Počas silných turbulencií plakali aj tvrdí chlapi, hovorí Andrej

Keď našli súčiastku z motora, lietadlo muselo asi 40 minút krúžiť nad letiskom, aby mohlo odľahčené pristáť. Podozrenie sa nakoniec nepotvrdilo.

Oslava Andrejových narodenín 
s kolegami. Nitran uprostred.Oslava Andrejových narodenín 
s kolegami. Nitran uprostred. (Zdroj: Archív A.)

NITRA. Na nudu v práci sa sťažovať nemôže. S kolegom zachraňoval muža, ktorý už modrel od nedostatku kyslíka, zažil tiež chvíle, keď aj tvrdí chlapi plakali od strachu. To všetko niekoľko kilometrov nad zemou. Andrej je totiž mužskou verziou letušky, stewardom, odborne povedané – členom cabin crew.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tetovanie na viditeľnom mieste vadilo

Väčšina pasažierov je zvyknutá, že ich na palube lietadla vítajú usmiate, krásne letušky. Toto povolanie však už dávno nie je doménou žien, členmi palubného personálu sa čoraz častejšie stáva viac a viac mužov.

SkryťVypnúť reklamu

Atraktívna profesia, ktorá popri neustálom cestovaní vzdušným priestorom umožňuje spoznávať nové krajiny, si vyžaduje dôkladnú prípravu. Tou prešiel aj 28-ročný Nitran.

Vyštudoval dejiny umenia na Trnavskej univerzite, po škole robil ako odborný pracovník v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu, vyskúšal si aj prácu u mobilného operátora. Stále to však nebolo ono...

Blúdil po internete, hľadal a rozmýšľal, čo by ho tak bavilo. Ako malého ho fascinovali lietadlá a v tejto súvislosti si spomenul, ako mu kamarát hovoril o svojom známom, ktorý robí stewarda a je veľmi spokojný. Čo tak vyskúšať to?

„Práve vtedy som na internete objavil inzerát na konkurz do leteckej spoločnosti. Poslal som im životopis a oni sa mi ozvali s tým, že ma čakajú na výberovom konaní. Trvalo celkom štyri dni. Zišlo sa nás tam zhruba 200 uchádzačov, rozdelili nás do štyroch skupín,“ spomína Andrej.

SkryťVypnúť reklamu

„Na samotnom pohovore som bol vyše štyri hodiny. Prvou časťou, po ktorej sa dosť zmenšil počet kandidátov, bol test z angličtiny a anglickej gramatiky. Kto ho nespravil, skončil. Odbudla aj ďalšia „várka“ ľudí, ktorí nespĺňali požiadavku nemať tetovanie na viditeľnom mieste. Nasledoval ústny pohovor v angličtine – ak mali členovia komisie z vás a vášho vystupovania dobrý dojem, postúpili ste do užšieho výberu s prísľubom, že sa ozvú.“

Z Nitry jediný

Po vyše týždni prišlo Nitranovi vyrozumenie, že ak má ešte stále záujem, je v tíme leteckej spoločnosti vítaný. Len musí ešte absolvovať 6-týždňový kurz na pozíciu člena cabin crew – palubnej posádky. V rámci neho sa účastníci počas prednášok zoznámili s technickými parametrami lietadiel, naučili sa, ako postupovať v prípade pohotovosti, požiaru, núdzového pristátia či havárie. Testy mali priebežne aj na záver, spravili ich takmer všetci. Kurz absolvovali v oblekoch, aby si zvykli na formálny odev, uniformy dostali až v posledný deň.

SkryťVypnúť reklamu

„Na kurze nás bolo asi 60, z toho 10 mužov. Z Nitry som bol jediný, ďalší uchádzači boli okrem Slovenska aj z Maďarska, Lotyšska či Talianska,“ pokračuje Andrej.

