, ktorá je pri križovatke oproti Tescu. „Dokúpili sme komponent, ktorý by to mal umožniť,“ povedal Silvester Nitry.

Plánujú monitorovať ďalšie lokality

Mestská polícia plánuje postupne vymieňať staré kamery za nové. „Všetko má svoju životnosť, aj elektronika, ktorá napreduje míľovými krokmi. Na sídlisku Chrenová monitorujeme priestor kamerami z roku 2005. Výmena je však závislá od finančných prostriedkov,“ poznamenal Pavel Sabo.

Rozšíriť by sa mal aj počet monitorovaných lokalít. V budúcnosti majú pribudnúť kamery na križovatkách ulíc Škultétyho a Dolnočermánska, Hviezdoslavova a Pražská, Janka Kráľa a Vodná, Samova a Východná, Kmeťkova a Za Ferenitkou, Golianova a Dolnočermánska, Cintorínska a Štúrova, aj na uliciach Murániho, Alexyho, Beethovenova a Novomeského.

„Keďže bezpečnostná situácia sa vyvíja každým dňom, nie je stanovený presný počet monitorovacích kamier. Pokryť by sme chceli čo najväčšiu plochu mesta,“ dodal Sabo.

Za minulý rok operátori mestského kamerového systému zaznamenali spolu 1 058 udalostí. Prevažovali dopravné priestupky, najmä parkovanie na nedovolených miestach. Na žiadosť štátnej a mestskej polície operátori prezreli alebo zálohovali 322 udalostí. Väčšinou išlo o porušenia verejného poriadku, dopravné nehody a skládky odpadu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 410
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 231
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 972
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 187
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 134
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 956
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Nitra vyhrala v Žiline 6:2 a semifinálovú sériu vedie 3:1 na zápasy. Sebastián Čederle (vľavo) je s ôsmimi gólmi v desiatich zápasoch najlepším strelcom play-off, Martin Vitaloš (vpravo) prísne zastavuje súperov v obrannom pásme.

Výkon majstra mal majstrovské črty.


4
Riaditeľka Agentúry štátnom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.

Záujemcovia sa už môžu hlásiť cez web.


4

Nehoda sa stala skoro ráno.


6

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu