VRÁBLE. V Reedukačnom centre a Špeciálnej základnej škole internátnej to vrie. Časť zamestnancov sa postavila voči spôsobu, akým zariadenie vedie Soňa Šestáková. Riaditeľku vinia z viacerých vážnych prešľapov, medzi nimi napríklad z práce načierno či šikanovania podriadených.
O problémoch už informovali zriaďovateľa, ktorým je Okresný úrad v Nitre aj Inšpektorát práce v Nitre. Obe inštitúcie poslali do školy svojich kontrolórov.
Strach z rozdelenia školy
Problémy podľa skupinky zamestnancov, s ktorými sme hovorili nastali, keď sa dozvedeli o plánovaných organizačných zmenách. Reedukačné centrum s 24 deťmi a špeciálna škola s približne 50 deťmi sa majú údajne rozdeliť. Prvá zložka má ostať pod vedením Šestákovej a triedy zo špeciálnej školy majú odsunúť nevednom kam. Rozdelenie údajne chce nielen riaditeľka, ale aj zriaďovateľ zariadenia. Okresný úrad v Nitre ale tvrdí, že plánované zmeny súvisia so zmenami v legislatíve. „V zmysle platnej legislatívy sa v špeciálnej základnej škole pri reedukačnom centre môžu vzdelávať len deti prijaté do reedukačného centra,“ vysvetľuje prednosta úradu Marek Illéš.
"Ľudia sa pochopiteľne boja o prácu a rozdelenie nie je ani v záujme detí. Zistili sme, že v žiadnom zákone nie je striktne dané, že takéto dve zariadenia sa musia rozdeliť. Išlo ale o to, že pani riaditeľka nezvláda celý ten komplex riadiť, povedala to neoficiálne," hovorí skupinka zamestnancov, ktorí si želali ostať v anonymite.
"Chcú, aby tých 50 detí išlo do iných škôl a 24 z centra ostalo v pôvodných priestoroch. My sme ponúkli riešenie - Reedukačné centrum má také priestory, že keby to potrebovalo, tak sa môžu deti oddeliť a vyučovať sa vo svojich priestoroch. Pani riaditeľka nám ale na porade povedala, že na náš názor nie je nikto zvedavý," povedal jeden zo zamestnancov.
Učitelia: Šikanujú nás
Zamestnanci tvrdia, že riaditeľka sa na nich vyvršuje od momentu, kedy prejavili svoj nesúhlas s plánovaným oddelením centra od školy. Prednostu Okresného úradu v Nitre Mareka Illéša písomne informovali o sťažnostiach viacerých zamestnancov na riaditeľku zariadenia Soňu Šestákovú.
"Pani riaditeľka vyvíjala nátlak a slovne útočila na členov Rady školy, ktorí poukázali na nedostatky v zariadení a výhrady k organizačným zmenám," píše sa v liste, ktorý máme k dispozícii. Illéš naň podľa zamestnancov doteraz nijako nereagoval.
Učitelia, s ktorými sme hovorili, vravia o šikanovaní v škole. "Ráno zavolám do zamestnania a pošlem aj esemesku, že som chorá, aby si vedeli urobiť zastupovanie. A dostanem kárne opatrenie za to, že nemám jej podpis. Chápem, že keď ste na pracovisku a chcete odísť, musí vám to dovoliť zamestnávateľ, ale nie keď ste doma a dieťa je choré alebo ja som chorá. Tak hádam nevezmem choré dieťa alebo seba so zlomenou nohou a nepôjdem do druhého mesta vypýtať si od nej písomné povolenie," povedal zamestnanec.
Skupina zamestnancov, s ktorou sme hovorili tvrdí, že škola si prijala "nezmyselné vnútorné predpisy, ktoré idú proti Zákonníku práce". Učitelia tiež poukazujú napríklad na nepreplatené cesty za vzdelávaním a na ďalšie nedostatky. K tým najvážnejším patrí nelegálna práca - jedna zo zamestnankýň tu vraj pracovala bez zmluvy, ale napríklad aj to, že kvalifikovaných učiteľov riaditeľka "na výstrahu" presúva do výchovy a nekvalifikovaní učitelia vyučujú. "Je pozoruhodné, že nekvalifikovaný učiteľ je už druhý rok triednym učiteľom, pričom od polovice júna do polovice septembra nie je prítomný na pracovisku - odchádza do zahraničia," píšu v podnete Illéšovi učitelia.
Inšpektori práce našli nedostatky
Do školy po prevalení problémov prišli podľa našich informácií kontrolóri z Okresného úradu v Nitre aj z Inšpektorátu práce v Nitre.
Inšpektori práce tu v tomto roku vykonali kontrolu dvakrát a našli niekoľko nedostatkov. Ani jeden z nich ale nenasvedčoval tomu, že by vedenie školy spáchalo trestný čin, preto inšpektori trestné oznámenie nepodali.
Kontrolóri zistili nedostatky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, v oblasti pracovnoprávnych vzťahov aj v oblasti nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. "Zamestnávateľ neposkytol zamestnancom cestovné náhrady, ktoré im vznikli pri plnení pracovných povinností, čím porušil ustanovenie Zákonníka práce," informoval o jednom zo zistení Róbert Bulla, hlavný inšpektor práce. Reedukačné centrum tiež neviedlo evidenciu práce nadčas a zamestnancom nedalo plat za nadčasy.
"Zamestnávateľ porušil zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, nakoľko využíval závislú prácu fyzických osôb a nezaregistroval zamestnancov do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia vedeného Sociálnou poisťovňou pred začatím výkonu činnosti," hovorí Róbert Bulla.
Inšpektorát nariadil zariadeniu odstrániť nedostatky. Reedukačnému centru navyše za zistené nedostatky hrozí pokuta, ktorá sa môže pohybovať v rozmedzí od 2 000 do 200 000 eur.
Riaditeľka mlčí
Zaujímali sme sa aj o postoj riaditeľky centra Sone Šestákovej. Chceli sme vedieť, ako reaguje na obvinenia, či sa nechystá odstúpiť a zaujímalo nás aj plánované oddelenie Reedukačného centra od Špeciálnej základnej školy internátnej. Hoci riaditeľka Soňa Šestáková vedie spomínané zariadenie a obvinenia zamestnancov priamo súvisia s jej riadením, reagovala, akoby sa jej celá záležitosť ani netýkala. Šestáková odpovedala, že o novinárskych otázkach informovala zriaďovateľa, ktorý je podľa nej o celej záležitosti "podrobne a pravidelne" informovaný.
"Otázky, ktoré ste mi zaslali, sú v kompetencii zriaďovateľa, preto sa k danej veci vyjadrovať nebudem," odpísala riaditeľka.
Zriaďovateľ – okresný úrad – povedal, že v Reedukačnom centre vykonali tento rok dve kontroly a riešili dva podnety týkajúce sa výchovno-vzdelávacieho procesu v Špeciálnej základnej škole. „Z dvoch vykonaných kontrol bolo v jednom prípade konštatované porušenie ustanovení Zákonníka práce, kde boli následne riaditeľkou školy prijaté aj opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov. V druhom prípade neboli konštatované kontrolné zistenia,“ povedal Illéš.
Okresný úrad aj riaditeľka budú musieť podrobne prehovoriť na súde. Zamestnanci totiž podávajú žalobu za šikanovanie a diskrimináciu. Prednosta Illéš povedal, že jeho úrad bude rešpektovať rozhodnutia súdov.
Na dianie v škole reagovali aj ďalší pracovníci
V reakcii na aktuálne dianie v škole nám napísala pracovníčka zariadenia Dagmar Kevély, podľa ktorej za prácou riaditeľky stojí 34 spokojných zamestnancov. Cieľom sťažovateľov je podľa nej "len poškodzovanie mena riaditeľky, nás zamestnancov a následne aj nášho zariadenia a máme indície, že jedna z ich má ambície prevziať post riaditeľky. K tomuto smerujú ich nekalé aktivity".
Vyjadrenia sťažovateľov označila Kevély za výmysly, klamstvá, ohováranie, šikanu a mobbing. Z tohto dôvodu sa podľa nej zamestnanci, ktorí stoja za riaditeľkou, obrátili na množstvo inštitúcií - je medzi nimi aj verejná ochrankyňa ľudských práv, poslanec Národnej rady za Smer a riaditeľ Slovenského národného strediska pre ľudské práva.
"Nie sme ochotní nechať sa neustále neoprávnene krivo obviňovať, osočovať a pracovať pod stresom. Osoby, ktoré sa dopúšťajú tak vážnych prešľapov profesionálnych, etických a ľudských nemajú žiadne právo šíriť klamstvá, polopravdy, zavádzať nielen médiá ale aj verejnosť. Ani na jedno zo svojich klamlivých tvrdení nemajú dôkazy, naopak my dôkazy máme a nemáme problém ich poskytnúť inštitúciám, ktoré v tejto kauze, už konajú a aj médiám a verejnosti," napísala Dagmar Kevély, poverený zástupca zamestnancov RC Vráble.