„Väčšia časť mojej skupiny z kurzu sme sa dostali na základňu do stredného Anglicka, ostatných rozdelili napríklad do Maďarska či Škótska. Ja som s mojím umiestnením spokojný, aj keď som chcel pôvodne ísť na Maltu.“

Vystrašení a nervózni

Nitran je členom cabin crew už vyše 10 mesiacov, mesačne nalieta zhruba 150 hodín. Trasy sú rôzne podľa toho, či je letná alebo zimná sezóna. Počas leta absolvovali 25 destinácií do celej Európy, teraz je to asi o polovicu menej. V krajinách, kde pristávajú, posádka neprespáva, hneď sa vracajú domov na základňu.

Bežný deň člena palubného personálu vyzerá podľa toho, či má ranné alebo poobedné zmeny. Denne Andrej absolvuje minimálne 2 – 4 kratšie či dlhšie lety. Ráno vstáva o 03. – 03.15 h a z mestečka, kde býva, sa asi za 25 minút dostane autom na letisko. Spolu s kolegami potom prechádzajú podobnou kontrolou ako pasažieri, dostanú informácie o lete a pripravia lietadlo na príchod cestujúcich. Na poobednú zmenu prichádza okolo obeda, posledný let máva zhruba po 17. h.

Andrejov prvý let bol do Rigy. To ešte letel so skúsenejšími, služobne staršími stewardmi a on s kolegom sledoval, ako a čo robiť počas letu.

Jeho prvý samostatný let smeroval do španielskeho Alicante, tam a späť trval spolu 5 hodín. „Spomínam si, akí sme my nováčikovia boli nervózni a vystrašení, báli sme sa pocitu tej veľkej zodpovednosti. Veď na palube sme mali takmer 200 ľudí,“ vracia sa Andrej do nedávnej minulosti.

„Hneď na tomto prvom lete sme si mohli overiť, čo sme sa v kurze a vo výcvikovom stredisku naučili. Jeden starší pán potreboval prvú pomoc – mal problémy s dýchaním a začal pomaly modrieť. Hoci mal pri sebe vlastnú kyslíkovú fľašu, nemohol ju podľa predpisov v lietadle použiť, preto sme mu dali kyslík z našej palubnej fľaše. Boli to trochu nervy, ale zvyšok letu bol už bez problémov.“

Pasažieri „s opicou“

Práve pomoc pasažierom a záchrana v krízových situáciách je prvoradou úlohou palubného personálu, nie roznášanie jedla či nápojov, aj keď aj to je neoddeliteľnou súčasťou ich práce.

„Zažili sme ľudí v bezvedomí či plačúce deti, ktoré majú v upchatých dutinách bolestivé pocity pri zmenách tlaku. Pôrod na palube kolegovia posledných 7-8 rokov nemali, ale ak by sa to stalo počas mojej služby, myslím si, že som pripravený aj na takúto situáciu,“ konštatuje Andrej.

„Našou úlohou je zvládnuť tiež ľudí pod vplyvom alkoholu. To, že má pasažier „pod čapicou“, často zistíme až na palube lietadla. Túto anglickú špecialitu sme si užili najmä počas leta, kedy sa bujarí a rozkokošení mladíci vracajú z rozlúčok so slobodou. Agresívneho opitého pasažiera som nemal, ale kolegyne áno. Rozbil palubný telefón a chcel otvoriť dvere lietadla. Spolu s piatimi pasažiermi sa im ho podarilo spacifikovať. Lietadlo len rolovalo na štart, takže potom zavolali políciu a tá si muža prevzala. Dodatočne sa zistilo, že to bol psychicky narušený človek, ktorý išiel do svojej krajiny na ústavnú liečbu.“

Počas letu pomerne často zažívajú turbulencie. „Raz, na ceste zo Španielska do Anglicka, nás pre zlé počasie zastihli také silné, že pasažieri doslova plakali, aj tvrdí chlapi, ktorých asi len tak niečo nerozhádže. Aj my z posádky sme sa museli pripútať do sedadiel a cestujúcich sme upokojovali, až keď to najhoršie pominulo.“

Dramatickú situáciu Nitran zažil aj zhruba pred dvoma mesiacmi. Počas letu do Poľska boli už asi 5 minút vo vzduchu, keď pilot dostal správu, že sa musia vrátil späť, lebo na letisku našli súčiastku z motora. Pozemný personál sa domnieval, že práve z ich lietadla.

