NITRA. Študenti Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa, ktorí sa rozhodli venovať štúdiu Blízkeho východu, školu nedokončia. Zastavilo ich v tom kritizované rozhodnutie Akreditačnej komisie.
Rozhodnutie, ktoré nadobudlo platnosť okamžite po doručení škole, najviac strpčilo život tretiakom, ktorí stáli iba pár mesiacov od bakalárskych skúšok. Namiesto učenia sa na skúšky, ktoré im mali dopomôcť k vysokoškolskému vzdelaniu prvého stupňa, riešia teraz študenti oveľa závažnejšie veci. Majú v podstate tri možnosti - buď prestúpia na iný študijný program, na inú univerzitu alebo mesiace až roky strávené vo fakultných laviciach hodia za hlavu a štúdium zanechajú.
Škola o povolenie pôvodného odboru nežiadala
Problém nastal v procese komplexnej akreditácie. Komisia v nej posúdzuje, či študijné programy spĺňajú obsahovú stránku aj to, či majú odborníkov, ktorí by ich svojou erudovanosťou dokázali garantovať.
Aj programy, ktoré už existujú, musia prejsť schvaľovaním - vtedy ide o takzvanú reakreditáciu. Školy si ale neraz navrhujú aj úplne nové programy.
Na Filozofickej fakulte UKF doteraz existoval študijný program kulturológia - blízkovýchodné štúdiá. Škola však nepožiadala o jeho reakreditáciu, plánovala totiž zaviesť nový program s podobným názvom - blízkovýchodné štúdiá. "Povedali sme si, že pôvodný program je dobrý, ale chceli sme v ňom zmenu - iného garanta aj posun v obsahu štúdia. Predpokladali sme, že bude posudzovaný rovnako, ako nadväznosť na niečo, čo tu dobre fungovalo," vysvetľuje rektor UKF Ľubomír Zelenický.
Garant zo Sýrie
Komisia ale blízkovýchodné štúdia posudzovala nezávisle od dovtedy fungujúceho programu kulturológia - blízkovýchodné štúdia. A naďabila na problém - nebola spokojná s garantom chystaného odboru. Rozhodnutie nepriznať akreditačné práva novému študijnému programu vysvetlila komisia v jedinej vete. "Vedecký profil a výsledky garanta len čiastočne spadajú do študijného odboru, v ktorom sa uskutočňuje študijný program alebo do príbuzného študijného programu," napísala komisia v odôvodnení, ktoré na školu prišlo v polovici novembra.
Vedenie fakulty aj univerzity ale za garantom, ktorého pre blízkovýchodné štúdiá navrhli, plne stoja. Ide o docenta pôvodom zo Sýrie a so vzdelaním z Prahy, ktorý podľa školy dokáže tento program garantovať lepšie ako ktokoľvek iný.
"Sme presvedčení, že garant zodpovedá profilu študijného programu, ak by sme o tom neboli presvedčení, tak ho tam nedáme," povedal rektor Zelenický. Za "neobjektívne a nespravodlivé" označil spochybnenie garanta študijného programu aj dekan Filozofickej fakulty Bernard Garaj. Spochybnenie garanta má podľa dekana za následok nielen nepriznanie akreditačných práv, ale aj zásah do životných plánov a osudov študentov, ktorí na celej situácii nenesú žiadnu vinu. "Ak by som nebol obvinený z populizmu, tak by som pridal aj skutočnosť, že študijný program zameraný na kultúru krajín blízkeho východu je na Slovensku jedinečný a domnievam sa, že v kontexte toho, čoho sme dnes v Európe svedkami, aj viac ako potrebný," podotkol Bernard Garaj.
Študenti prestúpia - na iné odbory alebo univerzity
Ak by akreditačná komisia nespochybnila garanta, plánovala fakulta študentov z programu kulturológia - blízkovýchodné štúdia presunúť na nový program. Namiesto toho musí riešiť, čo so študentmi, ktorí nebudú môcť dokončiť ani len začaté štúdium, pretože fakulta o jeho reakreditáciu nepožiadala.
Zo zákona sa o takýchto študentov musí postarať škola. Najskôr im ponúkne iné, podobné študijné programy. Ak s nimi nie sú študenti spokojní, pokúsi sa rokovať o ich prechode na inú univerzitu, ktorá podobný program vyučuje. To je ale v prípade celkom raritných blízkovýchodných štúdií dosť veľký problém. Školy si v takýchto prípadoch snažia pomáhať, nitrianska UKF napríklad prijala niekoľko desiatok študentov po tom, čo sa dostali do problému študenti na univerzite v Trnave.
" Študentom sme ponúkli prestup na príbuzné študijné programy na našej
fakulte, čo vo väčšine akceptovali," povedal dekan. "Momentálne nám zostali visieť asi traja študenti, ktorým sa snažíme pomôcť nájsť program na iných školách, ktorý by im vyhovoval," hovorí rektor.
Šéf univerzity tvrdí, že prípad je poučením pre UKF. "Musíme veľmi zvažovať, či ísť do nových programov, alebo len pokračovať v už existujúcich. Realita je taká, že pokračovanie v existujúcich študijných programoch je jednoduchšie aj z tej akreditačnej stránky ako vytváranie nových," hovorí Ľubomír Zelenický.
Univerzite sa už stalo, že nezískala akreditáciu pre niektoré študijné programy. Keďže ale išlo o nové programy a nerátalo sa pri nich s prestupom študentov z už existujúcich programov, nezasiahlo vtedy rozhodnutie komisie aj študentov. Nedalo sa ale takejto situácii predísť tým, že by fakulta jednoducho požiadala nielen o nový program, ale aj o reakreditáciu starého? "Ak by sme dávali dva programy, potrebujeme dvoch špeciálnych garantov - aj keď sa tie programy veľmi podobajú. A získať takýchto ľudí pri blízkovýchodných štúdiách nie je ľahké," upozornil rektor.