NITRA. Slony v Botswane, vodopády v Zimbabwe, kolibríky v kostarickom pralese, pieskové duny v Namíbii, Mlynické pleso v Tatrách. Tieto a mnohé ďalšie fascinujúce scenérie zo Slovenska a iných krajín ponúka výstava Klenoty sveta, ktorú do 29. januára môžete vidieť v OC Galéria Mlyny. Tvorí ju 60 veľkorozmerných fotoobrazov z niekoľkotisícového archívu 50-ročného Igora Boháča, rodáka zo Šale, dnes obyvateľa Trnovca nad Váhom. Snímky sú vytlačené na plátne, na povrchu upravené lakovaním, panorámy na fotografickom papieri a zarámované.
Do januára potrvá aj Boháčova výstava Zo svetla nahoty v priestoroch Galérie Focesa v Šali. Je výpoveďou jeho dlhoročnej práce so ženským telom a svetlom v ateliéri aj interiéri.
„Fotografujem už od 6. triedy základnej školy, kedy som dostal svoj prvý fotoaparát Ljubiteľ a chodil do fotokrúžku. Bol to môj prvý kontakt s celuloidovým filmom, vývojkou a ustaľovačom,“ prezradil Boháč, ktorý sa fotografii profesionálne venuje od 80. rokov minulého storočia. V rokoch 1984–1986 pôsobil na Pražskom hrade, bol fotografom audiencií prezidenta. Pracoval v pražských ateliéroch a navštevoval malostranský ateliér slávneho Josefa Sudeka. V roku 1989 sa stal členom Slovenského zväzu fotografov.
S objektívom už vyše dve desaťročia spoznáva krásy Slovenska i sveta. Zaujíma ho príroda, slovenská dedina, krása ženského tela... „Precestoval som veľa krajín Európy, špeciálne Grécko a jeho ostrovy, často som bol v Strednej Amerike, napríklad Kostarike. Mám za sebou 8 000 km po africkom kontinente – Namíbii, Botswane, Zimbabwe, Juhoafrickej republike, bol som v Thajsku, Vietnam som prešiel od severu po juh. Všade je pre fotografa zaujímavé a fotogenické niečo iné,“ hovorí Boháč, ktorý je momentálne v Paname, kde fotí Indiánov kmeňa Kuna v súostroví San Blas.
Ako hovorí, fotil všetko možné - od pôrodu po úmrtie, od mrazu až po 64°C. „Za roky práce sa v človeku vymodeluje to, čo mu je najbližšie. V ateliéri je to pre mňa práca so svetlom a telom, v exteriéri krajina. V ateliéri pracujem radšej s čiernobielou fotografiou, krajšie sa dá vyjadriť svetlo a tieň, v exteriéri je to 50:50.“
Igor Boháč pričuchol aj k novinárskej fotografii a reportážam, publikoval v mnohých celoslovenských periodikách. Spolupracoval s domácimi i zahraničnými reklamnými agentúrami, stal sa dvorným fotografom gréckej cestovnej kancelárie. Vo svojom vydavateľstve vydal niekoľko autorských obrazových kalendárov Slovenska. Publikácie z jeho tvorby každoročne oceňuje Slovenský syndikát novinárov i Klub fotopublicistov. Jeho fotoobrazy zdobia priestory hotelov, administratívnych budov a tie naj sú aj v súkromných zbierkach.