„Ďalších asi 40 minút sme krúžili nad letiskom, aby sme spálili časť paliva a odľahčili stroj, inak sme nemohli pristáť. Keď sme už boli dole, technici lietadlo dôkladne prezreli a, našťastie, zistili, že súčiastka nie je z nášho lietadla,“ spomenul  Andrej.

Núdzové pristátie nezažil, niečo podobné ho ale zastihlo asi pred mesiacom a pol nad Anglickom. „Bola priam hrozná hmla, na našom letisku sa nedalo pristáť, tak sme museli ísť do škótskeho Prestwicku.“

Domácim spočiatku nerozumel

Andrej sa angličtinu učil už od základnej školy, a tak nepochyboval, že ju ovláda. Dôkazom bol aj úspešne zvládnutý konkurz na miesto v spoločnosti. Keď však prišiel do mesta, kde má svoju základňu, v miernom šoku zistil, že veľa nerozumie.

 „Miestni ľudia, ktorých som stretával v obchode či v autobuse, hovorili nárečím. Minimálne mesiac som si musel na ich dialekt zvykať. Menšie problémy rozumieť jazyku som mal aj v práci, angličtina, akým tu hovoria bežní domorodci, nie je úplne taká, aká sa učí u nás v škole,“ zhodnotil Nitran. Spolu s kolegami preto často pozerali anglické filmy a rozprávali sa s domácimi, aby reč dostali do krvi.

Aj keď z Andrejovej základne na Slovensko nelietajú, občas má možnosť porozprávať sa aj s našimi krajanmi, ktorých stretne na palube lietadla. Ako hovorí, je veľmi príjemné počuť po čase slovenčinu či češtinu.

Prvé Vianoce bez rodičov

Nitran je v práci spokojný, je to pre neho zaujímavá skúsenosť. Ak by ho už náhodou začalo Anglicko nudiť, má právo požiadať o transfer na základňu v inej krajine. Lákajú ho totiž teplejšie končiny.

Zatiaľ však o ničom takom nerozmýšľa. Vo voľnom čase sa snaží spoznávať krásy tejto časti Veľkej Británie. „S kamarátmi z práce chodievame spolu do kina aj na výlety. Boli sme sa pozrieť v Nottinghame, pôsobisku Robina Hooda, páčili sa nám aj mestá Derby či Leicester. V Anglicku je veľká tradícia návštev parkov, chodíme tam na pikniky alebo zahrať si futbal.“

Je rád, že je v zahraničí, hoci jeho rodičia s ním jeho radosť asi príliš nezdieľajú. Situácii sa prispôsobili, ale syn im chýba. A oni jemu rovnako. Blížiace sa sviatky strávi bez nich, budú to jeho prvé Vianoce mimo rodiny. Dokonca má na Štedrý deň pohotovosť, takže možno bude aj pracovať. Ak nie, spolu s kolegami si pripravia tradičné vianočné špeciality, možno Ježiško prinesie aj nejaké darčeky. Po pracovnom Silvestri sa niekedy v januári chystá na dovolenku domov, teší sa na rodičov, kamarátov a lyžovačku .

„Rodičia vedeli, že chcem pracovať „vonku“. Často si skypujeme, pýtajú sa, či je všetko v poriadku, predsa len, boja sa, stávajú sa všelijaké veci. Myslím si, že kontroly sú dostatočné, vzdušný priestor počas môjho pôsobenia zatiaľ nikto neohrozoval. Je to síce riziková práca, ale je to náš každodenný chlebíček. Niekedy si ani neuvedomujeme, že sme v lietadle,“ dodal s úsmevom Andrej.

 

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 918
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 991
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 594
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 487
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 996
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 386
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 718
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 667
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 470
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 372
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 298
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 936
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Autobusová stanica v Nitre.

Dievča obchytával a ukazoval mu fotku penisu. Dostal podmienečný trest, nie je prvý.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 718
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 667
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 470
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 372
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 298
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 936
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu