NITRA. Zle zaparkované autá v Nitre neodťahujú, mestská polícia im dáva blokovacie zariadenia. „Nemáme zazmluvnenú žiadnu odťahovú službu, je to už minimálne desať rokov,“ povedal náčelník mestskej polície Erik Duchoň.
„Podnikateľ mal tendenciu tlačiť nás do toho, aby sme mu pridelili mestského policajta, ktorého bude voziť po meste a budú vyhľadávať vozidlá vhodné na odtiahnutie. Bral to ako podnikateľskú činnosť,“ dodal Duchoň.
Za posledné roky si spomína len na jeden prípad, keď auto tvorilo prekážku v cestnej premávke a bolo ho treba odtiahnuť. Bolo to asi pred dvomi rokmi na Novozámockej ulici. „Auto sa pokazilo a vodič ho nechal na mieste, kde komplikovalo dopravu. Jeho odtiahnutie vtedy zabezpečili Mestské služby.“
Niektorí vodiči sú radi, že im v Nitre auto neodtiahnu, iní ale tvrdia, že takáto služba v krajskom meste absentuje. „Jednoznačne chýba. Často treba zablokované príjazdy a výjazdy odblokovať čo najskôr a pri papučiach to trvá aj celý deň,“ napísal na sociálnej sieti obyvateľ Nitry.
Vlastnú odťahovku majú z krajských miest len Košice. Bratislava, Prešov a Trnava riešia odťahovanie vozidiel na základe zmluvy s vybranou firmou. Kým v Bratislave odtiahnu týždenne aj sto áut, v Trnave využívajú túto možnosť len ojedinele - napríklad v roku 2014 to bolo trikrát.
„Využívame ju naozaj iba zriedka, spravidla, ak nesprávne stojace vozidlo bráni odjazdu iného vozidla z parkovacieho miesta, domu či dvora,“ vyjadril sa zástupca náčelníka mestskej polície Ivan Ranuša pre portál nasatrnava. Za „odťahovku“ sa v Trnave platí 42 eur, k tomu treba pripočítať pokutu za priestupok.
Vo väčšine miest riešia zlé parkovanie blokovacím zariadením. Nitrianska mestská polícia má k dispozícii do tridsať „papúč“ rôznych rozmerov. Najčastejšie ich používa v centre mesta, najmä ak vodič nemá zaplatené parkovné.
Problémy sú aj na sídliskách, autá tam parkujú na miestach, kde by nemali. „Tam ale pristupujeme k tomu citlivo, lebo situácia s parkovaním na sídliskách je naozaj zlá. Inak by sme museli denne riešiť možno stovky až tisíce vozidiel,“ povedal náčelník Erik Duchoň.
Vyčíslil, že mestská polícia za rok osadí blokovacie zariadenia na približne sedemtisíc áut.
Problém s parkovaním na sídliskách, kde chýbajú parkovacie miesta, chce radnica riešiť zavedením rezidenčného parkovacieho systému. Vymyslieť ho má firma, ktorá vyhrá verejnú súťaž. Jej podmienky mali schváliť poslanci na októbrovom zastupiteľstve. Návrh, ktorý vypracoval prednosta, však vrátili na dopracovanie, mali k nemu vážne pripomienky.